Robert Braia videója mellett Călin Georgescu neve a hozzászólások között
Fotó: Haáz Vince
A TikTok videós közösségi platform tiltja a fizetett politikai hirdetéseket, mégis hatalmas szerepe volt a választások során. Két fontos hashtag köré szervezett influenszervideók és a mesterségesintelligencia-felületek segítségével érték el az embereket.
2024. november 28., 21:112024. november 28., 21:11
Függesszék fel a TikTok romániai működését, amíg az állami intézmények le nem zárják az elnökválasztási kampány esetleges manipulációjával kapcsolatos vizsgálatot – kéri Pavel Popescu, az országos távközlési hatóság (ANCOM) alelnöke. Az Agerpres hírügynökség közlése szerint a TikTok egyik szóvivője erre reagálva azt nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek, hogy a romániai választásokkal kapcsolatos kijelentések pontatlanok és félrevezetők.
„A jelöltek többségének volt TikTok-fiókja, és a győztesek a miénken kívül más digitális platformokon is kampányoltak” – idézi a nyilatkozatot az Agerpres hírügynökség.
Ugyancsak a román hírügynökség számolt be arról, hogy Călin Georgescu független államfőjelölt kampányának finanszírozását ellenőriztetné le az Expert Forum (EFOR) civil szervezet, amely azt kérte az Állandó Választási Hatóságtól (AEP), hogy vizsgálja meg, történt-e törvénysértés.
Mindezt azért kérték, mert gyanúsnak találták, hogy az államfőválasztáson induló jelöltek kampányköltségeinek és bevételeinek megvizsgálása után – a választási hatóság által közzétett adatok alapján – Călin Georgescu sem bevételekről, sem kiadásokról nem számolt be.
Köztudott, hogy közösségi alapelvei szerint a TikTok nem támogatja a politikai tartalmakat, és tiltja a fizetett politikai hirdetéseket. A TikTok szerepe a választások során azonban egyre nagyobb figyelmet kap, erre erősített rá Marcel Ciolacu kormányfő is, aki szerint egyértelmű, hogy a TikTok közrejátszott a romániai államfőválasztás első fordulójának alakulásában, de szerinte az online kampányfinanszírozások forrását is ki kell deríteni. Tény az, hogy
Nem nevezték meg, de két közös hashtaggel (címkével) látták el: #echilibrușiverticalitate (egyensúly és vertikalitás), illetve a #prezidențiale2024 – számol be erről a Hotnews.ro, amely az Expert Forum szervezet jelentésére hivatkozva azt írta, Călin Georgescuról van szó. Ugyancsak ez a szervezet közölte jelentésében, hogy a fenti hashtaggel ellátott videóknak 2,4 milliós megtekintése van a TikTokon.
A HotNews hírportál újságírói több influenszerrel is felvették a kapcsolatot, akiktől megkérdezték, miért vállalták a szerepet, és kaptak-e ezért pénzt. Időközben néhányan törölték is a posztjaikat. A bukaresti hírportál megkeresésére a 814 ezer követővel rendelkező Marius Cătălin influenszer azt mondta, hogy
amely a Fame Up alkalmazáson készült mint hirdetés, de nem volt hozzárendelve egy felhasználóhoz, jelölthöz vagy párt nevéhez. A Fame Up egy olyan alkalmazás, amely összekapcsolja a tartalomkészítőket a különböző együttműködéseket ajánló márkákkal. Ezen az oldalon
Az influenszer kiválasztja a márkát, amelyet reklámozni akar, és attól függően, hogy mekkora a követői tábora, megkapja a reklámozás árát.
Szikszai Mária antropológus, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Intézetének adjunktusa, aki szociális médiával, digitális társadalommal és mesterséges intelligenciával foglalkozó tantárgyakat is oktat, közérthetően magyarázta el, hogy milyen stratégiát alkalmaztak a TikTokon folytatott elnökjelölti kampány tervezői.
Fotó: Haáz Vince
„A kiindulópontjuk az volt, hogy az influenszereket kell használni, de oly módon, hogy az influenszerek anyagai ne minősüljenek politikai hirdetésnek. Miért akarták ezt? Nos nyilván azért, mert a politikai hirdetés esetében átláthatóvá kell tenni azt, hogy ki és milyen pénzből finanszírozta a hirdetést. Aki el akarja kerülni ezt az átláthatósági, demokratikus eljárást, mert titokban akarja tartani a pénz forrását, az árnyékban akar maradni. Ehhez pedig
– és ez nagyon fontos lesz később. Külön kiemelték, hogy más hashtaget nem használhatnak, csak ezt a kettőt. Az influenszernek azt kellett elmondania, hogy milyen számára az ideális jelölt, miután ezt megtette, betette a hashtageket, és megkapta a pénzt.
Miután az influenszer feltette a videót a megfelelő hashtagekkel, a kampány irányítói ezekre az hashtagekre irányították rá a botokat (ezek automatizált programok, amelyeknek feladata a weboldalak folyamatos bejárása és az azokon található információk gyűjtése, de a bot képes online felhasználók generálására és hozzászólások írására is – szerk. megj.) A botok hozzászólásokat generáltak, és ezekben már konkrét nevet írtak.
Ez a megoldás megkerülte tehát azt, hogy politikai hirdetésként címkézzék a videóanyagot – hiszen
az influenszer azzal védekezhetett, hogy nem mondott nevet, csak általános elvárásokat fogalmazott meg.
A kampánytervezők aztán ráeresztették erre a sokszáz botot, akik nyugodtan mondhattak nevet, hiszen az csak egy hozzászólás.
A történet látszólag megrázta az influenszerek világát is. Bár vannak influenszerek, akik továbbra is kitartanak amellett, hogy nem tévedtek,
– magyarázza Szikszai Mária saját Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében, amelyet az engedélyével mi is közölhettünk.
Megkeresésünkre azt is hozzátette a Babeș–Bolyai oktatója, hogy bár a Hotnews újságírói észrevették, hogy a legtöbb hozzászólást író felhasználó profilján nincs saját feltöltött videó, kevés követőjük van, de megtalálhatók a profiljukon továbbosztott videók a jelöltről, amelyeket eredetileg mások tettek közzé. Ez mind erősíti a botgyanút, de ők ezt nem fogalmazzák meg.
„Volt szó a kampányban a trollfarmokról, az esélyesnek tartott jelöltek vádolták egymást ezek alkalmazásával. A botjelenség azonban ugyanilyen fontos ebben a történetben. Aki nem tudná:
a trollfarm egy szervezett csoport, amely hamis vagy manipulatív tartalmakat terjeszt online politikai befolyásolás céljából,
míg a bot egy automatizált szoftver, amely politikai kampányok során tömegesen oszt meg, kommentál vagy kedvel tartalmakat, hogy mesterséges aktivitást szimuláljon.
A mesterségesintelligencia-felületek segítségével bárki képes ilyen botokat gyártani és irányítani. Kereskedők a saját termékeiket dicsértetik velük, politikusok saját magukat” – egészítette ki magyarázatát Szikszai Mária.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
1 hozzászólás