Bara István magyarázza, miért jószomszéd a csillagfürt a gyümölcsfával
Fotó: Tamás Gyopár
Egymásnak adták Gyergyószentmiklóson a kapukilincset a látogatók Baráék Kárpátok utcai portáján vasárnap. Mindenki választ kapott Bara Istvántól az erdőkert növényeivel kapcsolatban feltett kérdésére. Olyan is volt, aki kérésre ígérettel távozott: ősszel a szibériai áfonyából ágat kap.
2017. június 13., 13:362017. június 13., 13:36
Kétszázötven négyzetméternyi az erdőkert, mag- és csemetebank az udvar – fogalmazott Bara István. E kertben élő haszonnövényekről az első látogató csoport egy órán át hallhatta a hasznos tudnivalókat. Közben új érdeklődők csatlakoztak, és folyamatosan cserélődtek a kert csodálói, akik végigjárták a kis ösvényeket.
Ezek mentén josta, málna, ribizli, homoktövis, szibériai és kanadai áfonya él, de zöldségágyások is helyet kapnak, továbbá gyümölcsfák, és
Egy négyzetméteren torokfájás, köhögés elleni „orvosság” zöldel, zsálya és lándzsás útifű. A citromfű is kedveli a helyet, talán nem véletlenül, mert a család nagyon szereti a citromfűteát.
A hozzá nem értő hiába kutat rendszer után az erdőkertben, de amint elhangzott, minden növény valamilyen jól megfontolt okból került vagy nőtt oda.
Fotó: Tamás Gyopár
– mesélte. A csillagfürtről hosszasan szólt, mint mondta, azért ajánlatos gyümölcsfák mellé ültetni, mert gyökere megköti a nitrogént. A virágok jelenléte nélkülözhetetlen, például a harangláb hosszan tartó legelő a beporzó rovaroknak.
A homoktövisről is többen érdeklődtek, az kiderült mindenki számára, hogy nevét nem hazudtolja meg, az egykori garázs helyén, az építkezési hulladékban jól érzi magát. Három év alatt, mióta ott élnek a bokrok, nem virágoztak, mert azonos neműek, mondta Bara István, de csak addig állt a lábán e kijelentés, míg észrevette a virágkezdeményt.
– tette hozzá.
Szóba került az is, hogy az eperágyásban a fokhagymának helyet kell adni, mert a kártevőket távol tartja. S a csupasz csiga ellen az a leghatásosabb módszer, ha megérett az eper, leszüreteljük, megelőzve a csimaszt, mert az is azt szereti. Másféle módszert is ismertetett: régi tetőcserép darabokat kell az ágyások közé tenni, ez alá bújnak be a csupaszok, majd reggel le lehet a cserépről „seperni”.
Fotó: Tamás Gyopár
Nagyon korán lehet bogyózni ezt az áfonyafajtát, mesélte, sőt a kanadai áfonya is az eperidény után rögtön következik. Amint a gazda mondja, a bogyósok esetében az a jó, hogy az első évben egy maroknyi a termés, s következőben már négy marokkal szednek. A paradicsomöntözés is másként folyik Baráéknál. Minden tő mellé beleástak egy meglyuggatott kétliteres pillepalackot, azt töltik fel vízzel.
de mostanság már nincs sok tennivaló, így még kevesebb időt kell rászánjon. Szüretelhet és gyönyörködhet immár a növényekben – tehetnénk hozzá, hiszen nagy lelkesedéssel beszélt arról is, hogy reggeltől délutánig a zöldborsó centimétereket nőtt.
Az udvaron nagy befőttes üvegekben érlelődött a fenyőújulás, Bara Edit, István felesége a szörp receptjét szívesen átadta: ahány kilogramm fenyőújulás, ugyanannyi cukor kell hozzá, le kell rételni, és kitenni a napra 2–3 hónapig. Amikor a zöld színe barnára vált, alaposan ki kell csavarni a levet. Közben magos pogácsával, medvehagymás pesztóval, almakocsonyával kínálta a betérőket, és persze házi, mentás üdítőt is kortyolhattak az erdőkerti látogatók, miközben a kertészkedésről szóló beszélgetésektől volt hangos a porta.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
szóljon hozzá!