2024 január-szeptemberében 820 ezer álláskereső kívánt az IT-ágazatban elhelyezkedni. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az informatika az a terület, ahol az elmúlt évben a legnagyobb mértékben, átlagosan havi 10 ezer lejre emelkedtek a munkavállalók bérezési elvárásai – derül ki egy online munkaközvetítő platform csütörtökön közzétett elemzéséből. Az átlagfizetés ebben az ágazatban jelenleg nettó 7000 lej havonta.
2024. szeptember 26., 12:272024. szeptember 26., 12:27
Az eJobs szerint az év eleje óta eddig közel húszezer új álláshely jelent meg az IT-szektorban, ami mintegy 15 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. A jelentkezések száma viszont alig változott: 2023 január-szeptemberében 850 ezer, 2024 hasonló időszakában 820 ezer álláskereső kívánt ebben az ágazatban elhelyezkedni.
A fizetési elvárások növekedése tekintetében az IT-sek járnak az élen, amikor új munkahelyet keresnek. Az eJobs bérösszehasonlító szolgáltatása, a Salario adatai szerint
Összehasonlításképpen, tavaly ugyanebben az időszakban 6300 lej volt egy IT-szakember nettó átlagkeresete, és munkahelyváltáskor átlag 9000 lejt kért a bértárgyaláson – írja az Agerpres hírügynökség az online munkaközvetítő platform elemzésére hivatkozva.
Az IT ágazatán belül is a legtöbbet a következő szakágazatokban lehet keresni (a nem vezetői pozíciókban):
építészeti informatika (15 ezer lej, de az átlagos elvárás 20 ezer lej);
szoftverfejlesztő (8300 lej, az elvárás pedig 11 ezer lejig terjed);
adatmérnök (8500 lej, míg az elvárás 11 ezer lej);
full stack fejlesztő (8000 lej, elvárás 10 ezer lej).
Ebben az ágazatban a legfeljebb kétéves szakmai tapasztalattal rendelkező juniorok esetében is 4500 lej a nettó átlagfizetés. A két és öt év közötti tapasztalattal rendelkezők esetében az átlag 6700 lejre emelkedik, míg
A vezető beosztás további bérnövekedéssel jár ebben az ágazatban: egy műszaki vezérigazgató (CTO) Romániában átlagosan 12 ezer lej fizetést kap havonta, de a bértárgyaláson 16 ezerre alkuszik.
A 820 ezer álláskeresőből, akik az eJobson keresztül szeretnének az IT ágazatában elhelyezkedni, 350 ezernek van már szakmai tapasztalata, és a 25 és 35 év közötti korosztályba tartozik. Az eJobson jelenleg 24 ezer állást hirdetnek, ebből kétezret az IT ágazatában.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!