A földgáz iránti igényt a tűzifa árának alakulása is hordozza

Gázóra beszerelése Kozmáson. Az alcsíki zónában május 17-én lobbant fel a gázláng •  Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata

Gázóra beszerelése Kozmáson. Az alcsíki zónában május 17-én lobbant fel a gázláng

Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata

Ha lassan is, de folytatódik a gázhálózatok kiépítése a csíki településeken – van, ahol tizenöt éve elkezdett folyamatot próbálnak sikerrel lezárni. Más községekben viszont alig van igény a vezetékes földgázra – noha a fogyasztók szerint ennek használata sokkal kifizetődőbb a konyhában, mint a palackozott gázé.

Kovács Attila

2017. május 26., 11:272017. május 26., 11:27

2017. május 26., 11:342017. május 26., 11:34

Havi 30–40 lejes kiadást jelent a vezetékes gáz úgy, hogy a főzés mellett meleg víz előállítására is használják, a gázpalack viszont nem tart egy hónapig, van, amikor három hét után cserélni kell – így jellemezte egy csíki községben élő fogyasztó a vezetékes földgáz és a gázpalack használata közötti különbségeket.

Több csíki községben már hosszú évek óta használják a földgázt, mások viszont még mindig csak készülnek erre.

A tűzifa tavaly érezhetővé vált drágulása nyomán egyre többen érdeklődnek a vezetékes gáz iránt, amely nem csak a középületek esetében lehet alternatíva a fűtésre is – mondják a polgármesterek.

A csíki községek közül legkorábban Csíkszentdomokos, Szépvíz és Pálfalva – kormánytámogatást kihasználva – lakossági befizetések után vezette be a földgázt. A 2001-ben létrehozott, és azóta is szolgáltatóként tevékenykedő, most Hargaz Hargita Gáz nevet viselő részvénytársaság a községi hálózatok kiépítését akkor a lakossági hozzájárulásoktól tette függővé, így abban az időben a gazdaságos üzemeltetéshez a község lakóinak legalább 40 százaléka kellett igényelje a gázt, és ki is kellett fizetnie az ehhez szükséges összegeket.

Kedvező helyzetekre is volt példa, így Csíkmindszenten, Csíkszentgyörgyön, Csíkszentkirályon és Csíkszentmártonban, illetve a hozzájuk tartozó településeken volt elég igénylő, és az önrészhez döntő mértékben járultak hozzá a közbirtokosságok, illetve önkormányzatok. Ott már jó ideje használják a vezetékes gázt.

Csíkkozmás hosszú útja

Legutóbb, május 17-én Csíkkozmáson lobbant fel a gázláng, feltöltötték a gázvezetéket, amely Kozmás mellett Lázárfalvát is kiszolgálja, és már fogyasztókat is csatlakoztattak. Hosszú út vezetett idáig, hisz már 2004 tavaszán átadták az építési területet a beruházónak, a költségekbe pedig a közbirtokosság és a helyi önkormányzat is beszállt. A község határában a gázátadó állomás elkészítése viszont sokat késett.

Idézet
Sok akadály volt, a legutóbbi a gázátadó állomás kapcsán, mert az elkészült ugyan, de a három cég képviselői, akiknek részt kellett venniük a beüzemelésben, nem tudtak egyszerre jelen lenni

– említette Szántó László. Csíkkozmás polgármestere szerint emiatt nem tudták tavaly beindítani a szolgáltatást.

„Amikor elkezdődött a vezeték lefektetése, a közbirtokosság és a tanács hozzájárulása mellett a helybéliektől is gyűjtöttek. Volt, aki teljesen kifizette, más csak a felét. A rácsatlakozási díjakat ezek alapján újra kell számítani” – vetítette előre. Mint megtudtuk, a közintézmények számára szeretnék a gázfűtés lehetőségét biztosítani, noha ennek költségét nem könnyű előteremteni. A polgármester azt is elmondta, folyamatos az érdeklődés a lakosság részéről, és remélik, lesz elég fogyasztó.

