Fotó: Barabás Ákos
Az egészségügyi minisztérium is közleményt volt kénytelen kiadni az udvarhelyszéki kanyarós megbetegedésekkel kapcsolatban néhány román internetes hírportálon megjelent pontatlan, túlzó híradás miatt.
2017. július 07., 13:552017. július 07., 13:55
Nem csúszott ki a helyzet az ellenőrzésük alól, állítja a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője és a székelyudvarhelyi kórház igazgatója is.
Fertőzésgócok alakultak ki Betfalván és Székelyudvarhelyen: az elmúlt hetekben több mint ötven, zömmel kiskorú kanyarós és szamárköhögéses beteget ápoltak a székelyudvarhelyi kórház fertőzőosztályán.
Nincs szó ötven új kanyarós megbetegedésről, és arról sem, hogy a betegek fele megszökött volna a székelyudvarhelyi kórházból – írja szerdán kiadott közleményében az egészségügyi minisztérium. Ebben megjegyzik azt is, hogy
Ferdítette a tényeket egy román hírportál, amely azzal a címmel cikkezett az udvarhelyszéki kanyarós megbetegedésekről, hogy kicsúszott a helyzet az ellenőrzés alól. A hírt átvette egy országos televíziócsatorna is, így lett az ügyből országos botrány – vázolta a helyzetet tegnap Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Az egészségügyi minisztérium ezt követően azonnali tájékoztatást kért az igazgatáságtól, de nehezítette a helyzetet, hogy az udvarhelyi kórházban szerdán versenyvizsga zajlott az igazgatói állásra, és a közegészségügy munkatársai egy ideig senkit nem értek el telefonon a tájékoztatásért. Végül megkapták a szükséges információkat, és a szaktárca kiadta az említett közleményt.
Az udvarhelyi kórházban a szerdai információk szerint harmincnégy kiskorú kanyarós beteget kezeltek, négy kisgyereknek a kísérője is az osztályon tartózkodott. Közülük
A páciensek egy részét a szamárköhögés vírusa is megfertőzte, ugyanis nem voltak beoltva egyik kórokozó ellen sem. Mindannyian hátrányos helyzetű közösségekből származnak, többségük nomád körülmények között él, iratokkal sem rendelkeznek, azonosítani is nehéz őket – sorolta a problémákat Tar Gyöngyi.
A járványtani kivizsgálás során három kanyarógócpontot azonosított az igazgatóság, az egyik Betfalván van, a másik kettő Székelyudvarhelyen. A közegészségügy munkatársai kijárnak ezekre a helyszínekre, és védőoltásokat adnak be a gyerekeknek.
– mondta el Tar Gyöngyi. A megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője a védőoltások fontosságáról beszélve hangsúlyozva, aki megkapta a védőoltást, az védett a fertőző betegséggel szemben.
Fotó: Barabás Ákos
Csütörtökön három új kanyarós beteget utaltak be a székelyudvarhelyi kórházba, és kora délután Lukács Antal kórházigazgató arról tájékoztatott, hogy tudomása szerint még öt vagy hat kanyarós érkezik Betfalváról, mindannyian beoltatlan gyerekek.
Azt is elmondta, hogy az osztály összes kanyarós betege a Betfalva határában, illetve a székelyudvarhelyi Budvár-negyedben és Termés utcában lakó közösségekből származik. Összesen hetvenkét kanyarós megbetegedést azonosítottak a székelyudvarhelyi kórházban, a betegek kétharmada már gyógyultan hazament, közülük ketten épp csütörtökön.
Amennyiben ennél több beteg kerül beutalásra, a bőrgyógyászat épületét fogják kiüríteni és átmenetileg fertőzőrészleggé alakítani – közölte Lukács Antal. A kórházigazgató szerint a legfőbb problémákat nem a betegek száma okozza, hanem hozzátartozóik civilizálatlan viselkedése.
– fogalmazott a kórházigazgató. Hozzáfűzte, a helyi rendőrség segítségét kérték a rend fenntartása érdekében, és ez napi rendszerességgel előfordul az erőszakos hozzátartozók miatt. Az osztály alkalmazottai közül mindenkit behívtak dolgozni, de Lukács szerint a személyzet kimerült, és
Teher ugyanakkor számukra a nagy médiaérdeklődés is, számtalan országos tévécsatorna stábja járt a kórházban a napokban, egy részük megpróbált a fertőzőosztályra is bejutni, annak ellenére, hogy ott bejárási tilalom van érvényben – magyarázta Lukács, megemlítve a valótlan hírek káros hatását is, amely miatt az egészségügyi szaktárcának cáfolatot kellett kiadnia.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!