Gázóra beszerelése Kozmáson. Az alcsíki zónában május 17-én lobbant fel a gázláng
Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata
Ha lassan is, de folytatódik a gázhálózatok kiépítése a csíki településeken – van, ahol tizenöt éve elkezdett folyamatot próbálnak sikerrel lezárni. Más községekben viszont alig van igény a vezetékes földgázra – noha a fogyasztók szerint ennek használata sokkal kifizetődőbb a konyhában, mint a palackozott gázé.
2017. május 26., 11:272017. május 26., 11:27
2017. május 26., 11:342017. május 26., 11:34
Havi 30–40 lejes kiadást jelent a vezetékes gáz úgy, hogy a főzés mellett meleg víz előállítására is használják, a gázpalack viszont nem tart egy hónapig, van, amikor három hét után cserélni kell – így jellemezte egy csíki községben élő fogyasztó a vezetékes földgáz és a gázpalack használata közötti különbségeket.
A tűzifa tavaly érezhetővé vált drágulása nyomán egyre többen érdeklődnek a vezetékes gáz iránt, amely nem csak a középületek esetében lehet alternatíva a fűtésre is – mondják a polgármesterek.
A csíki községek közül legkorábban Csíkszentdomokos, Szépvíz és Pálfalva – kormánytámogatást kihasználva – lakossági befizetések után vezette be a földgázt. A 2001-ben létrehozott, és azóta is szolgáltatóként tevékenykedő, most Hargaz Hargita Gáz nevet viselő részvénytársaság a községi hálózatok kiépítését akkor a lakossági hozzájárulásoktól tette függővé, így abban az időben a gazdaságos üzemeltetéshez a község lakóinak legalább 40 százaléka kellett igényelje a gázt, és ki is kellett fizetnie az ehhez szükséges összegeket.
Kedvező helyzetekre is volt példa, így Csíkmindszenten, Csíkszentgyörgyön, Csíkszentkirályon és Csíkszentmártonban, illetve a hozzájuk tartozó településeken volt elég igénylő, és az önrészhez döntő mértékben járultak hozzá a közbirtokosságok, illetve önkormányzatok. Ott már jó ideje használják a vezetékes gázt.
Legutóbb, május 17-én Csíkkozmáson lobbant fel a gázláng, feltöltötték a gázvezetéket, amely Kozmás mellett Lázárfalvát is kiszolgálja, és már fogyasztókat is csatlakoztattak. Hosszú út vezetett idáig, hisz már 2004 tavaszán átadták az építési területet a beruházónak, a költségekbe pedig a közbirtokosság és a helyi önkormányzat is beszállt. A község határában a gázátadó állomás elkészítése viszont sokat késett.
– említette Szántó László. Csíkkozmás polgármestere szerint emiatt nem tudták tavaly beindítani a szolgáltatást.
„Amikor elkezdődött a vezeték lefektetése, a közbirtokosság és a tanács hozzájárulása mellett a helybéliektől is gyűjtöttek. Volt, aki teljesen kifizette, más csak a felét. A rácsatlakozási díjakat ezek alapján újra kell számítani” – vetítette előre. Mint megtudtuk, a közintézmények számára szeretnék a gázfűtés lehetőségét biztosítani, noha ennek költségét nem könnyű előteremteni. A polgármester azt is elmondta, folyamatos az érdeklődés a lakosság részéről, és remélik, lesz elég fogyasztó.
Hosszú szünet után úgy tűnik, Csíkszentmihályon és Vacsárcsiban is elérhetővé válik a vezetékes gáz – ott 2002-ben kezdték gyűjteni az igénylőktől a hozzájárulást, miután 2001-ben megépült Vacsárcsi és Szentmihály között az átadóállomás. Szentmihály és Vacsárcsi jelentős részén elkészült a hálózat is – ezt viszont hosszú ideig nem adták át a szolgáltatónak. Aztán szünet következett, és közben az is kiderült, hogy az akkor készült gázátadó műszakilag már nem felel meg, ezért újat kellett telepíteni. Jelenleg ezzel dolgozik a Transgaz Rt. – tudtuk meg Izsák-Székely Lóránt polgármestertől.
Itt a helyi gázegyesület korábban 800 dollárnak megfelelő összegeket gyűjtött össze az igénylőktől, ezt átadták a helyi tanácsnak – a polgármester szerint azoknak, akik korábban befizettek, kedvezményt kellene biztosítani a rácsatlakozási díjból. Egy másik probléma, hogy Ajnádra és Lóvészre nem jut el a gáz, ehhez pályázati lehetőségeket keresnek. Az átadóállomás elkészülte után egyeztetnek a továbbiakról a Hargita Gáz Rt.-vel – közölte a polgármester.