Csíkszentmihály is csatlakozik

Hosszú szünet után úgy tűnik, Csíkszentmihályon és Vacsárcsiban is elérhetővé válik a vezetékes gáz – ott 2002-ben kezdték gyűjteni az igénylőktől a hozzájárulást, miután 2001-ben megépült Vacsárcsi és Szentmihály kö­zött az átadóállomás. Szent­mihály és Vacsárcsi jelentős részén elkészült a hálózat is – ezt viszont hosszú ideig nem adták át a szolgáltatónak. Aztán szünet következett, és közben az is kiderült, hogy az akkor készült gázátadó műszakilag már nem felel meg, ezért újat kellett telepíteni. Jelenleg ezzel dolgozik a Transgaz Rt. – tudtuk meg Izsák-Székely Lóránt polgármestertől.

Itt a helyi gázegyesület korábban 800 dollárnak megfelelő összegeket gyűjtött össze az igénylőktől, ezt átadták a helyi tanácsnak – a polgármester szerint azoknak, akik korábban befizettek, kedvezményt kellene biztosítani a rácsatlakozási díjból. Egy másik probléma, hogy Ajnádra és Lóvészre nem jut el a gáz, ehhez pályázati lehetőségeket keresnek. Az átadóállomás elkészülte után egyeztetnek a továbbiakról a Hargita Gáz Rt.-vel – közölte a polgármester.

Tervezés Csíkszentsimonban

Csíkszentsimonban korábbi terveket kell aktualizálni, és kijelölni a gázátadó állomás helyét – tájékoztatott Kozma István polgármester.

Idézet
Több tárgyalást folytattunk a Hargita Gáz képviselőivel, hamarosan megkezdődhet a régi tervek aktualizálása

– mondta el. A megyei tanácstól idén 440 ezer lej támogatást kaptak, ezt még 320 ezer lejjel kipótolták, „Reméljük, hogy idén a tervezés, és az engedélyeztetés megtörténik, és jövőben már a településen lesz a gázvezeték” – vázolta a községvezető. Először Szentsimon központjába juttatnák el a gázvezetéket, hogy a közintézményeket tudják csatlakoztatni, utána igények szerint vinnék tovább. A polgármester szerint van igény a gázra a lakosság részéről, az embereket érdekli az ügy, és ehhez hozzájárul a tűzifa árának emelkedése is.

Csíkmadaras is készül

Csíkmadarastól több mint két kilométerre halad el a Transgaz fővezetéke – itt is a gázátadó állomás építése a első feladat – vázolta Bíró László. A polgármester elmondta, minden anyagot, dokumentumot a szolgáltató rendelkezésére bocsátottak, meg is előlegezték a beruházás költségeit.

Idézet
A költségek 90 százalékát a község kell kigazdálkodja, 10 százalékot vállalt a Hargita Gáz. Sajnos pályázati kiírások nincsenek ilyen beruházásra, kormánytámogatás sem várható, de reménykedünk abban, hogy a megyei önkormányzat is tud segíteni. Törekszünk arra, hogy a fennmaradó összegeket minél hamarabb tudjuk kifizetni, a megállapodás szerint az őszre a gázátadó állomást elkészítik

– összegzett. A vezetéket először az E578-as út mentén szeretnék elkészíteni, összekapcsolva ezt a beruházást más vezetékek, kábelek földbe helyezésével – ehhez pályázati lehetőséget is keresnek.

„Úgy látom, a fa ára emelkedik, ha így mozog ez az ár, jobb, ha áttérünk a gázfűtésre – ha vannak alternatívák, az a lakosság számára kedvező. Örülnék, ha a gázszolgáltatás minél hamarabb elindulna, és jövőre már el tudnánk jutni a fogyasztókhoz – ehhez türelmet és megértést kérünk” – mondta Bíró László.

Ahol a vezetékekkel maradtak

Nem biztató a helyzet Csíkrákoson, ahol különösebb igény sincs a vezetékes földgázra – tudtuk meg Császár Attila polgármestertől, aki szerint esetük beleillik a Hargita megyei kudarctörténetbe.

„A 2000-es évek elején a Magáz nevű kezdeményezés keretében sok ember befizette az önrészt, de a beruházások elmaradtak. Rákoson a vezeték több mint 80 százaléka a földben van már 15 éve, nem adta vagy vette át senki. Próbáltuk 3-4 éve a kivitelezőt rávenni, hogy adja át, de abbamaradt. Valószínű, nagy sérülései vannak a hálózatnak, mert szennyvíz- és vízhálózat épült közben, ezért nem lehet azt használni, egyelőre nincs is nagy igény. Ha még egy-két évig magas lesz a tűzifa ára, akkor változhat a helyzet” – említette a polgármester.

