Az érettségi eredmények alapján Hargita megyében öt iskolában nulla százalékos az átmenési arány - a valóság azonban ennél jóval árnyaltabb
Fotó: Tuchiluș Alex
Országszerte ötven középiskolában nulla százalékos az átmenési arány az érettségin. Hargita megyében idén öt, Maros megyében egy iskola van hasonló helyzetben. A valóságban azonban nem minden fekete-fehér: a lista alján szereplő szakközépiskolák egy részének például idén nem is volt végzős líceumi osztálya, mégis ott szerepel a nevük. Kérdés, hogy mennyire sportszerű egyazon listán megjeleníteni szakközépiskolákat és elméleti líceumokat.
2024. július 10., 21:352024. július 10., 21:35
A tanügyi törvény értelmében nem marad következmények nélkül az, ha senkinek sem sikerül az érettségije egy tanintézetben, ugyanis a következő tanévtől nem indíthatnak gimnáziumi osztályt azok az intézmények, amelyekben nulla százalékos az átmenési arány a pótvizsga után is. Ezért is fontos az átmenési arány egy intézmény számára. Nem mindegy azonban, hogy elméleti vagy szakközépiskolai oktatásról beszélünk, hiszen míg az előbbit a sikeres érettségiért és az egyetemi továbbtanulás érdekében választják a diákok, az utóbbi mellett általában egy szakma kitanulásáért döntenek.
Az elmúlt 15 év legjobb országos érettségi eredményei születtek idén, de ötven olyan iskola is van, amelyben senkinek sem sikerült átmenni a vizsgán – legalábbis a számok ezt mutatják. Tavaly 53 olyan középiskola volt az országban, ahol nulla volt az átmenési arány.
Tavaly az iskolának 9 végzőse volt és 11 százalékos volt az átmenési arány.
Az átmenési arány alapján összeállított listán szerepel még a gyergyóditrói Puskás Tivadar Szakközépiskola, a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskola, a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Szakközépiskola és a székelykeresztúri Zeyk Domokos Szakközépiskola is, ezekben is nulla százalékos az átmenési arány.
A marosvásárhelyi Aurel Persu Szakközépiskolában sem volt sikeresen érettségiző diák – itt három végzős volt, és 3,91 az iskola érettségi átlaga.
Tizenkilenc középiskolában csak egy végzős volt, három középiskolában pedig a végzősök nem is vettek részt az érettségi vizsgán – derül ki az Edupedu.ro oktatási szakportál összefoglalójából.
Az idén nem is volt végzős líceumi osztálya a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskolának, mégis ott szerepel a lista alján. A tanulók,
akik visszairatkoztak az érettségire, hogy megpróbálják letenni azt – tudtuk meg az iskola igazgatójától, Tankó Csillától, aki nem is érti, miért kell a szentegyházi intézményt ebbe a listába rangsorolni.
Négy éve nem indíthattunk osztályt, mert akkor még úgy volt a törvény, hogy az a líceum nem indíthatott osztályt a következő tanévtől, amelynek a nyárelejei szesszióban nem volt sikeres érettségizője, és nekünk akkor csak az augusztusi szesszióban volt öt sikeres érettségizőnk, ezért nem indíthattunk elméleti osztályt” – közölte az iskolaigazgató. Hozzátette,
Egyébként akkor is kevesen mennek érettségizni, amikor van elméleti végzős osztályuk.
A legtöbben azok közül, akik egyetemre akarnak menni, elméleti osztályt választanak. Tavaly például több mint húsz végzős volt Szentegyházán, de csak öten iratkoztak be az érettségire, a többi elment dolgozni.
Nem kellene egyazon listán emlegetni a szakközépiskolákat az elméleti líceumokkal
Fotó: Tuchiluș Alex
„Nem értem a rendszer fonákságát, nem igazságos a szaklíceumokat egyazon listán rangsorolni az elméleti líceumokkal, ezzel csak a diákok kedvét veszik el attól, hogy szakközépiskolát válasszanak. Ezzel diszkriminálják a szakoktatásban lévő iskolákat és tanulóikat egyaránt.
Ha szaklíceum a nevünk, akkor a szakoktatás a profilunk, és mindenki leteszi a szakvizsgát. Ezek alapján kellene rangsorolni a szakközépiskolákat, ha már rangsorolják az intézményeket” – fejtette ki Tankó Csilla a Székelyhon megkeresésére.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
2 hozzászólás