Gázóra beszerelése Kozmáson. Az alcsíki zónában május 17-én lobbant fel a gázláng
Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata
Ha lassan is, de folytatódik a gázhálózatok kiépítése a csíki településeken – van, ahol tizenöt éve elkezdett folyamatot próbálnak sikerrel lezárni. Más községekben viszont alig van igény a vezetékes földgázra – noha a fogyasztók szerint ennek használata sokkal kifizetődőbb a konyhában, mint a palackozott gázé.
2017. május 26., 11:272017. május 26., 11:27
2017. május 26., 11:342017. május 26., 11:34
Havi 30–40 lejes kiadást jelent a vezetékes gáz úgy, hogy a főzés mellett meleg víz előállítására is használják, a gázpalack viszont nem tart egy hónapig, van, amikor három hét után cserélni kell – így jellemezte egy csíki községben élő fogyasztó a vezetékes földgáz és a gázpalack használata közötti különbségeket.
A tűzifa tavaly érezhetővé vált drágulása nyomán egyre többen érdeklődnek a vezetékes gáz iránt, amely nem csak a középületek esetében lehet alternatíva a fűtésre is – mondják a polgármesterek.
A csíki községek közül legkorábban Csíkszentdomokos, Szépvíz és Pálfalva – kormánytámogatást kihasználva – lakossági befizetések után vezette be a földgázt. A 2001-ben létrehozott, és azóta is szolgáltatóként tevékenykedő, most Hargaz Hargita Gáz nevet viselő részvénytársaság a községi hálózatok kiépítését akkor a lakossági hozzájárulásoktól tette függővé, így abban az időben a gazdaságos üzemeltetéshez a község lakóinak legalább 40 százaléka kellett igényelje a gázt, és ki is kellett fizetnie az ehhez szükséges összegeket.
Kedvező helyzetekre is volt példa, így Csíkmindszenten, Csíkszentgyörgyön, Csíkszentkirályon és Csíkszentmártonban, illetve a hozzájuk tartozó településeken volt elég igénylő, és az önrészhez döntő mértékben járultak hozzá a közbirtokosságok, illetve önkormányzatok. Ott már jó ideje használják a vezetékes gázt.
Legutóbb, május 17-én Csíkkozmáson lobbant fel a gázláng, feltöltötték a gázvezetéket, amely Kozmás mellett Lázárfalvát is kiszolgálja, és már fogyasztókat is csatlakoztattak. Hosszú út vezetett idáig, hisz már 2004 tavaszán átadták az építési területet a beruházónak, a költségekbe pedig a közbirtokosság és a helyi önkormányzat is beszállt. A község határában a gázátadó állomás elkészítése viszont sokat késett.
– említette Szántó László. Csíkkozmás polgármestere szerint emiatt nem tudták tavaly beindítani a szolgáltatást.
„Amikor elkezdődött a vezeték lefektetése, a közbirtokosság és a tanács hozzájárulása mellett a helybéliektől is gyűjtöttek. Volt, aki teljesen kifizette, más csak a felét. A rácsatlakozási díjakat ezek alapján újra kell számítani” – vetítette előre. Mint megtudtuk, a közintézmények számára szeretnék a gázfűtés lehetőségét biztosítani, noha ennek költségét nem könnyű előteremteni. A polgármester azt is elmondta, folyamatos az érdeklődés a lakosság részéről, és remélik, lesz elég fogyasztó.
Hosszú szünet után úgy tűnik, Csíkszentmihályon és Vacsárcsiban is elérhetővé válik a vezetékes gáz – ott 2002-ben kezdték gyűjteni az igénylőktől a hozzájárulást, miután 2001-ben megépült Vacsárcsi és Szentmihály között az átadóállomás. Szentmihály és Vacsárcsi jelentős részén elkészült a hálózat is – ezt viszont hosszú ideig nem adták át a szolgáltatónak. Aztán szünet következett, és közben az is kiderült, hogy az akkor készült gázátadó műszakilag már nem felel meg, ezért újat kellett telepíteni. Jelenleg ezzel dolgozik a Transgaz Rt. – tudtuk meg Izsák-Székely Lóránt polgármestertől.
