A földgáz iránti igényt a tűzifa árának alakulása is hordozza

Gázóra beszerelése Kozmáson. Az alcsíki zónában május 17-én lobbant fel a gázláng •  Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata

Gázóra beszerelése Kozmáson. Az alcsíki zónában május 17-én lobbant fel a gázláng

Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata

Ha lassan is, de folytatódik a gázhálózatok kiépítése a csíki településeken – van, ahol tizenöt éve elkezdett folyamatot próbálnak sikerrel lezárni. Más községekben viszont alig van igény a vezetékes földgázra – noha a fogyasztók szerint ennek használata sokkal kifizetődőbb a konyhában, mint a palackozott gázé.

Kovács Attila

2017. május 26., 11:272017. május 26., 11:27

2017. május 26., 11:342017. május 26., 11:34

Havi 30–40 lejes kiadást jelent a vezetékes gáz úgy, hogy a főzés mellett meleg víz előállítására is használják, a gázpalack viszont nem tart egy hónapig, van, amikor három hét után cserélni kell – így jellemezte egy csíki községben élő fogyasztó a vezetékes földgáz és a gázpalack használata közötti különbségeket.

Több csíki községben már hosszú évek óta használják a földgázt, mások viszont még mindig csak készülnek erre.

A tűzifa tavaly érezhetővé vált drágulása nyomán egyre többen érdeklődnek a vezetékes gáz iránt, amely nem csak a középületek esetében lehet alternatíva a fűtésre is – mondják a polgármesterek.

A csíki községek közül legkorábban Csíkszentdomokos, Szépvíz és Pálfalva – kormánytámogatást kihasználva – lakossági befizetések után vezette be a földgázt. A 2001-ben létrehozott, és azóta is szolgáltatóként tevékenykedő, most Hargaz Hargita Gáz nevet viselő részvénytársaság a községi hálózatok kiépítését akkor a lakossági hozzájárulásoktól tette függővé, így abban az időben a gazdaságos üzemeltetéshez a község lakóinak legalább 40 százaléka kellett igényelje a gázt, és ki is kellett fizetnie az ehhez szükséges összegeket.

Kedvező helyzetekre is volt példa, így Csíkmindszenten, Csíkszentgyörgyön, Csíkszentkirályon és Csíkszentmártonban, illetve a hozzájuk tartozó településeken volt elég igénylő, és az önrészhez döntő mértékben járultak hozzá a közbirtokosságok, illetve önkormányzatok. Ott már jó ideje használják a vezetékes gázt.

Csíkkozmás hosszú útja

Legutóbb, május 17-én Csíkkozmáson lobbant fel a gázláng, feltöltötték a gázvezetéket, amely Kozmás mellett Lázárfalvát is kiszolgálja, és már fogyasztókat is csatlakoztattak. Hosszú út vezetett idáig, hisz már 2004 tavaszán átadták az építési területet a beruházónak, a költségekbe pedig a közbirtokosság és a helyi önkormányzat is beszállt. A község határában a gázátadó állomás elkészítése viszont sokat késett.

Idézet
Sok akadály volt, a legutóbbi a gázátadó állomás kapcsán, mert az elkészült ugyan, de a három cég képviselői, akiknek részt kellett venniük a beüzemelésben, nem tudtak egyszerre jelen lenni

– említette Szántó László. Csíkkozmás polgármestere szerint emiatt nem tudták tavaly beindítani a szolgáltatást.

„Amikor elkezdődött a vezeték lefektetése, a közbirtokosság és a tanács hozzájárulása mellett a helybéliektől is gyűjtöttek. Volt, aki teljesen kifizette, más csak a felét. A rácsatlakozási díjakat ezek alapján újra kell számítani” – vetítette előre. Mint megtudtuk, a közintézmények számára szeretnék a gázfűtés lehetőségét biztosítani, noha ennek költségét nem könnyű előteremteni. A polgármester azt is elmondta, folyamatos az érdeklődés a lakosság részéről, és remélik, lesz elég fogyasztó.

