Archív
Fotó: Mihály Csaba
Idén a Kis-Homoród mentén fekvő Homoródalmás lesz a házigazdája az 5. Homoród mente Népviseletben rendezvénynek – tudtuk meg Mihály Jánostól, a már hagyományosnak számító seregszemle ötletgazdájától. Szombaton a két Homoród vidékének településeiről várják a küldöttségeket a népviseletünnepre.
2018. szeptember 20., 17:492018. szeptember 20., 17:49
2018. szeptember 20., 17:502018. szeptember 20., 17:50
Szombat reggel tíz órától veszi kezdetét a regisztráció a Szabó Gyula Művelődési Ház kertjében. A népviseletbe öltözött csoportokat és a vendégeket kaláccsal, pálinkával és abásfalvi muzsikával fogadják. Az érdeklődők belelapozhatnak a negyedik alkalommal napvilágot látott Homoród mente című alkalmi lapba is, amelynek anyagát Mihály János történész gyűjtötte össze.
Utána az almási fúvószenekar kíséretében vonulnak az unitárius templomba, ahol tizenegy órától ökumenikus istentiszteletre kerül sor, Csete Árpád helyi unitárius lelkész, László István lövétei plébános és Kincses Kálmán székelyszenterzsébeti református lelkész közreműködésével.
Az ünnepség a helyi Művelődési Házban köszöntőbeszédekkel folytatódik, majd sor kerül a Kárpát-medencei népviseletek kiállítás megnyitására, amelyet a jászberényi Csángó Fesztivál Alapítvány és munkatársai, Papp Imre és Péterbencze Anikó jóvoltából tekinthetnek meg az érdeklődők.
Az Őseink viseletben című fotókiállítás anyagát a homoródalmásiak gyűjtötték össze, ebből – Balázs Ödön székelyudvarhelyi fotográfus szakmai közreműködésével – száz fényképet állítanak ki a helyi művelődési házban.
A megnyitó után kezdetét veszi a rendezvény fő látványossága, a népviselet-bemutató, amely kulturális műsorral és abásfalvi muzsikával zárul. A közösségépítő, hagyományápoló és értékmentő rendezvény a Nemzetstratégiai Kutatóintézet szervezésében, Szász Jenő elnök fővédnökségével, a Homoródalmási Önkéntesek Egyesület, a helybéli unitárius egyházközség és a polgármesteri hivatal együttműködésével valósul meg.
Utazási lehetőség
Szombat reggel fél kilenckor célirányos autóbuszok is indulnak a rendezvényre Székelyudvarhely–Kénos–Homoródszentmárton –Városfalva–Homoródszentpál–Oklánd–Homoródalamás, valamint Szentegyháza–Lövéte–Homoródalmás útvonalon. A rendezvénnyel és a szállítással kapcsolatosan érdeklődni Mihály Jánosnál lehet a 0746–281013-as telefonszámon.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!