Fotó: Beliczay László
El kell érni, hogy a többségi társadalom politikai osztálya szóba álljon az autonómia kérdését illetően a magyar közösséggel – hangsúlyozta Szili Katalin a 90. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban pénteken, a Kós Károly Sátorban tartott autonómia-kerekasztal beszélgetésen. Bejelentették, hogy az erdélyi magyar pártok cselekvési tervet dolgoznak ki a következő két év együttműködéséről.
2019. július 26., 20:362019. július 26., 20:36
2019. július 26., 20:372019. július 26., 20:37
Az autonómia Tusványoson mindig fő téma volt, minthogy fő témája volt az erdélyi magyarságnak, az 1989-ben alakult RMDSZ-nek, ugyanis ez a megmaradás záloga – mutatott rá a moderátor, Moszkovits János, a Figyelő rovatvezetője, aki Szili Katalint, a Nemzetpolitikai Államtitkárság miniszterelnöki megbízottját, Izsák Balázst, a Székely Nemzeti Tanács elnökét, Székely Istvánt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség ügyvezető alelnökét, Toró T. Tibort, az Erdélyi Magyar Néppárt ügyvezető elnökét, Sándor Krisztinát, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnökét, valamint Kulcsár-Terza Józsefet a Magyar Polgári Párt parlamenti képviselőjét kérdezte.
„Miközben az autonómiaküzdelem Romániában állni látszik, azért európai síkon történtek előrelépések. Ilyen a Székely Nemzeti Tanácsnak az első próbálkozása, az európai régiók kohéziós politikájáról, utána pedig jön az RMDSZ-nek a Minority Safe Pack kisebbségvédelmi csomagja. Több koncepció volt, időnként nagy hajba kapásokkal, ezeket a koncepciókat össze kellett hangolni” – vezette fel a beszélgetést.
Fotó: Beliczay László
Szili Katalin leszögezte, hogy
„Nyilvánvaló, hogy nagy a hiányérzet mindannyiunkban. Harminc éve a rendszerváltozást követően önmagában az, hogy egyáltalán rávegyük a partnereket arra, ebbe beleértem az Európai Uniót is, ami az autonómiaigény legitimitását jelenti, ez nem egy egyszerű dolog. De azt mindenkinek tudnia kell, hogy ez a magyar közösségeknek legitim igényük. Önmagában, amit szeretnénk elérni, abban elsősorban a közösségek akarata szerepel.
Ezt Magyarország viszont minden esetben maximálisan támogatja” – jelentette ki.
Mint mondta, amikor feltérképezték az autonómiaigényeket, akik a kerekasztalnál, illetve a negyedévenként Kolozsváron sorra kerülő beszélgetéseken részt vesznek, egyetértettek abban, hogy a két autonómia-statútum – az RMDSZ, illetve az SZNT statutuma – a dél-tiroli statútum egyfajta átvételét jelenti.
„A negyedéves találkozóinkat azért is tartjuk, hogy egymás lépéseit ismerjük, legyen egyfajta közös tudás, illetve a fundamentális kérdésekben megegyezzünk.
– mondta el Szili Katalin.
Úgy véli, el kell érni, hogy a többségi társadalom politikai osztálya az autonómia kérdésében szóba álljon a magyar közösséggel. „Innen is üzenem Románia többségi társadalmának és a politikai osztályának, mi nem elszakadni akarunk, hanem európai körülmények között azokat a legitim igényeket, amelyek bárhol Európában léteznek.
– hívta fel a figyelmet a miniszterelnöki megbízott.
Fotó: Beliczay László
Izsák Balázs az SZNT törekvéseiről, majd a nemzeti régiók egyenlőségéért indított európai polgári kezdeményezés ügyéről beszélt. Az aláírásgyűjtés kapcsán elmondta,
Az SZNT által benyújtott kezdeményezést 2020. május 6-ig mintegy 7 ország 1 millió állampolgárának kell támogatnia ahhoz, hogy az Európai Bizottság asztalára kerülhessen. A polgári kezdeményezés online is aláírható a nemzetiregiok.eu oldalon.
Sándor Krisztina a román-magyar konferenciákról számolt be, amelyeket hatodik éve, hogy évről érvre megszerveznek. Rámutatott:
Ezeken a konferenciákon tematizálják ugyan az autonómia kérdését, de a román politikumot nem tudják megszólítani.