Csíkszentmihály is csatlakozik

Hosszú szünet után úgy tűnik, Csíkszentmihályon és Vacsárcsiban is elérhetővé válik a vezetékes gáz – ott 2002-ben kezdték gyűjteni az igénylőktől a hozzájárulást, miután 2001-ben megépült Vacsárcsi és Szentmihály kö­zött az átadóállomás. Szent­mihály és Vacsárcsi jelentős részén elkészült a hálózat is – ezt viszont hosszú ideig nem adták át a szolgáltatónak. Aztán szünet következett, és közben az is kiderült, hogy az akkor készült gázátadó műszakilag már nem felel meg, ezért újat kellett telepíteni. Jelenleg ezzel dolgozik a Transgaz Rt. – tudtuk meg Izsák-Székely Lóránt polgármestertől.

Itt a helyi gázegyesület korábban 800 dollárnak megfelelő összegeket gyűjtött össze az igénylőktől, ezt átadták a helyi tanácsnak – a polgármester szerint azoknak, akik korábban befizettek, kedvezményt kellene biztosítani a rácsatlakozási díjból. Egy másik probléma, hogy Ajnádra és Lóvészre nem jut el a gáz, ehhez pályázati lehetőségeket keresnek. Az átadóállomás elkészülte után egyeztetnek a továbbiakról a Hargita Gáz Rt.-vel – közölte a polgármester.

Tervezés Csíkszentsimonban

Csíkszentsimonban korábbi terveket kell aktualizálni, és kijelölni a gázátadó állomás helyét – tájékoztatott Kozma István polgármester.

Idézet
Több tárgyalást folytattunk a Hargita Gáz képviselőivel, hamarosan megkezdődhet a régi tervek aktualizálása

– mondta el. A megyei tanácstól idén 440 ezer lej támogatást kaptak, ezt még 320 ezer lejjel kipótolták, „Reméljük, hogy idén a tervezés, és az engedélyeztetés megtörténik, és jövőben már a településen lesz a gázvezeték” – vázolta a községvezető. Először Szentsimon központjába juttatnák el a gázvezetéket, hogy a közintézményeket tudják csatlakoztatni, utána igények szerint vinnék tovább. A polgármester szerint van igény a gázra a lakosság részéről, az embereket érdekli az ügy, és ehhez hozzájárul a tűzifa árának emelkedése is.

Csíkmadaras is készül

Csíkmadarastól több mint két kilométerre halad el a Transgaz fővezetéke – itt is a gázátadó állomás építése a első feladat – vázolta Bíró László. A polgármester elmondta, minden anyagot, dokumentumot a szolgáltató rendelkezésére bocsátottak, meg is előlegezték a beruházás költségeit.

Idézet
A költségek 90 százalékát a község kell kigazdálkodja, 10 százalékot vállalt a Hargita Gáz. Sajnos pályázati kiírások nincsenek ilyen beruházásra, kormánytámogatás sem várható, de reménykedünk abban, hogy a megyei önkormányzat is tud segíteni. Törekszünk arra, hogy a fennmaradó összegeket minél hamarabb tudjuk kifizetni, a megállapodás szerint az őszre a gázátadó állomást elkészítik

– összegzett. A vezetéket először az E578-as út mentén szeretnék elkészíteni, összekapcsolva ezt a beruházást más vezetékek, kábelek földbe helyezésével – ehhez pályázati lehetőséget is keresnek.

„Úgy látom, a fa ára emelkedik, ha így mozog ez az ár, jobb, ha áttérünk a gázfűtésre – ha vannak alternatívák, az a lakosság számára kedvező. Örülnék, ha a gázszolgáltatás minél hamarabb elindulna, és jövőre már el tudnánk jutni a fogyasztókhoz – ehhez türelmet és megértést kérünk” – mondta Bíró László.

