Fotó: Erdély Bálint Előd
Az elmúlt néhány hónapban negyven, tavaly ősz óta pedig csaknem száz százalékkal emelkedett a gabona ára. Kedden reggel kilátogattunk a székelyudvarhelyi barompiacra, hogy felmérjük a gabonapiacot és megkérdezzük a gazdákat a drágulásokról, a kialakult helyzetről.
2022. március 22., 14:142022. március 22., 14:14
2022. március 22., 16:432022. március 22., 16:43
Az elmúlt néhány hétben ugrásszerűen megnőtt a takarmány ára, akárcsak az üzemanyagárak az Ukrajna elleni orosz támadás elindítása után, ez pedig a járvány ideje alatt kialakult helyzetnél jóval nagyobb hatással volt a gabona eladására a gazdák szerint.
Jelenleg harminc-negyven százalékos drágulásról számolnak be a termelők, ősz óta pedig nagyjából száz százalékkal emelkedett a gabona ára. Az orosz-ukrán háború kitörését követően csak az elmúlt két hétben 50 banival nőttek az árak az üzemanyagköltségek növekedése nyomán, mivel annak hatására jelentősen megnövekedett a mezőgazdasági gépek üzemeltetésének összköltsége.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fancsali Ferenc nyárádszeredai termelő elmondása szerint „a világot az ukránok és oroszok látták el gabonával, a határok lezárásával pedig a román tartalékoknak felvitték az árát.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy másik termelő meglátása szerint a gabonapiacon is megfigyelhető volt a pánikvásárlás,
A bizonytalanság ellenére néhány általunk megkérdezett termelő azonban pozitívan látja a jövőbeni helyzetet, hiszen az árak Európa-szerte növekednek, és meglátásuk szerint a kínálat áraihoz igazodik majd a felvásárlás is. „Meg fogja érni, csak más árakkal dolgozunk majd” – mondta el megkérdezésünkre egy gazda.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ezt erősítette meg egy másikuk is, aki úgy fogalmazott, amíg lesz kereslet, addig dolgoznak, termelnek majd a jövőben is, hiszen erre vannak berendezkedve, gépesítve.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!