Fotó: Erdély Bálint Előd
Az elmúlt néhány hónapban negyven, tavaly ősz óta pedig csaknem száz százalékkal emelkedett a gabona ára. Kedden reggel kilátogattunk a székelyudvarhelyi barompiacra, hogy felmérjük a gabonapiacot és megkérdezzük a gazdákat a drágulásokról, a kialakult helyzetről.
2022. március 22., 14:142022. március 22., 14:14
2022. március 22., 16:432022. március 22., 16:43
Az elmúlt néhány hétben ugrásszerűen megnőtt a takarmány ára, akárcsak az üzemanyagárak az Ukrajna elleni orosz támadás elindítása után, ez pedig a járvány ideje alatt kialakult helyzetnél jóval nagyobb hatással volt a gabona eladására a gazdák szerint.
Jelenleg harminc-negyven százalékos drágulásról számolnak be a termelők, ősz óta pedig nagyjából száz százalékkal emelkedett a gabona ára. Az orosz-ukrán háború kitörését követően csak az elmúlt két hétben 50 banival nőttek az árak az üzemanyagköltségek növekedése nyomán, mivel annak hatására jelentősen megnövekedett a mezőgazdasági gépek üzemeltetésének összköltsége.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fancsali Ferenc nyárádszeredai termelő elmondása szerint „a világot az ukránok és oroszok látták el gabonával, a határok lezárásával pedig a román tartalékoknak felvitték az árát.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy másik termelő meglátása szerint a gabonapiacon is megfigyelhető volt a pánikvásárlás,
A bizonytalanság ellenére néhány általunk megkérdezett termelő azonban pozitívan látja a jövőbeni helyzetet, hiszen az árak Európa-szerte növekednek, és meglátásuk szerint a kínálat áraihoz igazodik majd a felvásárlás is. „Meg fogja érni, csak más árakkal dolgozunk majd” – mondta el megkérdezésünkre egy gazda.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ezt erősítette meg egy másikuk is, aki úgy fogalmazott, amíg lesz kereslet, addig dolgoznak, termelnek majd a jövőben is, hiszen erre vannak berendezkedve, gépesítve.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!