Ahol a vezetékekkel maradtak

Nem biztató a helyzet Csíkrákoson, ahol különösebb igény sincs a vezetékes földgázra – tudtuk meg Császár Attila polgármestertől, aki szerint esetük beleillik a Hargita megyei kudarctörténetbe.

„A 2000-es évek elején a Magáz nevű kezdeményezés keretében sok ember befizette az önrészt, de a beruházások elmaradtak. Rákoson a vezeték több mint 80 százaléka a földben van már 15 éve, nem adta vagy vette át senki. Próbáltuk 3-4 éve a kivitelezőt rávenni, hogy adja át, de abbamaradt. Valószínű, nagy sérülései vannak a hálózatnak, mert szennyvíz- és vízhálózat épült közben, ezért nem lehet azt használni, egyelőre nincs is nagy igény. Ha még egy-két évig magas lesz a tűzifa ára, akkor változhat a helyzet” – említette a polgármester.

Csíkcsicsóban is elindult a kezdeményezés Rákoshoz hasonlóan – akkor még Madéfalvához tartozott mindkét település – a fővezetéket le is fektették, de ennél több nem történt. Péter Lukács polgármester szerint egyre nagyobb az igény a földgázra a fa drágulása miatt, ezért próbálnak előrelépni az ügyben.

Madéfalván is minden bizonnyal használhatatlan a lakossági befizetések nyomán elkészült, földben levő gázvezeték,

annál is inkább, hogy időközben víz- és szennyvíz-hálózatot építettek. Szőcs László megbízott polgármester azt is elmondta, korábban, 2009-ben készítettek egy felmérést a településen, amelynek eredménye szerint a lakosság nagy többsége igényelte a földgázt. Viszont abban az időben Csicsóban – abba az irányba haladt volna a vezeték - ez az igény nem volt meg. Ezért úgy látják, hogy Csíkszentmiklós irányából lehetne kivitelezni a fővezetékhez való csatlakozást egy átadó állomás építésével, de a finanszírozás kérdése megoldásra vár. Csíkkarcfalván szintén a földben van a vezeték egy része, de az elmúlt több mint tíz évben a kezdeményezés leállt, nem volt folytatása – tudtuk meg Gábor Tibor polgármestertől.

Hamvába holt kezdeményezések

Csíkdánfalván a vezetéképítésig nem jutottak el a 2000-es évek elején, a kezdeményezés leállt. Mint Bőjte Csongor Ernő polgármestertől megtudtuk, az E-on Gaz szolgáltató is megkereste őket időközben, felajánlva a szolgáltatást, de ehhez az átadó állomást és a vezetékeket is el kellene készíttetni, majd átadni. A polgármester szerint 2 millió lejre rúg a költség, de ezt a pénzt nincs ahonnan biztosítsák. Csíkszenttamásra elért ugyan Csíkszentdomokosról a gázvezeték több mint tíz évvel ezelőtt, de az ma már használhatatlanná vált. Pár éve újraindult a kezdeményezés, de mivel a lakosság 40 százaléka nem igényelte, nem érte meg a befektetés – tájékoztatott Kedves Róbert polgármester.

Tusnádon vezetékek sincsenek, az egykori kezdeményezés alig haladt előre, az emberek sokallták a költségeket. György József polgármester szerint ha a felhasználó kell hálózatot építsen, ezt megfizesse, majd átadja a szolgáltatónak, az túl soknak tűnik.
Nem finanszírozható vágyak

Idézet
Már túlhaladott az a szemlélet, amely bizonyos számú igénylő meglététől tette függővé a hálózat kiépítését, ez inkább az uniós csatlakozás előtt volt hangsúlyos. Most az a fontos, hogy sikerül-e egymás mellé tenni a költségek elemeit

– vázolta érdeklődésünkre Marosi Albert, a Hargita Gáz fejlesztési osztályvezetője. Hogy mennyire változhat utólag egy község esetében az igénylők száma, arra Csíkszentkirály esetét hozta fel példának. „Szentkirályon amikor a gázt meggyújtották, az első esztendőben alig volt mozgás. Utána úgy beindult a jelentkezés, hogy alig tudtuk teljesíteni a csatlakozási igényeket. Ehhez hozzájárult az útfelújítás is, és aki tudta, hogy az utat később nem engedik felbontani erre a célra, igyekezett beköttetni” – említette.

