Nincs minden családban lehetőség a multimédiás eszközökön keresztül való tanulásra. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Két elemi iskolás gyermek, kényszerszabadságon levő családfő, munkanélküli édesanya – így néz ki az egyik csíki községben lakó hátrányos helyzetű család. Az anyagi nehézségek mellett a gyermekek oktatása most még nagyobb kihívást jelent a szülőknek.
2020. április 25., 12:232020. április 25., 12:23
„Számítógépünk és internetünk nincs, én jelenleg még munkába se tudok járni” – kezdte beszámolóját lemondóan a családfő. A majdnem minimálbérért dolgozó apa jelenleg a fizetése hetvenöt százalékát kapja, ez a család egyetlen bevételi forrása. Mint elmondta, számítógép hiányában is próbálják megteremteni a tanulási körülményeket a második és harmadik osztályos gyermekeiknek.
– számolt be az apa a tanulás menetéről.
Amíg a gyermekek tudtak iskolába járni, a délutáni tanulásuk és az ebédjük is biztosítva volt. A községben működő gondozói szolgálatot vették igénybe, a tanórák után mindkét kislány szakszerű nevelők segítségével készítette el a házi feladatot és tanulta meg a leckét. „Délután négy, öt óra után mentünk utánuk. Mi a feleségemmel nem vagyunk tanult emberek, nagy dolog, hogy a gyermekeink iskolán kívül is segítséget kapnak a tanulásban. Most ennek hiányában csak itthon kénytelenek tanulni, így van eset, hogy segítségre szorulunk” – mutatott rá az apa. Az édesanya munkanélküli, a háztartás rendben tartása mellett ő foglalkozik a gazdaságban levő állatokkal.
Megkerestük a harmadikos kislány tanító nénijét is. Ő előbb elmesélte, hogy milyen menetrend szerint alakította ki az iskolások számára a leckék és házi feladatok átadását. „A főbb tantárgyakra igyekeztem fektetni a hangsúlyt. Például matematikából most tanuljuk a mértékegységeket, a sík- és téridomokat.
– számolt be. A családra kitérve elmondta, Facebook-messengeren keresztül küldi át az anyagokat nekik, a feladatok megoldásait pedig nagyrészt helyesen küldik neki vissza. „Felajánlottam, hogy bármikor hívhatnak, ha nem értenek valamit, de az iskola bezárása óta talán kétszer-háromszor kértek segítséget tőlem” – fogalmazott a tanító néni. Mint mondta, az, hogy számítógép hiányában csak mobiltelefonos kapcsolaton keresztül tudják a harmadikos kislány leckéit elküldeni, eddig nem okozott nála teljesítménybeli romlást.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
1 hozzászólás