Nicolae Ciucă
Fotó: Gov.ro
Nicolae Ciucă miniszterelnök úgy nyilatkozott a Bloombergnek adott interjújában, hogy várhatóan Románia még az idén csatlakozni fog a schengeni térséghez, Brüsszel pedig lezárja az együttműködési és ellenőrzési mechanizmust (MCV) Romániával szemben. Az ukrajnai háborúval kapcsolatban úgy vélekedett, hogy törésvonalat hoz létre a szabad államok és az autokrata államok között, a NATO-nak pedig fel kell készülnie egy hosszú távú jelenlétre a keleti szárnyon – írja az Agerpres hírügynökség.
2022. augusztus 03., 17:482022. augusztus 03., 17:48
2022. augusztus 03., 17:512022. augusztus 03., 17:51
Ciucă úgy fogalmazott a Bloomberg által szerdán közzétett interjúban, „illúziónak” tartja, hogy az Ukrajnában dúló harcok elcsitulása után az Oroszország és Nyugat közötti kapcsolatok a háború előtti állapothoz térnek vissza; a Kreml ugyanis eltökéltnek bizonyul abban, hogy ütközőzónát hozzon létre maga és a NATO között.
A román miniszterelnök – aki tartalékos tábornok, és egykor személyesen vezette a román harci erőket az iraki hadműveletek során – úgy vélekedett, hogy
az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének ilyen körülmények között legalább középtávon fenn kell tartania keleti határainál a kibővített katonai jelenlétet.
Noha nem tartja valószínűnek, hogy Oroszország megtámadna egy NATO-tagállamot, nyílt konfliktust robbantva ki ezáltal, Ciucă úgy véli, hogy
és amelyek szerint Vlagyimir Putyin elnök eltökélt szándéka, hogy visszaszerezze a Szovjetunió által egykor ellenőrzött területeket.
„Oroszország nem úgy gondolkodik, mint mi. Oroszország nem úgy viselkedik, mint mi” – mondta a román kormányfő, aki szerint a jelenlegi helyzet újrateremti a nyugati és a keleti civilizáció, a szabad, demokratikus országok és az autokrata rezsimek közötti szakadékot.
A Bloomberg cikke emlékeztet, hogy a 19 milliós Románia 2004-ben csatlakozott a NATO-hoz és 2007-ben az Európai Unióhoz. Az Oroszország által Ukrajna ellen intézett február 24-i támadás után a román nép elsők között sietett a megtámadottak segítségére. Az 624 kilométeres ukrán–román határ a leghosszabb az EU-ban; Románia a vasútvonalak gyors újjáépítésével és a kikötők felújításával igyekezett segíteni, hogy az ukrán exportszállítmányok kikerülhessék az orosz megszállás alatt lévő vonalakat és a fekete-tengeri kikötők blokádját. Emellett több mint egymillió, a háború elől menekülő ember határátkelését tette lehetővé – írja a Bloomberg.
Ugyanakkor egyre nagyobb az aggodalom, hogy a tél közeledte,
Ciucă úgy látja, hogy ennek a nyomásnak nem szabad enyhülnie.
Ha az oroszok nem hagynak fel mielőbb a háborúval, nem ülnek tárgyalóasztalhoz és nem ismerik el Ukrajna területi egységét, függetlenségét és szuverenitását, akkor más országokkal is hasonlóan fognak bánni – figyelmeztet a román miniszterelnök.
Az általa vezetett kormány arra törekszik, hogy – a NATO-val szembeni vállalást túlteljesítve – a bruttó nemzeti termék 2,5 százalékát fordítsa védelemre.
– mondta a miniszterelnök.
Ciucă arról is beszélt, hogy a kilátások szerint Románia ez év végéig csatlakozhat a schengeni övezethez. Ez megszüntetné a hosszú várakozási időt Románia és más EU-s országok határainál, és növelné az ország vonzerejét a külföldi befektetők szemében. Hozzátette, Brüsszel várhatóan megszünteti az igazságügyi reform és a korrupció felszámolása terén elért eredményeket monitorozó mechanizmust.
„Minden, amit a konfliktus kitörése óta tettünk, azt bizonyítja, hogy készen állunk schengeni állammá válni. Várjuk a többi európai uniós vezető elismerését mindazért, amit tettünk” – jelentette ki Románia miniszterelnöke az interjúban.
Közel 24,9 millió lej támogatást nyert a csíkszeredai kórház, az összegből az onkológiai osztály infrastruktúráját és felszerelését korszerűsítik, segítve ezzel a daganatos betegségek korai diagnosztizálását és kezelését.
Könnyen pórul járhatnak azok a hazai áramfogyasztók, akik az Országos Energiaszabályzó Hatóság (ANRE) biztatására az intézmény ár-összehasonlító platformján elérhető ajánlatok alapján váltanak szolgáltatót.
Február 7-ig jelentkezhetnek a 2025-ös Hallgatói Ösztöndíjra a felsőfokú tanulmányaikat végző diákok. Az ösztöndíjra azok a 35 év alatti diákok pályázhatnak, akik disszertációjuk előkészítésén dolgoznak a folyó tanévben.
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 decemberében 2023 decemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
A novemberi 5,11 százalékról decemberben 5,14 százalékra nőtt az éves inflációs ráta Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nyolc évvel ezelőtt az Olvass fel, Marosvásárhely! elnevezésű rendezvénnyel kezdődött el az, amit ma Kultúra hetének neveznek itt. A Studium–Prospero Alapítvány ezúttal egyhetes programmal ünnepli a román és a magyar kultúra napját Marosvásárhelyen.
A Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség (AJPIS) ügyvezető igazgatója, Viorel-Cristian Răduţ hétfő este arról számolt be a sajtónak, hogy 320 ezer lejre bírságolta a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot (DGASPC).
Csíkba még nem érkezett meg az igazi hideg, Háromszékre viszont annál inkább: Bodzafordulón és a Lakóca-tetőn mínusz 15 Celsius-fok alá esett a hőmérséklet.
Áramszünet miatt nem fog működni a személyi igazolványokat kiállító rendszer Székelyudvarhelyen csütörtökön, így akinek aznapra szól az időpontja, újra kell foglalnia – olvasható a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal felhívásában.
Mindenki, aki mezőgazdasági területtel, illetve állatállománnyal rendelkezik, köteles a következő időszakban nyilatkozat alapján bejelenteni az adatait a mezőgazdasági nyilvántartóba – olvasható Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal felhívásában.
3 hozzászólás