Csíkszentsimonban korábbi terveket kell aktualizálni, és kijelölni a gázátadó állomás helyét – tájékoztatott Kozma István polgármester.
– mondta el. A megyei tanácstól idén 440 ezer lej támogatást kaptak, ezt még 320 ezer lejjel kipótolták, „Reméljük, hogy idén a tervezés, és az engedélyeztetés megtörténik, és jövőben már a településen lesz a gázvezeték” – vázolta a községvezető. Először Szentsimon központjába juttatnák el a gázvezetéket, hogy a közintézményeket tudják csatlakoztatni, utána igények szerint vinnék tovább. A polgármester szerint van igény a gázra a lakosság részéről, az embereket érdekli az ügy, és ehhez hozzájárul a tűzifa árának emelkedése is.
Csíkmadarastól több mint két kilométerre halad el a Transgaz fővezetéke – itt is a gázátadó állomás építése a első feladat – vázolta Bíró László. A polgármester elmondta, minden anyagot, dokumentumot a szolgáltató rendelkezésére bocsátottak, meg is előlegezték a beruházás költségeit.
– összegzett. A vezetéket először az E578-as út mentén szeretnék elkészíteni, összekapcsolva ezt a beruházást más vezetékek, kábelek földbe helyezésével – ehhez pályázati lehetőséget is keresnek.
„Úgy látom, a fa ára emelkedik, ha így mozog ez az ár, jobb, ha áttérünk a gázfűtésre – ha vannak alternatívák, az a lakosság számára kedvező. Örülnék, ha a gázszolgáltatás minél hamarabb elindulna, és jövőre már el tudnánk jutni a fogyasztókhoz – ehhez türelmet és megértést kérünk” – mondta Bíró László.
Nem biztató a helyzet Csíkrákoson, ahol különösebb igény sincs a vezetékes földgázra – tudtuk meg Császár Attila polgármestertől, aki szerint esetük beleillik a Hargita megyei kudarctörténetbe.
„A 2000-es évek elején a Magáz nevű kezdeményezés keretében sok ember befizette az önrészt, de a beruházások elmaradtak. Rákoson a vezeték több mint 80 százaléka a földben van már 15 éve, nem adta vagy vette át senki. Próbáltuk 3-4 éve a kivitelezőt rávenni, hogy adja át, de abbamaradt. Valószínű, nagy sérülései vannak a hálózatnak, mert szennyvíz- és vízhálózat épült közben, ezért nem lehet azt használni, egyelőre nincs is nagy igény. Ha még egy-két évig magas lesz a tűzifa ára, akkor változhat a helyzet” – említette a polgármester.
Csíkcsicsóban is elindult a kezdeményezés Rákoshoz hasonlóan – akkor még Madéfalvához tartozott mindkét település – a fővezetéket le is fektették, de ennél több nem történt. Péter Lukács polgármester szerint egyre nagyobb az igény a földgázra a fa drágulása miatt, ezért próbálnak előrelépni az ügyben.
annál is inkább, hogy időközben víz- és szennyvíz-hálózatot építettek. Szőcs László megbízott polgármester azt is elmondta, korábban, 2009-ben készítettek egy felmérést a településen, amelynek eredménye szerint a lakosság nagy többsége igényelte a földgázt. Viszont abban az időben Csicsóban – abba az irányba haladt volna a vezeték - ez az igény nem volt meg. Ezért úgy látják, hogy Csíkszentmiklós irányából lehetne kivitelezni a fővezetékhez való csatlakozást egy átadó állomás építésével, de a finanszírozás kérdése megoldásra vár. Csíkkarcfalván szintén a földben van a vezeték egy része, de az elmúlt több mint tíz évben a kezdeményezés leállt, nem volt folytatása – tudtuk meg Gábor Tibor polgármestertől.
Csíkdánfalván a vezetéképítésig nem jutottak el a 2000-es évek elején, a kezdeményezés leállt. Mint Bőjte Csongor Ernő polgármestertől megtudtuk, az E-on Gaz szolgáltató is megkereste őket időközben, felajánlva a szolgáltatást, de ehhez az átadó állomást és a vezetékeket is el kellene készíttetni, majd átadni. A polgármester szerint 2 millió lejre rúg a költség, de ezt a pénzt nincs ahonnan biztosítsák. Csíkszenttamásra elért ugyan Csíkszentdomokosról a gázvezeték több mint tíz évvel ezelőtt, de az ma már használhatatlanná vált. Pár éve újraindult a kezdeményezés, de mivel a lakosság 40 százaléka nem igényelte, nem érte meg a befektetés – tájékoztatott Kedves Róbert polgármester.
