Aki tudja, mit kell tenni, nem fél attól, hogy segítsen bajba jutott embertársán
Fotó: Barabás Ákos
Koponyasérüléstől vérző orr, törött felkar, alélt testek – ez a látvány fogadott hétfőn a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium tornatermében, ahol a Magyar Vöröskereszt Budapest Fővárosi Szervezetének képviselői tartottak szimulációs bemutatót.
2017. november 27., 19:152017. november 27., 19:15
2017. november 27., 19:162017. november 27., 19:16
Néhány napra Székelyudvarhelyre látogatott a Magyar Vöröskereszt budapesti szervezetének tíz tagja. Hétfőn a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium felső tagozatosaival ismertették a szervezet történetét, az önkéntesség és az embertársainkkal szembeni empátia fontosságát, kedden pedig a Tompa László Általános Iskola diákjai következnek. A történeti ismertető mellett két középiskolás és egy egyetemista önkéntes oktató elsősegélynyújtási gyakorlatokat és újraélesztési technikát mutatott be, melyeket a vállalkozóbb kedvű diákok ki is próbálhattak. Az elsősegélynyújtásnál
míg a mellkaskompressziót és lélegeztetést az emberi test viselkedését visszaadó, úgynevezett Ambu-babákon mutatták be.
Fotó: Barabás Ákos
A tizedikes Balázs Krisztina már másodszor vett részt elsősegély-bemutatón, hiszen tavaly a Caritas is tartott hasonlót az iskolájukban: akkor minden részvevőnek kötelező volt kipróbálnia az újraélesztést.
„Fura érzés volt, kicsit meg is rémültem. Akkor kezdett érdekelni, hogy vajon mi történne, ha mindezt nem egy bábun kellene elvégeznem, hanem élesben. Szerintem
Azért ahogy magamat ismerem, hetven százalék esélye van annak, hogy beavatkoznék” – vélekedett a diáklány. Úgy gondolja, hogy az iskolákban havonta egyszer kellene tartani elsősegélynyújtási órát, hogy mindenki sajátítsa el a mentés alapjait.
Fotó: Barabás Ákos
„A hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején még kötelező volt az iskolákban az elsősegélynyújtási képzés, akkor nagy hangsúlyt fektettek erre, iskolák közötti versenyeket is rendeztek. Szeretném, hogy azok a pedagógusok, akik akarnak, részt vehessenek egy oktatói programban ahhoz, hogy később képzést tartsanak a diákoknak” – mondta Lőrincz Edit, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium tanára. Ezzel kapcsolatban már beszélt a Magyar Vöröskereszt fővárosi képviselőivel, akik felajánlották segítségüket a magyarországi képzésben.
„Ez az iskola több éve szervez kirándulásokat Budapestre. Néhányszor minket is meglátogattak, és beszélgettünk arról, mennyire fontos lenne, hogy eljöjjünk, bemutassuk a diákoknak a Vöröskereszt sokoldalú tevékenységét, és azt is, hogyan működik a szervezett önkéntesség. A Vöröskereszt az egészséges életmódra nevelés és az elsősegélynyújtás mellett jelen van a katasztrófavédelemben, a véradásszervezésben és a szociális segítségnyújtásban. Rövid látogatásunk egyik célja a szervezet eszmeiségének megismertetése, emellett könnyen tanulható újraélesztési technikákat és elsősegélynyújtási gyakorlatokat mutatunk be. Mivel ezek most kilenc, tíz és tizenegyedikes diákoknak szólnak,
– ismertette Buncsik Ildikó, a Magyar Vöröskereszt Budapest Fővárosi Szervezetének igazgatója. Kiemelte, hogy nem szakmai, hanem laikusoknak szóló bemutatóról van szó, melynek lényege, hogy adott esetben fel tudják ismerni a helyzetet, dönteni tudjanak és megfelelő módon avatkozzanak be, amíg a szakmai segítség megérkezik, mivel ez a tudás akár életet menthet.
Fotó: Barabás Ákos
„Fontos, hogy merjen odamenni, segítsen a sérült, eszméletlen emberen. Ha megvan a kellő ismerete, akkor bátor lesz” – véli Buncsik Ildikó. Hozzátette, hogy tudni kell mentőt hívni, amihez szükséges a pontos helymeghatározás, a történtek elmondása és a sérült állapotának megítélése.
A budapesti szervezet képviselői nemcsak bemutatót tartottak, hanem a hozzájuk juttatott adományokból hétfőn délután könyveket, játékokat, számítógépeket és édességet adtak át a Dévai Szent Ferenc Alapítvány által Sófalván működtetett napközi otthonnak.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!