Csíkcsicsóban is elindult a kezdeményezés Rákoshoz hasonlóan – akkor még Madéfalvához tartozott mindkét település – a fővezetéket le is fektették, de ennél több nem történt. Péter Lukács polgármester szerint egyre nagyobb az igény a földgázra a fa drágulása miatt, ezért próbálnak előrelépni az ügyben.

Madéfalván is minden bizonnyal használhatatlan a lakossági befizetések nyomán elkészült, földben levő gázvezeték,

annál is inkább, hogy időközben víz- és szennyvíz-hálózatot építettek. Szőcs László megbízott polgármester azt is elmondta, korábban, 2009-ben készítettek egy felmérést a településen, amelynek eredménye szerint a lakosság nagy többsége igényelte a földgázt. Viszont abban az időben Csicsóban – abba az irányba haladt volna a vezeték - ez az igény nem volt meg. Ezért úgy látják, hogy Csíkszentmiklós irányából lehetne kivitelezni a fővezetékhez való csatlakozást egy átadó állomás építésével, de a finanszírozás kérdése megoldásra vár. Csíkkarcfalván szintén a földben van a vezeték egy része, de az elmúlt több mint tíz évben a kezdeményezés leállt, nem volt folytatása – tudtuk meg Gábor Tibor polgármestertől.

Hamvába holt kezdeményezések

Csíkdánfalván a vezetéképítésig nem jutottak el a 2000-es évek elején, a kezdeményezés leállt. Mint Bőjte Csongor Ernő polgármestertől megtudtuk, az E-on Gaz szolgáltató is megkereste őket időközben, felajánlva a szolgáltatást, de ehhez az átadó állomást és a vezetékeket is el kellene készíttetni, majd átadni. A polgármester szerint 2 millió lejre rúg a költség, de ezt a pénzt nincs ahonnan biztosítsák. Csíkszenttamásra elért ugyan Csíkszentdomokosról a gázvezeték több mint tíz évvel ezelőtt, de az ma már használhatatlanná vált. Pár éve újraindult a kezdeményezés, de mivel a lakosság 40 százaléka nem igényelte, nem érte meg a befektetés – tájékoztatott Kedves Róbert polgármester.

Tusnádon vezetékek sincsenek, az egykori kezdeményezés alig haladt előre, az emberek sokallták a költségeket. György József polgármester szerint ha a felhasználó kell hálózatot építsen, ezt megfizesse, majd átadja a szolgáltatónak, az túl soknak tűnik.
Nem finanszírozható vágyak

Idézet
Már túlhaladott az a szemlélet, amely bizonyos számú igénylő meglététől tette függővé a hálózat kiépítését, ez inkább az uniós csatlakozás előtt volt hangsúlyos. Most az a fontos, hogy sikerül-e egymás mellé tenni a költségek elemeit

– vázolta érdeklődésünkre Marosi Albert, a Hargita Gáz fejlesztési osztályvezetője. Hogy mennyire változhat utólag egy község esetében az igénylők száma, arra Csíkszentkirály esetét hozta fel példának. „Szentkirályon amikor a gázt meggyújtották, az első esztendőben alig volt mozgás. Utána úgy beindult a jelentkezés, hogy alig tudtuk teljesíteni a csatlakozási igényeket. Ehhez hozzájárult az útfelújítás is, és aki tudta, hogy az utat később nem engedik felbontani erre a célra, igyekezett beköttetni” – említette.

Szerinte ezek a folyamatok 80–90 százalékig ismétlődnek, sok a hasonlóság. Hozzátette, a gázátadóállomás elkészítése alapvető módon a közösség hozzájárulásából történik.

„A szolgáltatónak is van hozzájárulása, de a Hargita Gáznak nem áll módjában finanszírozni az emberek vágyait. Vannak olyan települések, ahol a közbirtokosság segített, ott volt a legsikeresebb a folyamat, egyszerre kifizették a költségeket – akik ezt az utat választották, eredményesebbek voltak. Reménykedünk, hogy az érdeklődés több településen konkrét megállapodássá válik, és az igényeket igyekszünk kiszolgálni” – magyarázta az illetékes.

