A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház két vezetője számolt be a tervekről
Fotó: Haáz Vince
Erősítettek az online térben, próbáltak minél többet találkozni és így létrejött egy közösségi alkotói műhely, és bár kicsit úgy érzik, hogy a pandémia miatt még mindig gúzsba vannak kötve, új lendülettel kezdik az évadot a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának tagjai. A lehetőségekről és tervekről Gáspárik Attila, színházigazgató és Keresztes Attila, művészeti igazgató beszélt.
2021. szeptember 22., 18:432021. szeptember 22., 18:43
Az új évad, a nyílt nap és a Magyar Dráma Napja apropóján találkozott a sajtó képviselőivel a nemzeti színház Tompa Miklós Társulatának két vezetője, összegezve az elmúlt időszakot és előrevetítve a jövőbeni terveket. Gáspárik Attila arról is beszélt, hogy ők szerencsések, hiszen a kulturális minisztériumhoz tartoznak, ezért
A pandémia alatt erősítettek az online térben, lehetőséget teremtve a világ bármelyik részen élőknek, hogy megnézzék előadásaikat, ennek pedig jó visszhangja volt, hiszen a Sirály előadás felvételére mintegy 70 ezren kattintottak.
Azonban nem szeretnék, hogy csak az online térbe szoruljanak, hiszen továbbra is vallják, hogy
Gáspárik büszkén mondta, hogy az idei évadban is műsorra tűzik az új darabok mellett azokat az előadásokat, amelyeket évek óta játszanak, és amelyekre még mindig kíváncsi a néző, mert időszerű kérdéseket feszegetnek. Ezek között említette a Nyugalom című darabot, de a Retromadár mindkét előadását, a Nép ellenségét és másokat. Az igazgató sérelmezte, hogy Marosvásárhelyen nincs ahová plakátokat kihelyezni, előadásokat népszerűsíteni, de azt is, hogy van pár olyan köztéri szobor, többek között az Aranka Györgyé, amely éjszakára nincs megvilágítva.
Keresztes Attila elégedetten beszélt arról, hogy a Tompa Miklós Társulatnál jó alkotói közösség alakult ki, amelynek ő immár 9 évada tagja.
– hangsúlyozta a művészeti igazgató, aki felsorolta, hogy milyen előadásokra számíthat a nagyérdemű. Mint megtudtuk, A piros fű lesz az idei évad egyik fő előadása, ezt már szeptember elején bemutatták, hiszen nem tudták, hogy mikor jönnek majd a korlátozások. De Markó Béla 70. születésnapja kapcsán egy versösszeállítással készültek, és boncolgatni fogják a zaklatás témáját is a Nem történt semmi kistermi előadással. Nem marad el a szilveszteri zenés bohózat sem, idén Molnár Ferenc A doktor úr című darabján derülhet a közönség. Molière és Ibsen egy-egy darabját is műsorra tűzik.
A szerdai, immár ötödik alkalommal megszervezett évadnyitó nyílt napon a fiatalokat Katona József: Bánk Bán című drámájával várták, de volt kvíz és kulisszabejárás is. A társulat képviselői megkoszorúzták Aranka György szobrát és minden érdeklődőt tájékoztattak az éppen megnyíló évad várható eseményeiről, a bérletekről, online jegyvásárlási lehetőségekről. Aki lemaradt a nyílt napról sok mindent megtudhat a társulat munkájáról, ha felkeresi a színház weboldalát.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!