Tusnádon vezetékek sincsenek, az egykori kezdeményezés alig haladt előre, az emberek sokallták a költségeket. György József polgármester szerint ha a felhasználó kell hálózatot építsen, ezt megfizesse, majd átadja a szolgáltatónak, az túl soknak tűnik.
Nem finanszírozható vágyak
– vázolta érdeklődésünkre Marosi Albert, a Hargita Gáz fejlesztési osztályvezetője. Hogy mennyire változhat utólag egy község esetében az igénylők száma, arra Csíkszentkirály esetét hozta fel példának. „Szentkirályon amikor a gázt meggyújtották, az első esztendőben alig volt mozgás. Utána úgy beindult a jelentkezés, hogy alig tudtuk teljesíteni a csatlakozási igényeket. Ehhez hozzájárult az útfelújítás is, és aki tudta, hogy az utat később nem engedik felbontani erre a célra, igyekezett beköttetni” – említette.
Szerinte ezek a folyamatok 80–90 százalékig ismétlődnek, sok a hasonlóság. Hozzátette, a gázátadóállomás elkészítése alapvető módon a közösség hozzájárulásából történik.
„A szolgáltatónak is van hozzájárulása, de a Hargita Gáznak nem áll módjában finanszírozni az emberek vágyait. Vannak olyan települések, ahol a közbirtokosság segített, ott volt a legsikeresebb a folyamat, egyszerre kifizették a költségeket – akik ezt az utat választották, eredményesebbek voltak. Reménykedünk, hogy az érdeklődés több településen konkrét megállapodássá válik, és az igényeket igyekszünk kiszolgálni” – magyarázta az illetékes.
Jelentős kiadások
A Transgaz Rt. tulajdonában levő fő szállítóvezetékhez való csatlakozáshoz minden esetben szükség van egy gázátadó-állomásra, amelynek költsége eléri a 100 000 lejt – ennek túlnyomó részét – általában 90 százalékát – a községnek kell kifizetnie, a Hargita Gáz Rt.-vel kötött szerződések alapján a szolgáltató cég 10 százalékot vállal. Emellett a községben ki kell építeni a gerincvezetéket, az utcai vezetékeket, a rácsatlakozási díj a tervezési költséggel együtt a fogyasztót terheli. A gázhálózatot elkészülte után a szolgáltatónak kell átadni az érvényes szabályozások szerint.
Felszerelték és beüzemelték pénteken a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházhoz vezető Dénes László utca alsó részén a behajtást korlátozó sorompókat. A rendszámfelismerő rendszert is hamarosan „aktiválják”.
Jótékony célú, közösségi zakuszkafőzéssel vette kezdetét Borospatakán a Taste of Transylvania. A rendhagyó eseményen 160 adag krémes finomság készült, mindegyik odaadással és jó szándékkal. Videón mutatjuk.
Az erdélyi magyar közösség szolgálatáért tevékenykedő neves erdélyi személyiségek részesültek rangos magyar állami kitüntetésben az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából. A díjátadó ünnepséget Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán tartották pénteken.
Szombaton kezdődik a BIKEATHON.ms eseménye Marosvásárhelyen, amely olyan szervezetek, kezdeményező csoportok vagy magánszemélyek számára szól, akik adománygyűjtő akciókat szeretnének indítani valamilyen közösséget támogató ügyük, projektjük támogatására.
A kedvezőtlen időjárási körülmények miatt a Cserealja park avatása egy napot tolódik.
Egy idős férfi nyakából lopta el a mintegy húszezer lejt érő nyakláncot, de a rendőrség elkapta, és 30 napos előzetes letartóztatásba került a lopást elkövető Maros megyei nő.
Első- és másodfokú árvízriasztásokat adott ki pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország nagyrészére. A környezetvédelmi minisztérium katasztrófavédelmi bizotssága is ülésezett az árvízveszély miatt.
Öt háznál tartottak házkutatást Marosszentannán, olyan személyek otthonában, akiket súlyos lopás bűncselekményének elkövetésével gyanúsítottak.
Uzsorakamat és pénzmosás gyanúja miatt 11 Maros és Fehér megyei helyszínen tartottak házkutatást csütörtökön a rendőrség bűnmegelőző ügyosztályának alkalmazottai: két ludasi személyt őrizetbe vettek.
A marosvásárhelyi 30-as számú gróf Teleki Sámuel Cserkészcsapat ismét fogadja az új gyerekeket, első osztálytól kezdődően. Az első találkozásra szeptember 19-én 18 órától a Marosvásárhelyi Várban kerül sor, ekkor a szülőket is szívesen látják.
szóljon hozzá!