Fáradtság, reményvesztettség – egy év az online oktatás világában
Fotó: Haáz Vince
Amilyen „jó bulinak” bizonyult egy évvel ezelőtt otthonról tanulni, annyira nyomasztóvá vált mostanra a távoktatás az egyetemi hallgatók számára.
2021. március 06., 11:532021. március 06., 11:53
Az online oktatás manapság már nem örvend jó hírnévnek: szülők, diákok, tanárok ezrei várják reménykedve, hogy végre visszatérhessenek a normál oktatáshoz. Pedig ez a kényszerű tanítási és tanulási mód nem csak hátrányokkal, hanem előnyökkel is jár.
Fanni, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem hallgatója például előnyként említi, hogy bárhonnan, bármilyen eszközről be tud jelentkezni az órákra, ennek csak a nem megfelelő internetkapcsolat tud gátat szabni. A másik fontos pozitívum, hogy
Itt viszont megjegyzi, hogy ez nem feltétlenül mindig jó, mivel elvonhatja a figyelmét az óráról. Negatívumként ezt említi elsőként: „úgy is nehéz figyelni az online órán, ha mást nem csinálsz, mivel rengeteg dolog megzavarhat, hirtelen minden érdekesebb lehet, mint a tanár mondanivalója (...)”. A tanárnak nincs közvetlen ráhatása a diákokra. Ő csak leadja az anyagot, de nincs garancia arra, hogy a diák figyel is órán.
A koronavírus-járvány miatt bevezetett kényszerű online oktatás legsúlyosabb problémája mégis a társasági élet hiánya. Fanni ki is emelte, hogy ez rányomja a bélyegét a hallgatók teljesítményére is. Az online oktatás alatt tanulási szokásai is változtak: papírra már szinte semmit sem jegyzetel, így kevesebb információt tud megjegyezni óra közben, szabadidejéből így több időt kell eltöltenie tanulással.
Eszter is hasonló véleménnyel van. Ő az online oktatás előnyei között említi, hogy több internetes platformot, oldalt ismert meg, amik elősegítik a tanulás hatékonyságát. Ezeket a későbbiekben is alkalmazni fogja, akkor is, ha végre hagyományos keretek között tanulhat. Negatív tényezőként az elkényelmesedést és a közösségben eltöltött kevés időt hozza fel. Továbbá az online oktatás alatt nehezebben veszi rá magát a tanulásra, mint eddig bármikor.
Ildikó is hasonlóan vélekedik; ő a pozitívumok között említi, hogy az online lét mindenképp kényelmesebb, nem kell például korán kelni, és a rossz időjárástól sem kell tartani, ami megnehezítené az utat az egyetemig. Most akár az ágyból, kezében egy bögre kávéval is „bemehet” az órákra. Viszont hátrányként tartja számon, hogy kevés időt lehet a barátaival. Továbbá
Ahogyan ő fogalmazott, „amióta online tanulunk, több egyéni munkát kell írjunk. Emellett hiányosság még az is, hogy egyáltalán nem tudjuk megszerezni a szakmai jövőnk szempontjából oly fontos gyakorlati tudást sem.” Eddig is online anyagokból tanult, így nem jelentett különösebb nehézséget neki átállni az elektronikus jegyzetekre.
Hunor, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem másodéves hallgatója elmondta, az online oktatás kezdete óta fejlődtek a digitális kompetenciái, mivel számos új programot, felületet megtanult használni, amiknek a későbbiekben is hasznát tudja majd venni. Számára a legnagyobb előny mégis az, hogy vizsgái jelentős része könnyebb volt, mint a hagyományos oktatás alatt. Nagy hátrány viszont, hogy kevés időt tölt közösségben. Továbbá
Tapasztalatai szerint az egyetemi hallgatók egyre fáradtabbak és reményvesztettebbek. Tanulási szokásainak megváltozásáról nem igazán számolhat be, mivel eddig is főként az online dokumentumokból, jegyzetekből tanult.
Mint ismert, a koronavírus-járvány tavaly kora tavaszi romániai kirobbanás után az ország legtöbb felsőoktatási intézménye átállt az online oktatásra; az új tanévet, tavaly ősszel is online kezdték az egyetemek, akárcsak a második félévet (itt azonban nem minden esetben).
Nagy Attila
A játékelemek félévente esedékes ellenőrzése miatt lesz zárva kedden a sétatéri játszótér Székelyudvarhelyen – közli a polgármester hivatal.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
szóljon hozzá!