A sok humorral fűszerezett, megrendítő történet egy női fürdőben játszódik
Fotó: Gáspárik Attila
A mi alapvetően prűd társadalmunkban keveset beszélünk a testről, annak szabadságáról, így igazán érdekesnek tűnhet a végzős színésztanoncok legújabb bemutatója. A Gáspárik Attila által rendezett Mikvé című előadás az ortodox zsidó nők rituális fürdőjéről szól, de a házasságon belüli erőszak is szóba kerül.
2017. március 21., 14:552017. március 21., 14:55
A darab írója, Hadar Galron színésznő, forgatókönyv- és drámaíró Londonban született, majd családjával a nyolcvanas években Izraelben telepedett le. A Tel Aviv-i Egyetemen töltött évei alatt kezdett el írni és játszani, az ortodox zsidó hagyományokkal élcelődő művei gyorsan felkeltették a közönség figyelmét, némelyik hétszáz előadást ért meg Izraelben. A Mikve 2005-ben jelent meg, és az ortodox zsidó nők legszemélyesebb szertartásába nyújt bepillantást, mindezt úgy, hogy tágabb szociális, emberi kérdéseket feszeget.
Romániában először kerül színre
A közönséget megosztó darab számos kitüntetésben részesült, a világ számos pontján bemutatták már. Romániában első alkalommal látható Gáspárik Attila rendezésében. Gáspárik Attila szerint fontos darab ez, a mi alapvetően prűd társadalmunkban, a kultúránkban ugyanis nincs benne, hogy a testről, a test szabadságáról beszéljünk. A téma mellett az is befolyásolta őt a darabválasztásban, hogy a drámairodalomban nem sok olyan mű van, amelyet kizárólag nők játszanak, ez pedig olyan. A 90 százalékban magyarországiakból álló végzős osztályban ugyanis alig akad fiú.
A sok humorral fűszerezett, megrendítően szép történet egy női fürdőben játszódik, egy mikvében. Ide azok a vallásos vagy a vallási előírásokat valamiért elfogadni kénytelen nők járnak, akik havi tisztulásuk után a szakrális tisztulásban is részesülni óhajtanak, hogy makulátlanul térhessenek meg az őket csak így elfogadó ortodox férjük ágyába.
Fotó: Gáspárik Attila
A dráma szereplői különböző életkorú nők, akiket vallási szabályok kötnek, és különféle társadalmi és családi szerepekben egy férfi uralta világban küzdenek elfogadásukért, szabadságukért, jogaikért, s ha kell lázadnak is. Mindennapi hazugságokkal, titkolózással, hatalomvággyal átitatott kapcsolatok szemlélői lehetünk egy olyan történetben, mely bárhol a világon előfordulhat.
Alkotók
Az előadásban Hollai-Heiser Anna, Wessely Zsófia Anna, Dunai Júlia Veronika, Gyarmati Éva, Illés Alexa, Tóth Szilvia Lilla végzős magiszteris, és Vadász Bernadett másodéves színész szakos hallgató, valamint Simon Boglárka Katalin játszik. A díszlet az I. éves látványtervező osztály munkája. A hétfő esti Stúdió 2-beli bemutatót követően áprilisban lesz újra látható az előadás. A Stúdió Színház műsoráról bővebb információk a www.studioszinhaz.ro honlapon.
Családon belüli erőszak elkövetése miatt távolságtartási végzést állítottak ki egy sepsiszentgyörgyi férfi ellen, aki bántalmazta feleségét.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
szóljon hozzá!