Itt a helyi gázegyesület korábban 800 dollárnak megfelelő összegeket gyűjtött össze az igénylőktől, ezt átadták a helyi tanácsnak – a polgármester szerint azoknak, akik korábban befizettek, kedvezményt kellene biztosítani a rácsatlakozási díjból. Egy másik probléma, hogy Ajnádra és Lóvészre nem jut el a gáz, ehhez pályázati lehetőségeket keresnek. Az átadóállomás elkészülte után egyeztetnek a továbbiakról a Hargita Gáz Rt.-vel – közölte a polgármester.
Csíkszentsimonban korábbi terveket kell aktualizálni, és kijelölni a gázátadó állomás helyét – tájékoztatott Kozma István polgármester.
– mondta el. A megyei tanácstól idén 440 ezer lej támogatást kaptak, ezt még 320 ezer lejjel kipótolták, „Reméljük, hogy idén a tervezés, és az engedélyeztetés megtörténik, és jövőben már a településen lesz a gázvezeték” – vázolta a községvezető. Először Szentsimon központjába juttatnák el a gázvezetéket, hogy a közintézményeket tudják csatlakoztatni, utána igények szerint vinnék tovább. A polgármester szerint van igény a gázra a lakosság részéről, az embereket érdekli az ügy, és ehhez hozzájárul a tűzifa árának emelkedése is.
Csíkmadarastól több mint két kilométerre halad el a Transgaz fővezetéke – itt is a gázátadó állomás építése a első feladat – vázolta Bíró László. A polgármester elmondta, minden anyagot, dokumentumot a szolgáltató rendelkezésére bocsátottak, meg is előlegezték a beruházás költségeit.
– összegzett. A vezetéket először az E578-as út mentén szeretnék elkészíteni, összekapcsolva ezt a beruházást más vezetékek, kábelek földbe helyezésével – ehhez pályázati lehetőséget is keresnek.
„Úgy látom, a fa ára emelkedik, ha így mozog ez az ár, jobb, ha áttérünk a gázfűtésre – ha vannak alternatívák, az a lakosság számára kedvező. Örülnék, ha a gázszolgáltatás minél hamarabb elindulna, és jövőre már el tudnánk jutni a fogyasztókhoz – ehhez türelmet és megértést kérünk” – mondta Bíró László.
Nem biztató a helyzet Csíkrákoson, ahol különösebb igény sincs a vezetékes földgázra – tudtuk meg Császár Attila polgármestertől, aki szerint esetük beleillik a Hargita megyei kudarctörténetbe.
„A 2000-es évek elején a Magáz nevű kezdeményezés keretében sok ember befizette az önrészt, de a beruházások elmaradtak. Rákoson a vezeték több mint 80 százaléka a földben van már 15 éve, nem adta vagy vette át senki. Próbáltuk 3-4 éve a kivitelezőt rávenni, hogy adja át, de abbamaradt. Valószínű, nagy sérülései vannak a hálózatnak, mert szennyvíz- és vízhálózat épült közben, ezért nem lehet azt használni, egyelőre nincs is nagy igény. Ha még egy-két évig magas lesz a tűzifa ára, akkor változhat a helyzet” – említette a polgármester.
Csíkcsicsóban is elindult a kezdeményezés Rákoshoz hasonlóan – akkor még Madéfalvához tartozott mindkét település – a fővezetéket le is fektették, de ennél több nem történt. Péter Lukács polgármester szerint egyre nagyobb az igény a földgázra a fa drágulása miatt, ezért próbálnak előrelépni az ügyben.
annál is inkább, hogy időközben víz- és szennyvíz-hálózatot építettek. Szőcs László megbízott polgármester azt is elmondta, korábban, 2009-ben készítettek egy felmérést a településen, amelynek eredménye szerint a lakosság nagy többsége igényelte a földgázt. Viszont abban az időben Csicsóban – abba az irányba haladt volna a vezeték - ez az igény nem volt meg. Ezért úgy látják, hogy Csíkszentmiklós irányából lehetne kivitelezni a fővezetékhez való csatlakozást egy átadó állomás építésével, de a finanszírozás kérdése megoldásra vár. Csíkkarcfalván szintén a földben van a vezeték egy része, de az elmúlt több mint tíz évben a kezdeményezés leállt, nem volt folytatása – tudtuk meg Gábor Tibor polgármestertől.
