Adrien Brody, A brutalista főszereplője
Fotó: Brookstreet Pictures
A Rádió GaGa Színes órák című műsorában B. Szabó Zsolt a csíkszeredai születésű Orbán Leventével beszélgetett, aki a tíz Oscar-díjra jelölt A brutalistában kapott epizódszerepet. A filmnek ma, azaz február 7-én van a romániai premierje a mozikban.
2025. február 07., 19:282025. február 07., 19:28
2025. február 11., 15:332025. február 11., 15:33
A brutalizmus egy olyan építészeti forma volt, amely feltűnő épületek létrehozásához nyers betont és acélt használt. Gondolom, hogy ez mindenki számára ismerős a felvezető, merthogy ilyen épületek vesznek igazából körül minket.
A filmet tíz darab Oscar-díjra jelölték.
Bejelentették csütörtökön Los Angelesben az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén magyar vonatkozása is van a díjátadónak, hiszen Jancsó Dávidot A brutalista című film vágóját is Oscarra jelölték.
Nagy híre van A brutalista című filmnek azért is, mert magyar hagyományokból táplálkozik, illetve az alaptörténetét magyar építészektől vette kölcsön, emellett pedig egyáltalán nem titok most már, hogy rengeteg magyar kapott munkát és szerepet ebben a filmben. A filmnek a vágója is magyar egyébként. Én most nem a film vágójával fogok beszélgetni, hanem egy magyarországi menekültet játszó úriemberrel, Orbán Leventével.
Fotó: Orbán Levente/IMDb
– Jól mondtam, egy magyar menekültet játszol a brutalistában?
– Igen, igen, így van megfogalmazva az IMDb-n is. Nem volt neve a karakteremnek, így volt emlegetve.
– Rátapintottál a lényegre, ez lett volna az első kérdésem. Milyen érzés, hogyha az embernek van profilja az IMDb nemzetközi filmes adatbázison? Gondoltad volna ezelőtt 15 évvel?
– Jó érzés. Nem, persze, hogy nem gondoltam volna. Sőt, nem is én hoztam létre. Ezek csak úgy lesznek, lettek nekem.
Fotó: Orbán Levente/IMDb
– És nem is a te kezdeményezésedre, vagy valami ügynök kezdeményezésére?
– Fogalmam sincs, hogy ki kezelte az IMDb-oldalamat. Én most egy három hete vettem rá magam, hogy az IMDb-re regisztráljak, tehá, hogy én legyek az az Orbán Levente, aki már fent van. Elég drága dolog az IMDb Pro, ahol be lehet írogatni, korrekciózni lehet ezt-azt, de ahogy mondtam, nem én hoztam létre.
– Jól látom, már 28 filmben szerepeltél, ilyen vagy olyan módon?
– Nem számoltam, soknak tűnik ez a szám most. Mondjuk volt olyan film, amit leforgattam, két vagy három nap forgatással, és rajta vagyok a stáblistán, viszont végül nem került bele a filmbe egy másodperce se annak, amit én ott csináltam. Volt, amikor kertész voltam, a főszereplő mellett totyogtam egy gyümölcsösben két napon.
Fotó: Orbán Levente/IMDb
– A Kojotban tűnt fel nekem az, hogy benned mennyi minden van. Az abban játszott szereped nekem minden idők egyik legerőteljesebben alakított figurája. Bennem mély nyomot hagyott, az a nyers erő, amit ott képviselsz abban a filmben, de nem a Kojotról szeretnék beszélni, hanem nyilván A brutalista kapcsán hívtalak fel. Csak tudod, hogyha valaki beszélget valakivel, aki megérintette a kezével Adrian Brodyt vagy Mundruczó Kornélt, vagy szólhatott hozzájuk, akkor nyilván jönne, hogy ezekről kérdezzek. Arra lennék leginkább kíváncsi, hogy hogyan kell elképzelni egy ilyen szintű forgatást, mint ami mondjuk A brutalista? Mennyire tudsz érintkezni, szóba elegyedni a rendezővel a forgatáson kívül, vagy netán a nagyobb sztárokkal, mint Guy Pearce vagy Adrian Brody? Van közös képetek?
