Csibi József. A munka leköti minden napját
Fotó: Gecse Noémi
Júniusi ülésén iktatta be Csibi Józsefet, Madéfalva új polgármesterét a település önkormányzati képviselő-testülete. Az időközi helyhatósági választásokon megválasztott 29 éves községvezetőt elképzeléseiről kérdeztük.
2017. július 06., 10:432017. július 06., 10:43
– Hogyan került kapcsolatba a helyi közélettel? Mi motiválta, hogy induljon a madéfalvi időközi választásokon az RMDSZ színeiben?
– Főiskolai tanulmányaim után 2010-ben lettem a madéfalvi önkormányzat munkatársa, ahol rendezvényszervezéssel, pályázatírással foglalkoztam egészen 2014-ig. Ezt követően sem kerültem túl messze az önkormányzattól, hiszen 2014-től a Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társulás turisztikai irodájában dolgoztam. Mindvégig a közéletben tevékenykedtem, 2013-tól a madéfalvi sportéletet szerveztem tavalyig, de az ifjúsági mozgalomba is aktívan bekapcsolódtam 2010 és 2015 között.
Tehát immár hét éve, hogy aktív tagja vagyok a helyi közéletnek. Habár nem volt számomra életcél, hogy polgármester legyek, mégis úgy gondoltam, hogy ebben a formában elő tudom segíteni, hogy az elképzeléseinket kivitelezzük hosszú távon.
– Egyetlen jelöltként mérettetett meg a június 11-ei időközi helyhatósági választáson Madéfalván. Meglátása szerint mi volt annak az oka, hogy más pártok nem állítottak jelöltet?
– Erre nagyon egyszerű a magyarázat: ha egy településen jó irányba haladnak a dolgok, és a helyi intézmények – iskola, egyház, közbirtokosság, önkormányzat – között jó a kapcsolat, akkor látszik annak a munkának az eredménye. Így lehet, hogy a lakók többségében elégedettek a munkánkkal, és nem került sor pártoskodásra. Magunk között vannak eltérő vélemények, azokat kibeszéljük, vitázunk rajta, szóval megvan a belső ellenzék.
– Milyen elképzelésekkel fogott a munkához? Mit csinálna másképp az előző településvezetéshez képest?
– Meglátásom szerint a közösségi életet tekintve lassan elértünk egy magasabb szintet, így a mi hozzáállásunkon is változtatni kell. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt tíz évben az egyházi tevékenységeken kívül minden más az önkormányzat segítségével indult el.
Fontosnak tartom azt, hogy az elkövetkező időszakban létrehozzunk egy madéfalvi kulturális egyesületet, amely ernyője alatt működhetnek a helyi csoportok. A múlt heti falunapokkor felmutattuk, hogy a helyi szerveződések révén több mint háromórás műsort lehet összeállítani. Aprólékosabban kell velük foglalkozni, legalább havi szinten egyeztetni, hogy lássák egymás jövőbeli terveit, tanuljanak meg közösen gondolkodni. Emellett a turizmus terén látok további lehetőségeket – jóllehet a turisztikai szakmából jövök, az elmúlt években tevékenykedtem a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszterben. Lényeges, hogy nemcsak a vállalkozók közötti, települési, térségi vagy régiós együttműködés fontos a turizmusban, hanem a fejlesztések is.
A visszatérő vendégeket nem tudjuk mindig ugyanazzal a látvánnyal itt tartani, mert az nem jelent izgalmat számukra. Ezért fontos, hogy a már megfogalmazott koncepciónkat vigyem tovább, ebben az esetben egy családbarát szabadidőközpont létrehozása a Hargita lábánál. Ez a prioritás, habár nehéz történet.
– A kulturális élet szervezését, a turizmus fejlesztését említette eddig prioritásként. Ez azt jelenti, hogy a település alapinfrastruktúrája – gondolok az utakra, közintézményekre, ivóvíz- és szennyvízhálózatokra – rendben van, már nem szorul további fejlesztésre?
– Igen. Madéfalván jelenleg annyi gyermek van, hogy több mint tíz év után először indítunk párhuzamos első osztályt. Ez azt jelenti, hogy a településünk élhető, fiatalok is költöznek haza hosszabb külföldi tartózkodás után.