Jelentős kiadások

A Transgaz Rt. tulajdonában levő fő szállítóvezetékhez való csatlakozáshoz minden esetben szükség van egy gázátadó-állomásra, amelynek költsége eléri a 100 000 lejt – ennek túlnyomó részét – általában 90 százalékát – a községnek kell kifizetnie, a Hargita Gáz Rt.-vel kötött szerződések alapján a szolgáltató cég 10 százalékot vállal. Emellett a községben ki kell építeni a gerincvezetéket, az utcai vezetékeket, a rácsatlakozási díj a tervezési költséggel együtt a fogyasztót terheli. A gázhálózatot elkészülte után a szolgáltatónak kell átadni az érvényes szabályozások szerint.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 18., hétfő

Visszalépett egy nagy név az elnökjelöltségtől

Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.

Visszalépett egy nagy név az elnökjelöltségtől
2024. november 18., hétfő

Nem ér fel előzményhez, de rendkívül látványos lett a Gladiátor folytatása

Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.

Nem ér fel előzményhez, de rendkívül látványos lett a Gladiátor folytatása
2024. november 18., hétfő

Éjféltől éjfélig segíteni másokon

Utcán élőket, roma gyerekeket, nehéz sorban élő időseket és a hajléktalanszálló lakóit keresték fel a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi önkéntesei a 24 órás jótékonysági maratonon.

Éjféltől éjfélig segíteni másokon
Éjféltől éjfélig segíteni másokon
2024. november 18., hétfő

Éjféltől éjfélig segíteni másokon

2024. november 18., hétfő

Szeretni és megszerettetni a zenét

Több mint két évtized után még mindig képes újat mutatni a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál.

Szeretni és megszerettetni a zenét
Szeretni és megszerettetni a zenét
2024. november 18., hétfő

Szeretni és megszerettetni a zenét

2024. november 18., hétfő

Ködre figyelmeztetnek Hargita megyében

Ködre kell számítani hétfőn éjfélig a csíkszéki és gyergyószéki térségekben, emiatt a látótávolság akár 50 méter alá is csökkenhet – közli a Hargita megyei tűzoltóság, amely sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki az időjárási viszonyok miatt.

Ködre figyelmeztetnek Hargita megyében
Ködre figyelmeztetnek Hargita megyében
2024. november 18., hétfő

Ködre figyelmeztetnek Hargita megyében

2024. november 18., hétfő

Mikulások motoron: mindenki várja őket, de csak kevesen támogatják

Már szervezkednek a sepsi- és orbaiszéki motorosok, hogy idén is változatosan összeállított ajándékcsomagokkal lepjenek meg csaknem háromezer gyereket. Hogy a Mikulás puttonya tele legyen, ahhoz a közösség segítségére is szükség van.

Mikulások motoron: mindenki várja őket, de csak kevesen támogatják
2024. november 18., hétfő

Kész csoda, hogy nem lett ebből frontális ütközés

Megrázó felvételt tettek közzé a napokban, sokkolva az internet és a közutak népét: egy szabálytalan előzés csak hajszál híján nem fordult katasztrófába.

Kész csoda, hogy nem lett ebből frontális ütközés
2024. november 18., hétfő

Felállították Csíkszereda karácsonyfáját a központi parkban

17 méter magas lucfenyőt állítottak fel Csíkszereda ünnepi karácsonyfájaként a városi parkban hétfőn – adta hírül Facebook-oldalán Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.

Felállították Csíkszereda karácsonyfáját a központi parkban
2024. november 18., hétfő

Adósságok törlesztésére költik a kormánytól kapott pénzt Gyergyószentmiklóson

A kormány tartalékalapjából érkezett 895 ezer lej felhasználásáról döntöttek és a városi ügyintézéseket segítő új projekteket is elindítottak Gyergyószentmiklóson, többek között ezekről döntöttek a hétfőn tartott rendkívüli önkormányzati ülésen.

Adósságok törlesztésére költik a kormánytól kapott pénzt Gyergyószentmiklóson
2024. november 18., hétfő

Komoly lehűlések és meghökkentő enyhülések pár nap leforgása alatt – kijött a kéthetes időjárás-előrejelzés

A hét első felében a sokévi átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre lehet számítani országszerte, aztán lehűl a levegő, és hasonlóan alakul az időjárás a jövő héten is. Csapadék is több alkalommal várható a november 18. és december 1. közötti időszakban.

Komoly lehűlések és meghökkentő enyhülések pár nap leforgása alatt – kijött a kéthetes időjárás-előrejelzés
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!