Csíkdánfalván a vezetéképítésig nem jutottak el a 2000-es évek elején, a kezdeményezés leállt. Mint Bőjte Csongor Ernő polgármestertől megtudtuk, az E-on Gaz szolgáltató is megkereste őket időközben, felajánlva a szolgáltatást, de ehhez az átadó állomást és a vezetékeket is el kellene készíttetni, majd átadni. A polgármester szerint 2 millió lejre rúg a költség, de ezt a pénzt nincs ahonnan biztosítsák. Csíkszenttamásra elért ugyan Csíkszentdomokosról a gázvezeték több mint tíz évvel ezelőtt, de az ma már használhatatlanná vált. Pár éve újraindult a kezdeményezés, de mivel a lakosság 40 százaléka nem igényelte, nem érte meg a befektetés – tájékoztatott Kedves Róbert polgármester.
Tusnádon vezetékek sincsenek, az egykori kezdeményezés alig haladt előre, az emberek sokallták a költségeket. György József polgármester szerint ha a felhasználó kell hálózatot építsen, ezt megfizesse, majd átadja a szolgáltatónak, az túl soknak tűnik.
Nem finanszírozható vágyak
– vázolta érdeklődésünkre Marosi Albert, a Hargita Gáz fejlesztési osztályvezetője. Hogy mennyire változhat utólag egy község esetében az igénylők száma, arra Csíkszentkirály esetét hozta fel példának. „Szentkirályon amikor a gázt meggyújtották, az első esztendőben alig volt mozgás. Utána úgy beindult a jelentkezés, hogy alig tudtuk teljesíteni a csatlakozási igényeket. Ehhez hozzájárult az útfelújítás is, és aki tudta, hogy az utat később nem engedik felbontani erre a célra, igyekezett beköttetni” – említette.
Szerinte ezek a folyamatok 80–90 százalékig ismétlődnek, sok a hasonlóság. Hozzátette, a gázátadóállomás elkészítése alapvető módon a közösség hozzájárulásából történik.
„A szolgáltatónak is van hozzájárulása, de a Hargita Gáznak nem áll módjában finanszírozni az emberek vágyait. Vannak olyan települések, ahol a közbirtokosság segített, ott volt a legsikeresebb a folyamat, egyszerre kifizették a költségeket – akik ezt az utat választották, eredményesebbek voltak. Reménykedünk, hogy az érdeklődés több településen konkrét megállapodássá válik, és az igényeket igyekszünk kiszolgálni” – magyarázta az illetékes.
Jelentős kiadások
A Transgaz Rt. tulajdonában levő fő szállítóvezetékhez való csatlakozáshoz minden esetben szükség van egy gázátadó-állomásra, amelynek költsége eléri a 100 000 lejt – ennek túlnyomó részét – általában 90 százalékát – a községnek kell kifizetnie, a Hargita Gáz Rt.-vel kötött szerződések alapján a szolgáltató cég 10 százalékot vállal. Emellett a községben ki kell építeni a gerincvezetéket, az utcai vezetékeket, a rácsatlakozási díj a tervezési költséggel együtt a fogyasztót terheli. A gázhálózatot elkészülte után a szolgáltatónak kell átadni az érvényes szabályozások szerint.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.
Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.
Közel tízezer pedagógus mérette meg magát július 8-án a véglegesítő vizsga írásbeli részén. A siker itt kulcsfontosságú: e nélkül nem lehet hosszú távon a tanári pályán maradni. Székelyföldön a legtöbben óvónői és tanítói vizsgára iratkoztak.
Három új alkotmánybíró kezdi el kilenc évre szóló megbízatását ezen a héten – írja az Agerpres hírügynökség.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
Korábban is felmerült a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Gânj Emil neve rendőrségi nyomozás kapcsán: a 23 éves áldozat családja szerint a gyanúsított a fiatal nő egykori élettársa, aki idén februárban elrabolta a lányt és felgyújtotta a házat.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
szóljon hozzá!