Így közösségi életet élhetnek meg, így ha kimennek tapasztalatcserére külföldre, akkor is vissza fognak vágyni ide. Ezt kiegészíti az infrastruktúra, hogy legyen víz- és csatornahálózat – ez többségében a település teljes területén megvan. Elvárás az is, hogy az utak járhatók legyenek, ebben jelenleg is jól állunk, de már le van adva egy községi utak felújítását célzó pályázatunk, amelybe a még fel nem javított utak többségét belefoglaltuk, bizonyos szakaszokon pedig járda és vízelvezető árkok helyreállítását is tartalmazza. Ezeket egészítik ki a gazdasági hosszú távú célok, mint egy ipari park létrehozása Madéfalván, majd az említett turisztikai szabadidőközpont kialakítása.
– Mindössze erre a mandátumra vállalta el a polgármesteri feladatokat, vagy településvezetőként hosszú távon gondolkodik?
– Én nem a mandátum kitöltésére vállalkoztam, hanem az eddig megfogalmazott céljaink kivitelezésére: tehát, hogy az elkezdett beruházások gördülékenyen megvalósuljanak, az említett még el nem kezdettekhez pedig mihamarabb nekifoghassunk. Ez a munka minden napomat leköti, tehát
Szerintem, ha ezekért a célokért dolgozunk, akkor az idő hozza magától, hogy mi történik majd. A beruházások esetében 6-8 éves távban kell gondolkodni, tehát elsődlegesen az a célom, hogy ezeket úgy mozdítsam előre, hogy ha három év múlva nem én leszek a polgármester, az utánam következő is továbbdolgozzon a megfogalmazott célokért.
Az időközi választás okáról
A madéfalvi polgármesteri szék azt követően üresedett meg, hogy a bíróság jogerős döntéssel összeférhetetlenséget állapított meg a korábbi polgármester, Szentes Csaba (RMDSZ) esetében.
A katolikus templom és a környezete tervezett felújítása osztja meg Zalánpatakon a közösséget. A helybéliek egy része petícióban védelmezi a kivágásra ítélt fákat, a plébános szerint azonban a fák gyökerei a létesítmény biztonságát veszélyeztetik.
Ne hajtsanak rá a frissen aszfaltozott útra a Fenyő utcában, mert az elkészült munkát tönkretehetik – ezzel a kéréssel fordult az érintett szentegyháziak felé a polgármesteri hivatal.
Az esemény előtt két héttel a szervezők bejelentették, hogy elmarad az idei TEDx rendezvény. Az előadássorozat lemondásának okairól érdeklődtünk.
Idén is megajándékozza Kovászna megye rászorulóit a Salvatore Egyesület. A tombolaárusítás már megkezdődött, a befolyt összegből állítanak össze alapélelmiszer csomagokat. Tomboláról lévén szó, az is nyer, aki támogat.
Lesodorták az úttestről és emiatt felborult egy gépjármű egy kedd délutáni balesetben Réty közelében. Az ütközés során ketten sérültek meg. A balesetet szabálytalan előzés miatt következett be.
Először mutatkozott be a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi sajtműhelyének egy terméke a World Cheese Awards szakmai világversenyen, a kézműves érlelt sajtjuk pedig rögtön aranyérmes minősítést kapott.
November 28-án kerül moziforgalmazásba Mazzag Izabella Baukó Attiláról, művésznevén Azahriahról készült dokumentumfilmje, amit a Filmtett Distribution a magyarországi mozipremierrel egyidőben a romániai, ezen belül az erdélyi mozikba is elhoz.
Parkolóhelyeket számolnak fel, buszsávot alakítanak ki és teljesen felújítják Marosvásárhelyen a köznyelven Hosszú utcának hívott útszakaszt. Átalakítják a főteret is.
A Sepsi Metropoliszövezet számára harminc elektromos autóbusz beszerzésére pályázik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. A járművek tizenkét faluból hozzák-viszik az ingázókat, de a városi közlekedésbe is bekapcsolódnak.
szóljon hozzá!