A Patak utcai juhmészárlás bizonyítékai
Fotó: Demeter Ferenc Facebook-oldala
Több háromszéki településről kaptunk jelzést medvék jelenlétéről az utóbbi időben, legutóbb Mikóújfaluban kongatták meg a medveveszélyt jelző „vészharangot”. A nagyvadak „látogatását” feldúlt gazdaságok, megritkított állatállományok jelzik. Az egyre szaporodó medveportyázások tükrében a helyi önkormányzatoknál úgy vélik, nem tudják szavatolni az emberek biztonságát. Ami nem is csoda, a csendőrségnek év eleje óta húsz alkalommal kellett elűznie a medvéket a településekről.
2023. május 10., 18:222023. május 10., 18:22
2023. május 10., 18:232023. május 10., 18:23
Éppen egy hete, május 3-án tört be a medve Mikóújfaluban egy Patak utcai lakóház kertjébe – ahol három juhot és két fiatal bárányt ölt meg –, tegnap pedig újabb medvét láttak a faluban, ezúttal a lakók által sűrűn látogatott Bedő-forrás környékén.
„Újra megkérek mindenkit, legyen nagyon figyelmes, és ha medvét lát, hívja a 112-es segélyhívószámot vagy engem mint a vészhelyzeti bizottság vezetőjét” – fordult a község lakóihoz Facebook-oldalán Demeter Ferenc, Mikóújfalu polgármestere.
A május 3-i medvetámadás kapcsán sem rejtette véka alá véleményét a településvezető. „A medve nem is időzíthetett volna jobban, ugyanis ma (május 3-án – szerk. megj.) közvita zajlik a környezetvédelmi minisztériumban arról, hogy
– írta a pusztításról készült fotók mellé Demeter.
Fotó: Demeter Ferenc Facebook-oldala
A polgármester szerint a nagyvad másnap visszatért a helyszínre, és miután elkergették, többé nem látták. A hét elején egy másik példány bukkant fel a településen, a borvízforrás közelében.
„Aggódom, mert a forrás, ahol a medvét láttuk, nagyon népszerű hely, sokan járnak oda ásványvízért, még Brassóból és Barótról is jönnek. És biztos, hogy nem egy medvével van dolgunk, mert alig hívtuk össze a kárfelmérő bizottságot a támadáshoz, amikor riasztottak, hogy egy körülbelül kétéves medve bement valakinek a kertjébe.
– nyilatkozta a sajtónak Demeter Ferenc polgármester.
Az elöljáró ismételten arra kéri a lakókat, ha medvét látnak, hívják a 112-es segélyhívószámot, mert akkor hivatalossá válnak a bejelentések.
A környezetvédelmi tárca eredetileg 14 medve kilövését engedélyezte Kovászna megyében az idei évre, de nemrég további héttel növelte a számukat – tudtuk meg a Kovászna Megyei Környezetvédelmi Ügynökségtől.
„Mikóújfalu környékén egy hét alatt öt medvét láttunk. Akkor mit jelent hét engedély ehhez viszonyítva?” – tette fel a kérdést a polgármester, hozzátéve, hogy
A Kovászna Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója, Gheorghe Neagu szerint nem Mikóújfalu az egyetlen település a megyében, ahol az emberek állandó fenyegetettségben élnek a medvék miatt. A hivatalnak pontos nyilvántartása van erre vonatkozóan, hisz idéntől ők bonyolítják le a vadállatok által okozott károk megtérítését. Az érintetteknek a kártérítési kérelmüket annak a közigazgatási területi egységnek a hivatalánál kell benyújtaniuk, ahol az eset történt, a kártérítésről való döntés és a bizottság által meghatározott összegek kifizetése pedig az Országos Környezetvédelmi Ügynökség feladata.
„Az elmúlt egy hónapban Szitabodzán egy szarvasmarhát, Csernátonban és Szentkatolnán juhokat ölt a medve, Előpatakon pedig egy méhest pusztított el. Amióta fizetünk, minket értesítenek, mi készítjük el a jelentést, aláírjuk a fizetési határozatot és kártérítési pénzt kérünk az országos ügynökségtől. Az eljárás leegyszerűsödött, azaz tudjuk, hogy mit fizetünk és mit utasítunk el, illetve mi okból.
– mondta el Gheorghe Neagu.
Év eleje óta a Kovászna megyei csendőrök húsz alkalommal avatkoztak be, hogy elűzzék a medvéket a megye lakott területeiről.
Árkoson és Málnáson kétszer is, de ezenkívül Árapatakon, Csernátonban, Dálnokon, Előpatakon, Kálnokban, Kisbaconban, Kovásznán, Kőröspatakon, Lisznyóban, Mikóújfaluban, Nagybaconban, Ojtozban, Rétyen, Sugásfürdőn, Virágospatakon és Zabratón – olvasható a Kovászna Megyei Csendőr-felügyelőség jelentésében.
Ha egy magyar diák idén azt mondja, hogy jól sikerült a román érettségije, az azt jelenti, hogy elég jól beszéli a többség nyelvét. Az idei tételek pont erről szóltak: mennyire értik és tudják használni a román nyelvet a magyar diákok.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány, miután péntek délután kiugrott egy lupényi iskola második emeleti ablakából.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés végleges.
Június 14-én rendhagyó zenei esemény lesz Csíksomlyón: a Bagossy Brothers Company ad koncertet „Csillag az égen” címmel. Ez az egyetlen koncert ezzel a műsorral egész Erdélyben, exkluzív helyszínen, a csíksomlyói nyeregben.
Egészségügyi állapota miatt Ion Iliescu volt államfőt továbbra is intenzív osztályon kell kezelni, ahol magas szintű orvosi ellátásban részesül – közölte pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház.
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz -0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9415 lej volt, 80 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Nem tágít a medve a Csíkszeredához tartozó Szécsenyből, ezúttal fényes nappal, péntek délelőtt bukkant fel lakott területen a vadállat.
Spontán tüntetést tartottak péntek délelőtt a parajdi sóbánya előtt a Salrom alvállalkozójának számító Sal Sind Kft. alkalmazottai, kártérítést követelve az elbocsátásuk miatt.
Elfogyóban vannak a vízhálózati tartalékok Dicsőszentmártonban, miután péntek reggel lezárták a Kis-Küküllő vizének bevezetését a helyi vízműhöz. A vízellátást ideiglenesen vízosztó pontokon keresztül biztosítják.
Az összes természetvédelmi területet belefoglalták a román állam közvagyonának a leltárába. Így ma Hargita megyéből is több ezer hektár a román állam köztulajdona, köztük a 60 hektáros parajdi Sóhát természetvédelmi terület.
1 hozzászólás