Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.
2024. március 08., 10:002024. március 08., 10:00
– Saját tapasztalataiból kiindulva milyen nehézségekkel néz szemben egy helyi termelő?
– Annak ellenére, hogy alapszakmám szerint egészségügyi asszisztens vagyok, az élet mégis úgy hozta, hogy az agrárgazdaság vonalon kezdtem el továbbtanulni, így eléggé kikövezettnek tekinthető az utam a gyümölcstermesztés irányába. Apránként, kis lépésekkel sikerült egy körtést felvásárolnom, és a mai nap már ez jelenti a megélhetési forrásomat is.
Ha nincs vagy nem elégséges a termés, akkor vásárlás sincs annyi, amennyi kellene.
A természeti viszontagságok mellett abban az értelemben is egyedi az esetünk, hogy termékeinkkel nincs lehetőségünk bekerülni a nagy tömegeket vonzó szupermarketekbe. Felvetődik természetesen annak a kérdése is, hogy egyáltalán szeretnénk-e abba a körbe tartozni. A multiknál pontos szabványoknak kell megfelelni, ahol a termékek külleme az elsődleges, mintsem a minősége, az íze. Ezek a vállalatok általában azt szeretnék, hogy az az alma, körte egyforma legyen, nem számít, ha esetleg nem is finomak.
Egyszerre előny és hátrány is, hogy nem rúgunk labdába a multikkal, hiszen így mindenki saját magának kell kialakítsa a klienskörét. Viszont, ha sikerül ezt kialakítani, akkor a kölcsönös bizalmon alapul a kereskedelem, és a vásárlók általában visszatérnek ahhoz a termelőhöz, akit megszerettek.
Gergely Levente, agrárszakember és gyümölcstermesztő
Fotó: REL-kampány
– Milyen előnyét látja a helyi termékeknek?
– Elsősorban a nagyobb fajtaválasztékot emelném ki, hiszen a helyi termelőnél egy adott gyümölcsből többféle elérhető. A multinacionális vállalatok kínálatában azok a gyümölcsök elérhetőek, amelyek igazán rezisztensek. Annak is kell lenniük, mivel a legtöbb esetben hatalmas távolságokat utaznak különböző utazási eszközökön, emiatt a tartósítószerek tömkelegét kell megkapniuk.
A helyi termelőktől való vásárlás másik nagy előnye, hogy személyes kapcsolatot tudunk kialakítani. A termelő és a vásárló ismeri egymást, a vásárlás a kölcsönös bizalmon alapszik. Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást. Ugyanakkor ezek az emberi kapcsolatok sok esetben akár éveket is felölelnek, hiszen a vásárlóinkkal akkor is tartanunk kell a kapcsolatot, amikor esetleg nincsen termés. Viszont azt tapasztaljuk, hogy klienseinket nem tántorítja el egy-egy rosszabb év, hanem mindig visszatérnek hozzánk. Ez a nagy vállalkozások esetében nem mindig működik, mert ha valaki csalódott egy üzletláncban, akkor nagy eséllyel nem fogja többé őket választani.
Bár kissé ütött-kopott az adott gyümölcs, de akkor is legyen finom és jóízű
Fotó: REL-kampány
Az ipari szintű élelmiszer-előállításban nincs idő és energia a magasszintű minőség megteremtésére, mert a tömegek kiszolgálása és a profit növelése a fő cél. A helyi termelők szívüket, lelküket beleteszik a munkájukba, és az a cél vezérli őket, hogy az egészségre és a környezetre gyakorolt hatásukkal is pozitív lenyomatot hagyjanak.
Fotó: REL-kampány
A gazdasági szempontok sem elhanyagolhatóak, hiszen, ha a helyi termelők termékeit részesítjük előnyben, akkor megteremthetjük a tőke térségen belüli áramlását. Ha helyben maradunk, és helyit vásárolunk, akkor a pénz sem áramlik ki az országból.
Interjúalanyunk, Gergely Levente március 9-én előadást tart a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének meghívására a Civitas Alapítvány előadótermében (Székelyudvarhely, Solymossy utca 29. szám). Tematikák között fog szerepelni a gyümölcsfák ültetése, indító -, alakító -, termőkori -, valamint ifjító metszése. Az eseményre szeretettel várnak minden érdeklődőt. Részleteket ide kattintva találnak.
Ha Ön is fontosnak tartja támogatni a helyi termelőket, számít, hogy milyen élelmiszer kerül a családi asztalra, akkor támogassa a Civitas Alapítvány rövid ellátási láncok népszerűsítését megcélzó kampányt azzal, hogy megosztja ismerőseivel a cikket, hogy minél több emberhez eljuthasson. Maradjon velünk a továbbiakban is, hiszen az elkövetkező cikkekben, interjúkban tovább boncolgatjuk a REL, azaz a rövid ellátási láncok mibenlétét, előnyeit. Helyi gazdák, rövid élelmiszer-ellátási láncszakértől és lelkes vásárlók mesélnek majd tapasztalataikról. Ha szeretne helyi, zamatos, megbízható forrásból származó élelmiszereket vásárolni, akkor térjen be a székelyudvarhelyi Helyénvaló boltba (Székelyudvarhely, Solymossy utca 31. szám). Interjúinkat meghallgathatja a Rádió GaGa műsorában is, ahol további érdekességeket tudhat meg a REL-ről. További infók: helyenvalo.ro/REL
(X – fizetett hirdetés)
A kézdivásárhelyi Udvartér Színház és a Vigadó Művelődési Központ átalakulásáról, működéséről beszél videónkban Lung László Zsolt igazgató, továbbá a 2024–2025-ös évadot, jövőbeli terveiket is ismerteti.
Közzétette vasárnap a pénzügyminisztérium a jövő évi költségvetési kiadások csökkentését célzó sürgősségi rendelet tervezetét.
Száz rászoruló gyerek mellett még a marosvásárhelyi hajléktalanszálló lakói is meleg lábbelit kaptak – elérte célját a marosvásárhelyi Angyalok a városban egyesület által szervezett 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció.
Egy hatéves kislány vesztette életét egy vasárnap reggeli súlyos balesetben Szeben megyében.
Több mint nyolcvan díjazott érdemelte ki a tapsot és az elismerést a szombat esti Gyergyószentmiklósi Sportgálán: csapatok és egyéni sportágak képviselői, álmok megvalósítói és Gyergyó hírvivői.
Egy tehergépjármű és egy személyautó ütközött össze vasárnapra virradóan Székelyudvarhely és Farkaslaka között, többen kórházba kerültek.
Jöjjön el és köszöntsük együtt az újévet, egy energiával és jókedvvel teli környezetben, a város szívében!
Az egészségügyi rendszert sújtja leginkább a jövő évi megszorító intézkedéseket részletező „salátarendelet” a közalkalmazotti bérek befagyasztása miatt.
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
A kormány elképzelései szerint jövő évtől 800 lej értékű üdülési utalványban részesülnek a közalkalmazottak, azzal a feltétellel, hogy ezt az összeget saját zsebből kipótolják további 800 lejjel.