Az érettségi eredmények alapján Hargita megyében öt iskolában nulla százalékos az átmenési arány - a valóság azonban ennél jóval árnyaltabb
Fotó: Tuchiluș Alex
Országszerte ötven középiskolában nulla százalékos az átmenési arány az érettségin. Hargita megyében idén öt, Maros megyében egy iskola van hasonló helyzetben. A valóságban azonban nem minden fekete-fehér: a lista alján szereplő szakközépiskolák egy részének például idén nem is volt végzős líceumi osztálya, mégis ott szerepel a nevük. Kérdés, hogy mennyire sportszerű egyazon listán megjeleníteni szakközépiskolákat és elméleti líceumokat.
2024. július 10., 21:352024. július 10., 21:35
A tanügyi törvény értelmében nem marad következmények nélkül az, ha senkinek sem sikerül az érettségije egy tanintézetben, ugyanis a következő tanévtől nem indíthatnak gimnáziumi osztályt azok az intézmények, amelyekben nulla százalékos az átmenési arány a pótvizsga után is. Ezért is fontos az átmenési arány egy intézmény számára. Nem mindegy azonban, hogy elméleti vagy szakközépiskolai oktatásról beszélünk, hiszen míg az előbbit a sikeres érettségiért és az egyetemi továbbtanulás érdekében választják a diákok, az utóbbi mellett általában egy szakma kitanulásáért döntenek.
Az elmúlt 15 év legjobb országos érettségi eredményei születtek idén, de ötven olyan iskola is van, amelyben senkinek sem sikerült átmenni a vizsgán – legalábbis a számok ezt mutatják. Tavaly 53 olyan középiskola volt az országban, ahol nulla volt az átmenési arány.
Tavaly az iskolának 9 végzőse volt és 11 százalékos volt az átmenési arány.
Az átmenési arány alapján összeállított listán szerepel még a gyergyóditrói Puskás Tivadar Szakközépiskola, a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskola, a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Szakközépiskola és a székelykeresztúri Zeyk Domokos Szakközépiskola is, ezekben is nulla százalékos az átmenési arány.
A marosvásárhelyi Aurel Persu Szakközépiskolában sem volt sikeresen érettségiző diák – itt három végzős volt, és 3,91 az iskola érettségi átlaga.
Tizenkilenc középiskolában csak egy végzős volt, három középiskolában pedig a végzősök nem is vettek részt az érettségi vizsgán – derül ki az Edupedu.ro oktatási szakportál összefoglalójából.
Az idén nem is volt végzős líceumi osztálya a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskolának, mégis ott szerepel a lista alján. A tanulók,
akik visszairatkoztak az érettségire, hogy megpróbálják letenni azt – tudtuk meg az iskola igazgatójától, Tankó Csillától, aki nem is érti, miért kell a szentegyházi intézményt ebbe a listába rangsorolni.
Négy éve nem indíthattunk osztályt, mert akkor még úgy volt a törvény, hogy az a líceum nem indíthatott osztályt a következő tanévtől, amelynek a nyárelejei szesszióban nem volt sikeres érettségizője, és nekünk akkor csak az augusztusi szesszióban volt öt sikeres érettségizőnk, ezért nem indíthattunk elméleti osztályt” – közölte az iskolaigazgató. Hozzátette,
Egyébként akkor is kevesen mennek érettségizni, amikor van elméleti végzős osztályuk.
A legtöbben azok közül, akik egyetemre akarnak menni, elméleti osztályt választanak. Tavaly például több mint húsz végzős volt Szentegyházán, de csak öten iratkoztak be az érettségire, a többi elment dolgozni.
Nem kellene egyazon listán emlegetni a szakközépiskolákat az elméleti líceumokkal
Fotó: Tuchiluș Alex
„Nem értem a rendszer fonákságát, nem igazságos a szaklíceumokat egyazon listán rangsorolni az elméleti líceumokkal, ezzel csak a diákok kedvét veszik el attól, hogy szakközépiskolát válasszanak. Ezzel diszkriminálják a szakoktatásban lévő iskolákat és tanulóikat egyaránt.
Ha szaklíceum a nevünk, akkor a szakoktatás a profilunk, és mindenki leteszi a szakvizsgát. Ezek alapján kellene rangsorolni a szakközépiskolákat, ha már rangsorolják az intézményeket” – fejtette ki Tankó Csilla a Székelyhon megkeresésére.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
2 hozzászólás