„Ugyanezt tapasztalom Tusványoson, hogy sajnos fel sem merül az, hogy meg tudjunk szervezni egy román-magyar autonómia- kerekasztalt. A folyamat ilyen értelemben nem jó irányban halad, sőt, az elmúlt harminc évben mi egymás között egyre többet beszéltünk az autonómiáról, de velük egyre kevesebbek beszéltek erről. És ez oda vezetett, hogy a magyar közösségen belül is érezhető az, hogy
Kifejtette, az egyetlen módszere annak, hogy fenntartsák az érdeklődést a téma iránt, az a két európai polgári kezdeményezés, amelyek ugyan nem tartalmazzák a szó szoros értelemben az autonómia szót, de ha áttörést érünk el ezekkel, akkor a továbbiakban az uniós tagállamok másképp viszonyulnak ehhez a kérdéshez.
„Hiányzik az, hogy nagyon régóta nem merül fel magasabb szinten államközi tárgyalásokon az autonómia. Ez nagyon sok erdélyi, székelyföldi magyar emberben hiányérzetet kelt.” Mint mondta, ehhez kapcsolódik egy másik életérzés, amit a fiatalok esetében lehet látni, hogy nem hívó szó számukra az autonómia.
Fontos, hogy az autonómia-kerekasztal folytassa a munkáját és konkrét lépéseket, teendőket tudjunk meghatározni és tudjunk ebben egymásra számítani. Nagyon sok időhúzás volt az elmúlt harminc évben és nem szeretnék harminc év múlva egy ilyen típusú kerekasztalon részt venni, hanem meg szeretném élni az autonómiát” – fogalmazott Sándor Krisztina.
Fotó: Beliczay László
Kulcsár-Terza József kijelentette:
Székely István úgy vélte: ma rosszabb a nemzetközi környezet az autonómia elfogadtatására, mint tíz vagy húsz évvel ezelőtt volt. A spanyolországi vagy Egyesült Királyságbeli folyamatok után ugyanis nehéz azzal érvelni, hogy az autonómia stabilitást hoz a térségbe. Székely István közölte:
Fotó: Beliczay László
Az erdélyi magyar pártok és politikai szervezetek képviselői megállapodtak arról, hogy szeptember végéig cselekvési tervet dolgoznak ki a következő két év operatív együttműködéséről. A cselekvés összehangolásáról egy nappal korábban egyeztek meg.
Szili Katalin elmondta: a felek abban is megegyeztek, hogy támogatják a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezést, támogatják Kelemen Hunor RMDSZ-elnöknek a nemzeti kisebbségekről szóló és a román államfőnek átnyújtott megállapodás-tervezetét, és kiállnak Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő kezdeményezése mellett, amely a román-magyar megbékélést szorgalmazó nyilatkozat megfogalmazását és elfogadását tűzi ki célul.
A képviselőház kedden elfogadta azt a törvénytervezetet, amely május 16-át a vallásszabadság és a vallási felekezetek romániai társadalomhoz való hozzájárulásának napjává nyilvánítja.
Egy bővített funkciójú pulzoximétert, babafészkeket, fejpárnákat, ölelő karokat és még számos puha textíliát adományozott a magyarországi Plüss Kommandó a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttgyógyászati osztályának.
Közel kétszáz férőhelyes bentlakást adtak át kedden, amely a a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem udvarán épült. Ez az egyike az országszerte, uniós és kormányzati pénzekből épült otthonoknak.
Állásfoglalást tett közzé a Romániai Magyar Újságírók Egyesülete, amelyben a terjedő magyarellenességgel szembeni fellépésre szólítanak fel.
A Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés áldozatának minden kétséget kizáró azonosítása érdekében továbbra is a DNS-vizsgálat eredményeire várnak. A nyomozás folytatódik, egyelőre nem jutottak el a vádemelésig.
Noha idén 18 napos rendezvénysorozat volt a városünnep, és egybeesett minden idők legnagyobb sepsiszentgyörgyi sporteseményével, a jégkorong-világbajnoksággal, de így is emlékezetes marad az idei Szent György Napok.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Számos utcában nyomáscsökkenés és vízhiány léphet fel május 14-én, szerdán Csíkszeredában. A vízszünetre munkálatok miatt kell számítani – értesít a Harvíz Rt sajtóosztálya.
Ismét hideg reggelre ébredtünk, a májusi hidegfront tovább érezteti hatását.
1 hozzászólás