Buszozni jó dolog – csak nem Romániában. Nálunk rendszertelen a tömegközlekedés e formája
Fotó: Pinti Attila
Nagyon időszerű lenne frissíteni az autóbuszok közlekedési programját Hargita megyében, amelyet még mindig nem fejezett be Hargita Megye Tanácsa. Akadnak olyan járatok, amelyeket a rendszerváltozás előtti időkben alakítottak ki, és azóta is azon az útvonalon, abban az időrendben közlekednek az autóbuszok.
2023. augusztus 15., 21:002023. augusztus 15., 21:00
2023-2032. közötti 10 éves időszakra érvényes autóbuszos közlekedési útvonalakat tartalmazó tanulmány készült korábban Hargita Megye Tanácsának megbízásából, amelyről a Székelyhon is cikkezett. Már akkor azt írtuk, hogy
Borboly Csabát, Hargita Megye Tanácsának elnökét többek között arról kérdeztük, hogy a megyei önkormányzat hogyan áll a távolsági buszjáratok új közlekedési programjának előkészítésével, a jelenlegi program meddig érvényes, és mi a helyzet a beígért applikációval, amelyen keresztül naprakész információkat kaphatnának az utasok a járatokról? A tanácselnök mindössze annyit válaszolt, hogy:
Mint korábban beszámoltunk, róla Hargita megyében a helyközi buszjáratok menetrendje 2014-ben lépett érvénybe 2019-ig, de azt azóta is hosszabbítják. A fentebb említett applikáció sem elérhető még.
Pálffy Domokos, a székelyudvarhelyi Gas Tours tömegközlekedési vállalat vezetője a téma kapcsán érdeklődésünkre elmondta, nagyon rossz helyzetben vannak a szolgáltatók, mert meglehetősen megcsappant az utazóközönség, hiszen sokan inkább személygépkocsival utaznak.
– jegyezte meg.
Mint Pálffy magyarázta, a probléma gyökere abban keresendő, hogy vannak járatok, amelyek a rendszerváltás előtti időkben alakultak ki, csakhogy azóta sok minden változott: megváltoztak az igények, mások az útviszonyok, lehetséges, hogy más indulási, érkezési időpontokra is szükség volna a menetrendben.
– vélte az igazgató. Szerinte ugyanis megtörténhet, hogy az útvonalakra kiírt közbeszerzésen csak a sok utassal működő járatokra lenne több jelentkező cég, így a kevés utast biztosító útvonalak veszélybe kerülnének. „Ennek az lenne a következménye, hogy még kevesebb járat lenne lefödve, mint eddig, ugyanis a »gyengébb« útvonalakat nem vállalná senki, mert nem fenntartható úgy egy vállalkozás” – részletezte. Hozzátette:
Elmondta azt is, hogy jelenleg a társaságok viszik a gyengébb és jövedelmezőbb útvonalakat is, mivel egyik a másikat kiegyensúlyozza, így még megéri a szolgáltatóknak is.
Úgy egyébként úgy látja, hogy a teljes Hargita megyei menetrendet az útvonalakra engedélyeket kiállító hatóság, azaz a Hargita megyei önkormányzat kellene összesítse és közzétegye,
Jelenleg felújítás alatt van a csíkszeredai távolsági buszpályaudvar, ezért még nehezebb információt találni arról, hogy Csíkszeredában a buszok mikor, honnan és hová indulnak.
Egy csíki ingázó elmondta, hogy többnyire csúcsidőben zsúfoltak ezek a járatok, de máskor is ritka az, hogy minden utasnak ülőhelye legyen, így sokan kénytelenek állva utazni, főleg az első néhány községig, ahol a legtöbben leszállnak.
Miután befejezik az új buszpályaudvar kialakítását,
Ebben az esetben átláthatóbb lesz a Csíkszeredán áthaladó, vagy a megyeszékhelyről induló és oda érkező járatok menetrendje – ezt már Demény Attila, a csíkszeredai tömegközlekedést ügykezelő Csíki Trans Kft. igazgatója osztotta meg a Székelyhonnal. Egyébként a Csíki Trans ügyfélszolgálatán,
„A szolgáltatók közül nem mindegyik partner abban, hogy megossza velünk a menetrendjét, holott próbálkoztunk egyezségre jutni, de a harcot feladtuk” – jegyezte meg keserűen Demény. Azt azonban megígérte, hogy
Létezik ugyan egy országos kezdeményezés, amely egy honlapon összesíti az összes buszpályaudvar járatait az országban – az autogari.ro oldal –, azonban arra is felhívják az utasok figyelmét, hogy nem minden megjelentetett információ naprakész.
Átfogó kutatást indított a brassói Transilvania Egyetem a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér kapcsán. A felmérés Kovászna és Hargita megye lakóinak véleményét is feltérképezi.
Március 29. és április 4. között tíz esetben szólított fel az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közösségimédia-platformokon megjelent illegális tartalmak eltávolítására.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt pénteken 14 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára arra kéri a román hatóságokat, határozottan lépjenek fel a magyarellenes megnyilvánulásokkal szemben.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A Bákói Ítélőtábla elévülés miatt megszüntette a büntetőeljárást az úzvölgyi temető 2019-es elfoglalásakor bántalmazott csíkszeredai férfi ügyében. Az elkövetőket nem vonják felelősségre, de kötelesek kártérítést fizetni.
A Közüzemek Rt. legfrissebb statisztikái szerint a város 4975 tömbházlakásának 44,9 százaléka halmozott fel ezer lejnél nagyobb adósságot. A szolgáltató felhívja a figyelmet: amennyiben nem rendezik az elmaradásokat, sokan víz nélkül maradhatnak.
Több riasztást is kaptak a Hargita megyei tűzoltók csütörtök este: Madéfalván egy kémény gyulladt ki, Lövétén két melléképület égett le, Gyergyószentmiklóson pedig egy füstölgő elektromos kapcsolószekrény okozott riadalmat.
Ideiglenesen lezárták munkálatok miatt Marosvásárhelyen a Ion Heliade Rădulescu utca, Băneasa és Szabadság utca közötti útsávot lezárták, ami a 9-es buszjárat útvonalát is befolyásolja.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére. Vasárnaptól helyenként havazásba is átválthat a lehulló csapadék a lehűlés miatt.
3 hozzászólás