– Van. A rendezővel oktatáson kívül, a casting során tudtam beszélgetni. A forgatáson velem sok dolga nem is volt, mert aprócska az a szerep, amit kaptam. Brodyval pedig beszélgettünk, próbálkoztunk. Én reméltem, hogy egy kicsit fog beszélni magyarul, mert az anyukája magyar, tehát ő is félig az, de nem tud a köszönöm szépen-en kívül semmit, vagy lehet, hogy azóta még egy-két szó ráragadt. Úgyhogy angolul beszélgettünk.
Próbálja az ember megélni, átélni a hitelesség kedvéért. Ez is egy nagyon érdekes élmény volt, ahogy így rángattam őt, az arcába néztem közelről, és örültem neki, hogy ott van. Izgalmas volt a találkozás, meg hát A zongoristát én is láttam régen, szerettem, ezért kapott ő ugye Oscart. Nagyon kicsinek éreztem magam.
Fotó: A24
– Hány napig forgattál?
– Három napot forgattam összesen vele. Reméltem, hogy lesz valami pótforgatás, esetleg ki kell utaznom Amerikába vagy legalább Olaszországba, de sajnos nem volt, úgyhogy a pesti forgatásokkal és annak az élményeivel vagyok.
– Hogy lehet bekerülni egy ilyen filmbe egyáltalán? Benne vagy valamilyen adatbázisban, ahonnan a különböző casting-szakemberek kiválogatják, vagy kell jelentkezni?
– Nem tudom, hogy hol lehet, vagy lehetne jelentkezni. Én bekerültem adatbázisokba, casting-cégekhez nem jelentkeztem, de ahogy telt-múlt az idő, így bekerültem. A Zoomcasting bonyolította A brutalistának a magyar szereplőválogatását, és én már régi jó viszonyt ápolok a csapattal.
– Hogy kell elképzelni, egyszer csak felhívnak, hogy helló, mit szólnál egy szerephez A brutalistában?
– Igen, ez pont így történt. A rendező szeretett volna velem egy gyors videóinterjút csinálni, beszélgetni. Kerestünk erre egy időpontot, és akkor másnap felhívtak videohívásban, beszéltünk néhány mondatot, és az úgy rendben volt. Én nagyon rá voltam görcsölve, de igazából nem voltak nagy elvárásai a rendezőnek. Aztán pár napra mondták, hogy akkor jó, ki vagyok választva, időpontot egyeztettünk, és aztán már csak csinálni kellett.
Fotó: A24
– Milyen jelentősége volt annak, hogy ti magyarok vagytok a forgatáson? Főként, mert magyar főszereplője van a filmnek. Mennyire próbáltak rágyúrni arra, hogy valóban megértsék a magyar ember lelkét, múltját?
– Amikor mi már megérkeztünk a forgatásra, vagy egyáltalán a szereplőválogatás befejeződött, akkor már igazából teljesen kész volt minden, elő volt készítve. Nem tudom pontosan hány éve van benne a rendezőnek, az íróknak, de valószínűleg sok, négy-öt év biztos.
(a rendező első asszisztense nem, a rendező nem, néhány nagy amerikai színész nem, azon kívül viszont a kiszolgáló személyzet, meg azt hiszem, a hangosító csapat is magyar volt).
– Amikor kapsz egy ilyen szerepet egy ekkora horderejű filmben, akkor utánanézel, megpróbálod átérezni ezt az egészet, vagy egyszerűen a szakmából, színészként elmész, elvégzed a dolgodat, és megköszönöd szépen ezt a lehetőséget? Mennyire vonódsz be lelkileg egy ilyen forgatásba? Érdekel-e téged egyáltalán ez a téma, mondjuk az emigráció, hazátlanság, ami egy kicsit romániai magyarként még erősebb, mint egy magyarországi színész számára?