Szerinte ezek a folyamatok 80–90 százalékig ismétlődnek, sok a hasonlóság. Hozzátette, a gázátadóállomás elkészítése alapvető módon a közösség hozzájárulásából történik.

„A szolgáltatónak is van hozzájárulása, de a Hargita Gáznak nem áll módjában finanszírozni az emberek vágyait. Vannak olyan települések, ahol a közbirtokosság segített, ott volt a legsikeresebb a folyamat, egyszerre kifizették a költségeket – akik ezt az utat választották, eredményesebbek voltak. Reménykedünk, hogy az érdeklődés több településen konkrét megállapodássá válik, és az igényeket igyekszünk kiszolgálni” – magyarázta az illetékes.

Jelentős kiadások

A Transgaz Rt. tulajdonában levő fő szállítóvezetékhez való csatlakozáshoz minden esetben szükség van egy gázátadó-állomásra, amelynek költsége eléri a 100 000 lejt – ennek túlnyomó részét – általában 90 százalékát – a községnek kell kifizetnie, a Hargita Gáz Rt.-vel kötött szerződések alapján a szolgáltató cég 10 százalékot vállal. Emellett a községben ki kell építeni a gerincvezetéket, az utcai vezetékeket, a rácsatlakozási díj a tervezési költséggel együtt a fogyasztót terheli. A gázhálózatot elkészülte után a szolgáltatónak kell átadni az érvényes szabályozások szerint.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 11., vasárnap

Az AUR szerint George Simonnak tulajdonított hamis levél terjed a közösségi oldalakon

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.

Az AUR szerint George Simonnak tulajdonított hamis levél terjed a közösségi oldalakon
2025. május 11., vasárnap

Nicușor Dan: a romániai magyaroknak is joguk van beleszólni abba, hogy milyen irányban haladjon az ország

Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.

Nicușor Dan: a romániai magyaroknak is joguk van beleszólni abba, hogy milyen irányban haladjon az ország
2025. május 11., vasárnap

Jövő héten is kitart a szokatlanul hideg, csapadékos idő

A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.

Jövő héten is kitart a szokatlanul hideg, csapadékos idő
2025. május 11., vasárnap

Nőtt a nyugdíjasok és a szociális juttasában részesülők száma is

Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.

Nőtt a nyugdíjasok és a szociális juttasában részesülők száma is
2025. május 11., vasárnap

Áramszünet lesz több Hargita és Maros megyei településen

Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.

Áramszünet lesz több Hargita és Maros megyei településen
2025. május 11., vasárnap

Májusi fagy: mínusz 1 fok alá hűlt Csíkban

Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.

Májusi fagy: mínusz 1 fok alá hűlt Csíkban
2025. május 11., vasárnap

A legősibb szakma virágzása eleinknél

A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.

A legősibb szakma virágzása eleinknél
A legősibb szakma virágzása eleinknél
2025. május 11., vasárnap

A legősibb szakma virágzása eleinknél

2025. május 10., szombat

Orbán–Kelemen egyeztetés: a magyar kormány meghatározónak tekinti az RMDSZ álláspontját

Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.

Orbán–Kelemen egyeztetés: a magyar kormány meghatározónak tekinti az RMDSZ álláspontját
2025. május 10., szombat

Tánczos: felelős kormányra és azonnali reformokra van szükség

Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Tánczos: felelős kormányra és azonnali reformokra van szükség
2025. május 10., szombat

Magyarországot hozták fel negatív példaként a bukaresti Európa-barát tüntetésen

Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.

Magyarországot hozták fel negatív példaként a bukaresti Európa-barát tüntetésen