Aki ügyes, annak a napi betevő kijön a „flakonozásból”

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Nagy érdeklődés mutatkozik a betétdíjas visszaváltó rendszer iránt: azokat a palackokat, üvegeket és italos dobozokat, melyeket a betétdíj kifizetése után mégis eldob a vásárló, visszaváltják a guberálók, akik gyakorlatilag a szemetesekből gyűjtik össze azokat, majd „keresnek pénzt” vele. A visszaváltó automatáknál egyre gyakoribb tapasztalat, hogy sorba kell állni, hiszen éppen a guberálók váltják vissza a zsákszámra összegyűjtött italcsomagolásokat. Az így kapott értékjegyek készpénzre is beválthatók, emiatt sokan bevételi forrásként tekintenek rá.

Bencze Emese

Tamás Attila

2024. május 28., 07:472024. május 28., 07:47

A betétdíjas rendszer bevezetése óta érezhetően csökkent a műanyaghulladék mennyisége, ráadásul szemmel láthatóan kisebb iparág épült a palackvisszaváltásra: vannak akik kihasználják a „piaci rést”, és

a felelőtlen felhasználó által kukába dobott, visszaváltható palackokat összegyűjtik, majd beteszik a visszaváltó automatába, az 50 banis betétdíjért cserébe.

Az újrahasznosítás mellett tehát egyeseknek megélhetést is nyújt az új rendszer.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Csíkszeredában dübörög a „palackbiznisz”

Amikor Csíkszeredában három fiatalembert arról kérdeztünk, hogy az összegyűjtött flakonok és sörösdobozok visszaváltásával mennyi pénz jön össze, azt mondták, hogy a napi 3-400 lej is „kijön”,

az értékjegyeket pedig a bevásárlóközpontok pénztárainál váltják készpénzre.

Egy másik alkalommal már szervezett visszaváltást láthattunk: a kétablakos automatába párhuzamosan adagolták az italcsomagolásokat: amíg ketten a flakonokat és sörös dobozokat dobálták be, addig egy harmadik személy az automata által el nem fogadottakat gyűjtötte egy másik zsákba. Ha valamelyik italcsomagolást azért nem akarta elfogadni az automata, mert túlságosan sérültnek bizonyult – össze volt gyűrve – egy-egy fújással ezt is sikerült kiküszöbölni. Végül,

a mintegy tízperces munka után 130 és 140 lejes értékjegyekkel távoztak a guberálók.

Az egyik helyi nagyáruház pénztáránál a gyakorlatban is láthattuk, hogy miként is működik az értékjegyek készpénzre váltása: egy fiatalember 35 és 45 lejes értékjegyekkel állt sorba,

a pénztáros pedig miután beszkennelte az értékjegyet, aláíratta azt a tulajdonosával (hogy ne lehessen újra felhasználni), majd készpénzben kiszámolta a rajta szereplő összeget.

Ugyanez volt a folyamat a másik értékjeggyel is, a „vásárló” pedig végül 80 lejjel távozott az üzletből anélkül, hogy bármit is vásárolt volna.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Székelyudvarhelyen is van piaca a visszaváltható csomagolásoknak

Székelyudvarhelyen műanyag palackokkal megpakolt zsákokkal igyekvő két illetőt kérdeztünk meg, hogy naponta körülbelül mennyi pénzt keresnek a szelektív hulladék közül kiválogatott visszaváltható italcsomagolásokkal. Elmondásuk szerint

sokan „foglalkoznak” ezzel a városban, így körülbelül 50 lejt tudnak naponta összeszedni.

Beszélgetésünkből az is kiderült, hogy délután vagy estefelé mennek leginkább gyűjtögetni, a hulladékszállító ugyanis reggelente jár.

Azt is megtudtuk, hogy a leadott italcsomagolásokért kapott bizonylatot felmutatva van ahol készpénzt is kaphatnak, vannak viszont olyan kereskedelmi egységek, ahol nem váltják készpénzre az értékjegyet, „csak” levásárolni lehet. Kérdésünkre azt is elmondták, hogy

azok a kereskedelmi egységek, ahol készpénzt kaphatnak a visszaváltott italcsomagolásokért, népszerűbbek az ő köreikben.

Egyes visszaváltó automaták egyébként legtöbb 25 lejes értékjegyet adnak ki, így ha valaki mondjuk 150 lejre ad le csomagolást, az összesen 6 értékjegyet kap, melyeket külön-külön is felhasználhat különböző vásárlások során, ezek az értékjegyek pedig egy évig érvényesek. Ugyanakkor nem mindegyik automata korlátozza 25 lejesre az általa kiadott értékjegyek felső határát.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

A vendéglátóipari egységek is lehetnek nyertesei a rendszernek

Nem csupán a guberálók tudnak „jól keresni” az új rendszerrel, hanem a vendéglátóipari egységek tulajdonosai is, akik rászámolják az 50 banis betétdíjat az italcsomagolásokra, vendégeik viszont legtöbb esetben nem viszik azokat magukkal – még ha felhívják a figyelmüket rá, akkor sem – , így a tulajdonosok összegyűjtik és visszaváltják azokat.

