
Sok érdekes helyszínről, és azok átalakulásáról mesélnek a fényképek
Fotó: Rab Zoltán
Egész strandidényben látogatható az a rendhagyó szabadtéri kiállítás, amely a marosvásárhelyi Víkendtelepet mutatja be, 1930-tól 1991-ig. A fekete-fehér fotókhoz a magyar mellett román és angol nyelvű magyarázó szöveg is van.
A kiállítás kurátora, Szőcs Edgár elmondta, detektívmunka során kerültek elő a fényképek, és úgy érzi, sikerült egy átfogó bemutatót készíteni a közkedvelt szabadidőközpont múltjáról.
Mint kifejtette, az Azopan fotóarchívumában – amelynek célja átmenteni és elérhetővé tenni a romániai analóg fotózás értékeit az utókor számára – több fénykép van a Víkendtelepről. Már 2019-ben felmerült az ötlet, hogy a régi fényképek segítségével mutassák be a szabadidőközpont kialakulását, de a járványidőszak miatt ezt elhalasztották.
Bálint Zsigmond sok fényképet készített a Víkendtelepről
Fotó: Rab Zoltán
A első fényképek az 1930-as évekből vannak, olyanok, amelyekről pontosan tudják, hogy mikor készültek, de olyanok is, amelyeket csak hozzávetőlegesen. Megtudtuk, hogy vannak jól felismerhető helyszínek, de olyanok is, amelyeket a közösségi oldalakon böngésző vásárhelyiek segítségével „fejtettek meg”. Mivel a vásárhelyi Víkendtelepet nyaranként több tízezren keresik fel, reméli, hogy sokan megnézik az alkotásokat, és kedvüket lelik felfedezni, hogy milyen volt és milyen lett a Víkendtelep.
Szőcs Edgár, a kiállítás kurátora és Portik Vilmos alpolgármester
Fotó: Rab Zoltán
A kiállítás megnyitóján jelen volt Marosvásárhely alpolgármestere, Portik Vilmos is, aki arról beszélt, hogy a közösség életében fontosak az örömteli pillanatok, mint ennek a kiállításnak a megnyitója, de fontosak az olyan emberek is, akik a közösségért tevékenykednek, mint Szőcs Edgár.
Fotó: Rab Zoltán
Erdély legnagyobb és leglátogatottabb strandját a múlt század első felében létesítették. A nádasokkal, tavirózsákkal, vízinövényekkel benőtt holtágat az 1930-as évek elején kezdték fürdésre, csónakázásra használni. Előbb egy csónakház épült, majd kis, hétvégi faházikók jelentek meg a parton.
Akkor öntötték ki az első betonmedencéket, megnyitották a sokáig egyetlennek számító vendéglőt, kialakították a sportpályákat. A csónakázó medence partján gombamód jelentek meg a szocialista munkavállalatok közmunkával épített nyaralói.
Fotó: Rab Zoltán
A 70-es évek elején került a vízre a népszerű hajóvendéglő, amelyet pillérek tartottak. A kommunista rendszer utolsó éveiben itt is, mint sok más helyen az országban, csak halfasírttal társítva szolgáltak fel sört. Ennek dacára a nyári vasárnapokon a szabadidőközpontot ezrek népesítették be. Mindemellett a vásárhelyi elit kedvenc fürdőhelyének nem a Víkendtelep számított, hanem a 20. század első felében a Ritz meg a Hétfák, később a Cementlapok, a Komp és a Május 1. strand. A rendszerváltást követő első években a telep lepusztult, hosszú ideig használhatatlanná vált. A korszerűsítési munkálatok Nagy Győző polgármestersége idején kezdődtek el, Fodor Imre polgármester folytatta, de az újjáavatás – mint ahogyan a jelenlegi arculat is – Dorin Florea nevéhez fűződik.
Fotó: Rab Zoltán
A kiállított fotók némelyikén Bálint Zsigmond fotóművész és családja is szerepel. Mint a szomszédban található bútorgyár alkalmazottja, maga is sokat fotózta az itteni pezsgő életet. Elmesélte, csak két kerítést kellett „átlépnie” ahhoz, hogy a Víkenden lehessen, amit gyakran meg is tett. Fényképezőgépét szinte minden esetben kötelező módon magával vitte.
Amint a kiállítás egyik látogatója fogalmazott: örvendetes, hogy a képek segítségével bármikor el lehet nosztalgiázni.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!