Felgyülemlett, lejárt gyógyszeradag. A patikákban gyakran nem veszik át ezeket
Fotó: Barabás Ákos
Jó ideje megoldatlan probléma a lejárt szavatosságú gyógyszerek szakszerű leadása: habár a patikáknak kötelességük lenne átvenni, majd egy erre szakosodott céggel megsemmisíttetni ezeket az orvosságokat, a vonatkozó jogszabályok nem egyértelműek. Így a legtöbb gyógyszertár visszautasítja a lakosok erre vonatkozó kérését.
2017. október 28., 09:242017. október 28., 09:24
2017. október 28., 09:362017. október 28., 09:36
A hatályban lévő szabályozások ellentmondanak egymásnak, így kérdés, hogy a gyógyszertárak kötelesek-e átvenni a lejárt szavatosságú gyógyszereket a lakosságtól. Pontosabban:
– fejtette ki lapunknak Melles Melinda. A Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke elmondta, a gyógyszertárak továbbá azért is ódzkodnak a lejárt orvosságok átvételétől, mivel
A lakosság által bevitt készítmények megsemmisítésére pedig nem kapnak finanszírozást senkitől – mutatott rá Melles Melinda.
– vázolta a gyógyszerészkamara elnöke. Elmondta, amíg az illetékes szaktárca nem kínál egyértelmű megoldást a visszás helyzetre, addig helyi szintű megoldásokban kellene gondolkodni.
Egy kampány keretében pedig gyűjtenének pénzt a gyógyszerhulladék szakszerű megsemmisítésére. Ez egyelőre még csak ötlet, így a kivitelezése még várat magára – fejtette ki, hozzátéve, hogy az ügyben további egyeztetések lesznek az illetékes szervekkel.
Azt is megtudtuk, hogy az Országos Gyógyszerészeti Kollégiumban is egyeztetések folynak a szóban forgó problémáról. Melles Melinda szerint
„Ezért lobbizunk Bukarestben, ezt szeretnénk elérni. Jelenleg tárgyalások zajlanak ez ügyben” – számolt be. Azt is megjegyezte, hogy
A gyógyszerészkamara elnöke úgy véli, a sok lejár orvosság megléte bizonyítja, hogy mennyire gyógyszerfüggő a társadalmunk, az emberek túlgyógyszerezik magukat.
„A gyógyszertáraknak kellene átvenniük és égetőkbe vinniük a lakosságnál felgyűlt, fölöslegessé vált orvosságokat, azonban nincs hatáskörünkben erre kényszeríteni őket, így a lejárt szavatosságú készítmények helyzete még mindig megoldatlan probléma.
– vélekedett Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Elég magas megsemmisítési díjat kell fizetni egy kilogramm gyógyszerre, a patika pedig profitorientált magánvállalkozás, közszolgálati hajlandóság nélkül – vázolta Tar Gyöngyi. Kérdésünkre elmondta,
A Zöld Székelyföld Egyesület néhány évvel ezelőtt tett lépéseket a lejárt szavatosságú gyógyszerek begyűjtése, majd szakszerű megsemmisítése érdekében, azonban több helyen is akadályokba ütköztek, így a kezdeményezés abbamaradt – tudtuk meg Csonta Lászlótól, a szervezet elnökétől.
Melyik gyógyszer veszélyes?
Veszélyességi szempontból két kategóriába sorolódnak a gyógyszerek: a daganatos megbetegedések kezelésére használtak veszélyesnek, míg a többi – receptre vagy vény nélkül kapható készítmények – veszélytelen minősítést kapnak. Így utóbbiak elvileg a lefolyóba nem, de háztartási hulladéktározóba bekerülhetnek, tehát eldobásuk nem büntethető – közölte érdeklődésünkre Balla Izabella. Azt azonban a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője is hozzáfűzte, hogy ettől függetlenül a gyártóknak a patikákon keresztül vissza kellene venniük és megsemmisítésre elszállítaniuk a lakosság által leadott lejárt szavatosságú gyógyszereket.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
szóljon hozzá!