– A migrációval foglalkoztunk még a főiskolán. Csináltunk egy előadást Amerikába emigrált magyarok hazaküldött leveleiből állt össze. A témát így ennyire ismertem (azon kívül meg nem, nem szoktam belemenni, kutakodni).
A brutalizmussal valamennyire képben voltam, mert képzőn végeztem középiskolában, valamikor szobrásznak készültem. Azon kívül meg Tóth László fiktív karakter. Akkor még nem is tudtam ezt, és utólag tudtam meg, hogy kiről mintázták Tóth László karakterét, szóval nem gondoltam én mélyebbre.
Fotó: Orbán Levente/IMDb
– A Saul fiában, gondolom, ott egy kicsikét más volt a helyzet.
– A Saul fiában? Igen, ott egészen más volt az előkészület, és azért a Saul fiára nagyon-nagyon sokat próbáltunk. A casting másfél éves kemény munka volt, és miután kimondták azt, hogy akkor végül kik vannak kiválasztva, utána is még egy csomót mentünk, és próbáltunk egy zsidó kulturális központ dísztermének a kicsi színpadán, ott rakták össze a filmet.
– Ott ugye többet is vagy a filmvásznon, egy sokkal mélyebb témáról van szó. Gondolom, ott azért szükséges volt mélyebben belemenni a dolgokba.
– Igenis, meg nem is. Nem tudom most így elmesélni pontosan, hogy átmenjen, hogy milyen volt a Saul fia-forgatás, vagy egyáltalán egy forgatás, de ott igazából a főszereplő, Röhrig Géza valószínűleg megjárta a poklokat lelkileg, de az összes többi szereplő csak próbálta teljesíteni, amit kértek tőle.
Utána, hogyha volt mire rácsodálkozni, akkor rácsodálkoztál, azon kívül meg próbáltál nem kiesni a képből, mert rengeteg ember volt ott is. Ugye van ez a furcsa kameramozgás, nagyon sokat lehetett menni, tolongani, segíteni a másikat, s tolni a szekeret, tehát hogy ott bőven volt feladat azon kívül is, hogy ott elkezdjünk mély lélektani dolgokon gondolkodni.
A fejlett technológiának köszönhetően a szürkehályog- vagy egyéb szemműtéteket követően ma már hamar elhagyhatják a klinikát a páciensek, nem kell több napra befektetni őket.
Még korábban indítottak nyomozást a rendőrök hamisított termékekkel való kereskedelem miatt, melynek nyomán pénteken három házkutatást is tartottak.
Hét megye 16 településén volt szükség a tűzoltók kárelhárítási munkálataira a rossz idő miatt – közölte pénteken a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pénteken kijelentette, hogy „a magyarok nem Románia ellenségei”, Victor Ponta elnökjelölt pedig „mellébeszél”, amikor azt mondja, hogy soha nem támogatná egy RMDSZ-es pénzügyminiszter kinevezését.
Újabb narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható nagy mennyiségű csapadék és erős szél miatt.
Brüsszel háborúra készül, de nem fenyeget háború, és Magyarország a béke oldalán marad – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A kormány elsődleges prioritása jelenleg az országos helyreállítási terv (PNRR) megvalósítása, de a következő fontos lépés a közigazgatási-területi átszervezés és a közszféra reformja – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu.
Újabb útlezárás várható Székelyudvarhely szombatfalvi részén hétfőtől, az Orbán Balázs utca modernizálási munkálatai miatt – adja hírül közleményében a polgármesteri hivatal.
Családon belüli erőszak elkövetése miatt távolságtartási végzést állítottak ki egy sepsiszentgyörgyi férfi ellen, aki bántalmazta feleségét.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
1 hozzászólás