Aki tudja, mit kell tenni, nem fél attól, hogy segítsen bajba jutott embertársán
Fotó: Barabás Ákos
Koponyasérüléstől vérző orr, törött felkar, alélt testek – ez a látvány fogadott hétfőn a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium tornatermében, ahol a Magyar Vöröskereszt Budapest Fővárosi Szervezetének képviselői tartottak szimulációs bemutatót.
2017. november 27., 19:152017. november 27., 19:15
2017. november 27., 19:162017. november 27., 19:16
Néhány napra Székelyudvarhelyre látogatott a Magyar Vöröskereszt budapesti szervezetének tíz tagja. Hétfőn a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium felső tagozatosaival ismertették a szervezet történetét, az önkéntesség és az embertársainkkal szembeni empátia fontosságát, kedden pedig a Tompa László Általános Iskola diákjai következnek. A történeti ismertető mellett két középiskolás és egy egyetemista önkéntes oktató elsősegélynyújtási gyakorlatokat és újraélesztési technikát mutatott be, melyeket a vállalkozóbb kedvű diákok ki is próbálhattak. Az elsősegélynyújtásnál
míg a mellkaskompressziót és lélegeztetést az emberi test viselkedését visszaadó, úgynevezett Ambu-babákon mutatták be.
Fotó: Barabás Ákos
A tizedikes Balázs Krisztina már másodszor vett részt elsősegély-bemutatón, hiszen tavaly a Caritas is tartott hasonlót az iskolájukban: akkor minden részvevőnek kötelező volt kipróbálnia az újraélesztést.
„Fura érzés volt, kicsit meg is rémültem. Akkor kezdett érdekelni, hogy vajon mi történne, ha mindezt nem egy bábun kellene elvégeznem, hanem élesben. Szerintem
Azért ahogy magamat ismerem, hetven százalék esélye van annak, hogy beavatkoznék” – vélekedett a diáklány. Úgy gondolja, hogy az iskolákban havonta egyszer kellene tartani elsősegélynyújtási órát, hogy mindenki sajátítsa el a mentés alapjait.
Fotó: Barabás Ákos
„A hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején még kötelező volt az iskolákban az elsősegélynyújtási képzés, akkor nagy hangsúlyt fektettek erre, iskolák közötti versenyeket is rendeztek. Szeretném, hogy azok a pedagógusok, akik akarnak, részt vehessenek egy oktatói programban ahhoz, hogy később képzést tartsanak a diákoknak” – mondta Lőrincz Edit, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium tanára. Ezzel kapcsolatban már beszélt a Magyar Vöröskereszt fővárosi képviselőivel, akik felajánlották segítségüket a magyarországi képzésben.
„Ez az iskola több éve szervez kirándulásokat Budapestre. Néhányszor minket is meglátogattak, és beszélgettünk arról, mennyire fontos lenne, hogy eljöjjünk, bemutassuk a diákoknak a Vöröskereszt sokoldalú tevékenységét, és azt is, hogyan működik a szervezett önkéntesség. A Vöröskereszt az egészséges életmódra nevelés és az elsősegélynyújtás mellett jelen van a katasztrófavédelemben, a véradásszervezésben és a szociális segítségnyújtásban. Rövid látogatásunk egyik célja a szervezet eszmeiségének megismertetése, emellett könnyen tanulható újraélesztési technikákat és elsősegélynyújtási gyakorlatokat mutatunk be. Mivel ezek most kilenc, tíz és tizenegyedikes diákoknak szólnak,
– ismertette Buncsik Ildikó, a Magyar Vöröskereszt Budapest Fővárosi Szervezetének igazgatója. Kiemelte, hogy nem szakmai, hanem laikusoknak szóló bemutatóról van szó, melynek lényege, hogy adott esetben fel tudják ismerni a helyzetet, dönteni tudjanak és megfelelő módon avatkozzanak be, amíg a szakmai segítség megérkezik, mivel ez a tudás akár életet menthet.
Fotó: Barabás Ákos
„Fontos, hogy merjen odamenni, segítsen a sérült, eszméletlen emberen. Ha megvan a kellő ismerete, akkor bátor lesz” – véli Buncsik Ildikó. Hozzátette, hogy tudni kell mentőt hívni, amihez szükséges a pontos helymeghatározás, a történtek elmondása és a sérült állapotának megítélése.
A budapesti szervezet képviselői nemcsak bemutatót tartottak, hanem a hozzájuk juttatott adományokból hétfőn délután könyveket, játékokat, számítógépeket és édességet adtak át a Dévai Szent Ferenc Alapítvány által Sófalván működtetett napközi otthonnak.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
szóljon hozzá!