Fülöp Otília kommunikációs szakember: ismerjük fel, amikor három óra TikTok-videózás után „brain rot” állapotban vagyunk, és olyankor ne hozzunk döntéseket
Fotó: Haáz Vince
A „brain rot”, vagyis az „agyrohadás” lett az év szava az Oxford Egyetem által meghirdetett szavazásnak, amelyen 37 ezer ember vett részt. Az alacsony, rossz minőségű online tartalmak túlzott fogyasztása okozza, és még a csapból is ezek folynak.
2024. december 05., 07:472024. december 05., 07:47
Az „agyrohadás” meghatározása szerint egy személy mentális és intellektuális állapotának feltételezett romlását jelenti, különösen a triviálisnak vagy kihívást nem jelentő tartalmak (főként az online tartalmak) túlzott fogyasztásának eredményeként.
Az egyetem meghatározásában arra hívják fel a figyelmet, hogy ez a kifejezés valamiféle aggodalmat is jelez, hogy
Érdekesnek találja a jelenséget Fülöp Otília kommunikációs szakember, a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem docense kommunikációs szempontból, mert ha aggodalomról beszélünk, rögtön feltevődik a kérdés, hogy kinek az aggodalma ez?
Fotó: Pixabay
A Z-generáció tagjai mondják azt, hogy a TikTokon fogyasztott rengeteg videó, rengeteg eltöltött idő vezet valamiféle szellemi romláshoz. Aggódnak, hogy mi lesz a következő generációval, ha ennyit lógnak a telefonon, és úgy fogalmaznak, hogy nincs is gyerekkoruk hozzájuk képest – mondja Fülöp Otília, aki az X generáció tagja, és bevallja, neki nagyon furcsa ez a hozzáállás, mert
Ha együltünkben nézünk meg egy sorozatot, az is egyfajta agyrohasztásnak számít. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Ezt nevezik angol kifejezéssel binge watchingnak, ami azt jelenti, hogy egyszerűen csak „falja a tartalmakat”, hogy újabb és újabb információ, újabb és újabb impulzus érje. A sorozat első részére figyelünk, mert nagyon érdekes volt, és rögtön megnézzük a következő részt is, de amikor már az ötödik, hatodik részt is nézzük, felmerül a kérdés, hogy
– magyarázza a szakember.
A TikTok videós közösségi platform tiltja a fizetett politikai hirdetéseket, mégis hatalmas szerepe volt a választások során. Két fontos hashtag köré szervezett influenszervideók és a mesterségesintelligencia-felületek segítségével érték el az embereket.
Ez az újabb és újabb impulzus a TikTokon megsokszorozódik, és azok, akik a pillanatnyi izgalomra, az instant, erős hatásra vevők, lassan mindent ezen a szűrőn keresztül néznek. Ha valami pedig nem éri el az ingerküszöbüket, akkor unalmasnak tartják, már nem tudnak rá figyelni – figyelmeztet Fülöp Otília, aki
Fülöp Otília szerint lehet akár egyetemi tanárnak is olyan pillanata, amikor túlpörög az agya, és kikapcsolásra vágyik, ezért tudatosan valamilyen butaságot fog nézni azért, hogy tényleg ki tudja kapcsolni az agyát a szakmai dolgoktól. Lehet valamennyire szándékos is ez, és gyakran előfordul, hogy
A Sapientia tanára arra is felhívja a figyelmet – mielőtt még megköveznénk ezért a jelenségért bárkit is –, hogy minden generációnak megvannak az olyan tartalmai, amiken csak ők tudnak szórakozni, amelyek egy külsős szempontjából nagyon butának tűnnek, de számukra ezek ártalmatlan, kikapcsoló tartalmak, amelyeket helyén tudnak kezelni. Valószínűleg ilyen volt például az X generációnak a South Park című amerikai rajzfilmsorozat, vagy az Y generációnak a zenei csatornák videóklipjei.
Mint mondja a szakember, a felnőttek próbálnak ennek határokat szabni, mert a legtöbb gyerek nem nézhet akármikor videókat. De ha néz, fontos lenne, hogy meg tudja beszélni ezt a szülővel, aki elmondhatja a gyerekének, hogy ez csak egy TikTok videó, nem a valóság, hogy ne higgye azt a gyerek, hogy amit lát, az valami etalon, amit követni kell.
Fontos, hogy az eszközt ne azonosítsuk ezekkel a buta tartalmakkal – hívja fel erre a figyelmet a szakember.
Lukács Márton Réka: olyan ellopott percek, órák ezek, amikor nem is gondolkodnak, megközelíthtetlenek, bármit mondhatsz nekik, nem tudják feldolgozni abban a pillanatban
Fotó: Haáz Vince
Lukács-Márton Réka pszichológus véleménye is tükrözi, hogy túl nagy hatással van a gyerekek agyára az online világ.
– mondja a háromgyerekes pszichológus saját tapasztalatból és egyetemi tanárként is. Ő évről évre azt érzi, hogy egyre kevesebb időt szánnak a gondolkodásra a diákok, kevesebb véleményük van egy-egy témával kapcsolatosan. Szerinte ez összefügg azzal, hogy sok online tartalmat fogyasztanak, így kevesebb idejük marad olvasni, és kevesebb érdekük is van olvasni.
– összegzi a fiatalabb nemzedék hozzáállását. Ugyanakkor jól tudja, ha lett volna az előző generációk idejében ennyire szerteágazó audiovizuális világ, akkor az a generáció sem olvasott volna annyit. Valószínűleg az olvasás és az online tartalmak, főleg videók ötvözése által lehet most nagyobb tudásra szert tenni, mielőtt még elbillenne a mérleg nyelve az online irányába, hiszen számos klinikai kutatás bizonyítja, hogy hosszútávon megöli a kritikai gondolkodást, ha csak ezeket a tartalmakat fogyasztják – véli a pszichológus.
Fotó: Pixabay
Ugyanez igaz az idősebbekre is (értsük úgy, hogy a Z generáció előtt születettek), amelynek egy része szintén „rákapott” az online tartalmakra, főleg a rövid videókra, és ez a romániai választások eredményeinél is meglátszott.
Fülöp Otília kommunikációs szakember úgy véli, az idősebbeknél a kritika nélküli tartalomfogyasztás összefügg azzal, hogy
„Az ismétlésnek az ereje lesz az, ami meggyőzővé válik számukra. Tehát nem azt nézik, hogy ez mennyire valós, mennyire igazolható, milyen érvek vannak valami mellett, hanem hogyha háromszor-négyszer is szembetalálkozik ugyanazzal a tartalommal, akkor azt elhiszi.
– fejtette ki a szakember.
A videómegosztó felületeken ömlesztve van minden, és ez kedvez az „agyrohasztó” fogyasztásnak.
Egymást „megfertőzik” ezek a tartalmak, és már nem tudjuk szétválogatni, hogy melyik milyen tartalom. Szerinte az lenne a fontos, hogy ismerjük fel, amikor három óra TikTok-videózás után „brain rot” állapotban vagyunk, és olyankor ne hozzunk döntéseket.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!