Egy udvarhelyszéki vendéglátóipari egység működtetője elmondása szerint így „keresett” legutóbb közel 500 lejt a visszaváltással.

Az egyik székelyudvarhelyi üzletnél érdeklődve – ahol pénzre váltják az értékjegyeket – megtudtuk, hogy

napi szinten többször is adnak ki 100-150 lej közötti összegeket, havonta csupán néhányszor fordul elő azonban az, hogy ennél többet is.

Elmondásuk szerint a guberálók nagyon értenek már az automatákhoz, ezért egyre ritkábban fordul elő, hogy problémába ütközve hozzájuk fordulnának.

korábban írtuk

Sokan egy fizetésnyi összeget is megkeresnek a visszaváltható csomagolások összegyűjtésével
Sokan egy fizetésnyi összeget is megkeresnek a visszaváltható csomagolások összegyűjtésével

Akadnak, akik szépnek mondható összegeket keresnek azzal, hogy pillepalackokat, üvegeket és fémdobozokat gyűjtenek össze és adnak le a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében.

Országos jelenség

A Krónika nemrégiben román hírportálok anyagait szemlézte a jelenségről, amelyekből kiderült, hogy az országban olyanok is vannak, akik olyannyira szorgalmasan és kitartóan gyűjtik az üres palackokat, hogy akár

többet is kereshetnek, mintha egy munkahelyen dolgoznának.

A visszaváltással megkeresett összeg a legelszántabbaknál a 4000 lejt is elérheti a jobb időszakokban egyes nyilatkozók szerint.

Mint a Krónika írta, néhányan igazi foglalkozásként űzik a gyűjtögetést, és

bevallásuk szerint több pénzt keresnek, mint sok romániai munkás.

Egy jászvásári férfi például elmondása szerint napi 100 lej körül keres pénzt az italcsomagolások visszaváltásából, amit élelmiszerre költ.

•  Fotó: Székelyhon Galéria

Fotó: Székelyhon

Ez a fajta pénzkereseti lehetőség tehát gyakorlatilag egy piaci rés, hiszen az italcsomagolásért a vásárló kifizeti az 50 banis betétdíjat, ha azonban nem váltja vissza, a felelőtlen felhasználó által kukába dobott, visszaváltható palackokat összegyűjtik, majd annak rendje és módja szerint beteszik a visszaváltó automatába, az 50 banis betétdíjért cserébe,

a sok kicsi sokra megy alapon pedig egész szép összegek jöhetnek ki a visszaváltott csomagolásokból.

Ennek a folyamatnak pedig meg van az előnye is, tulajdonképpen a rendszer elérte a célját, hiszen míg korábban leginkább a fogyasztók „jóérzésén” múlott a palackok szelektív gyűjtése, a betétdíj bevezetésével, és a fent említett piaci rés létrejöttével, talán mégis több műanyag és alumínium italcsomagolást hasznosítanak újra, mint korábban.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

A minimálbéren dolgozó hatéves fizetését kapná meg a most búcsúzó magyar alkotmánybíró is

Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.

A minimálbéren dolgozó hatéves fizetését kapná meg a most búcsúzó magyar alkotmánybíró is
2025. július 01., kedd

Előre tervezett áramszünetek több településen Maros, Hargita és Kovászna megyében

Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.

Előre tervezett áramszünetek több településen Maros, Hargita és Kovászna megyében
2025. július 01., kedd

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött a bíróság

Az ítélet nem jogerős.

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött a bíróság
2025. július 01., kedd

Háztartási célokra alkalmas a csapvíz Dicsőszentmártonban

A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.

Háztartási célokra alkalmas a csapvíz Dicsőszentmártonban
2025. július 01., kedd

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi Gondosóra programra

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi Gondosóra programra
2025. július 01., kedd

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák

Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák
2025. július 01., kedd

Nyaralástervező: július 1-jei árak a román tengerpartról

Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.

Nyaralástervező: július 1-jei árak a román tengerpartról
2025. július 01., kedd

Stagnál a munkanélküliek száma Székelyföldön

Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.

Stagnál a munkanélküliek száma Székelyföldön
2025. július 01., kedd

Cseke Attila: idén biztosan nem áll le a bölcsődeépítési program

Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.

Cseke Attila: idén biztosan nem áll le a bölcsődeépítési program
2025. július 01., kedd

Nem jutottak messzire a benzinkúton dulakodó tolvajok

Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.

Nem jutottak messzire a benzinkúton dulakodó tolvajok