Fotó: Gecse Noémi
Idén 154,2 millió lejből gazdálkodik Csíkszereda, ebből közel 60 millió lejt költenek fenntartásra, a többit többnyire beruházásokra fordítanák. A város költségvetését pénteki ülésén fogadta el az önkormányzati képviselő-testület.
2018. január 26., 21:542018. január 26., 21:54
2018. január 28., 15:332018. január 28., 15:33
– fogalmazott Szőke Domokos, Csíkszereda alpolgármestere a tanácsülés végén tartott sajtótájékoztatón. Mint magyarázta, figyelembe véve azt, hogy tavaly néhány beruházás elhúzódott a közbeszerzési eljárások miatt, ezért idén úgy tervezték, hogy több beruházást is belefoglalnak a költségvetésbe – azért, ha egyik közbeszerzése elakadna, akkor a tudjanak más fejlesztéssel haladni.
Összesen 154,2 millió lej a város költségvetése, ebből
ezt az összeget csak beruházásokra fordíthatják. Bevételként 88,7 millió lejjel számolnak, ebből fenntartásra 59,3 millió lejt költenek, míg 29,4 millió lejt a Helyi Fejlesztési Országos Programból (PNDL) hívnának le. Füleki Zoltán alpolgármester megjegyezte, leszámítva a helyi fejlesztési programból várható kormánypénzeket, az idei betervezett bevételből gyakorlatilag nem jutna pénz a városnak beruházásokra. Hozzátette,
a kormány tavalyi pénzügyi reformjának köszönhetően.
A beruházásokra szánt összegből a legnagyobb tételt a tömbházak és közintézmények hőszigetelése teszi ki, erre a célra több mint 10 millió lejt biztosítanának. Megvalósíthatósági tanulmányok elkészítésére is különíttetek el pénzt, hogy pályázni tudjanak, akár a kormányhoz, akár az EU-hoz, többek között a Kossuth Lajos utca forgalmának átgondolásához, a vasútállomás előtti forgalmi csomópont átszervezéséhez, a Csíki Csobbanó melletti városi strand területének rendezéséhez.
A legtöbb elképzelés része az integrált városfejlesztési stratégiának, illetve a közlekedési akciótervnek, amelyet tavaly fogadott el a testület. Szintén ide tartozik az elektromos városi buszok beszerzése is, erre 6,1 millió lejt különítettek el, a vásárlást azonban megelőzi egy tanulmány, hogy választ kapjanak arra, hogy milyen típusú buszokra és mennyire volna szükség a városi tömegközlekedés javítása érdekében. Ugyanakkor folytatnák a megkezdett beruházási terveket is, például a Malom lakótelepi napközi építését, vagy a távolsági buszállomás felújítását.
Lejárt a színházigazgató szerződése
Lejárt Parászka Miklós, a Csíki Játékszín igazgatója szerződése pénteken, ezét az új intézményvezetői állás betöltéséhez szükséges versenyvizsga szabályzatát is elfogadták az önkormányzati képviselők. Mint megtudtuk, március végéig eredményt kell hirdetniük, addig ideiglenes jelleggel egy megbízott vezető igazgatja az intézményt.
Mint beszámoltunk róla, előnyösebb, ha egy város elektronikus légvédelmi szirénákkal rendelkezik, ezért idén valószínű, hogy beszereznek egy modernebb készüléket. A város költségvetésből 55 ezer lejt szántak távirányítású sziréna beszerzésére.
Egy elektronikus katasztrófavédelmi sziréna beszerzését tervezi a csíkszeredai önkormányzat, amelynek előnye lenne, hogy hangosbemondón keresztül szóbeli üzenetet is lehetne továbbítani a lakosságnak katasztrófahelyzetekben, vagy akár gyakorlatok idején.
A tanácsülésen jóváhagyták továbbá azt a határozat-tervezetet, amely a Vigadó épületének a megyei önkormányzat ügykezelésébe adásáról szól. A Petőfi Sándor utcai ingatlanban ugyanis, ahogyan beszámoltunk róla, pályázat révén vállalkozói inkubátorházat hoznának létre. Ehhez szükség volt arra, hogy a város tulajdonában lévő épületet átadják Hargita Megye Tanácsának ügykezelésébe.
Teljesen megváltoztak az elképzelések a patinás, de leromlott állagú, évek óta üresen, bezárva álló csíkszeredai Vigadó épületének hasznosításával kapcsolatban.
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
szóljon hozzá!