Hirdetés
Hirdetés

Aki ügyes, annak a napi betevő kijön a „flakonozásból”

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Nagy érdeklődés mutatkozik a betétdíjas visszaváltó rendszer iránt: azokat a palackokat, üvegeket és italos dobozokat, melyeket a betétdíj kifizetése után mégis eldob a vásárló, visszaváltják a guberálók, akik gyakorlatilag a szemetesekből gyűjtik össze azokat, majd „keresnek pénzt” vele. A visszaváltó automatáknál egyre gyakoribb tapasztalat, hogy sorba kell állni, hiszen éppen a guberálók váltják vissza a zsákszámra összegyűjtött italcsomagolásokat. Az így kapott értékjegyek készpénzre is beválthatók, emiatt sokan bevételi forrásként tekintenek rá.

Bencze Emese

Tamás Attila

2024. május 28., 07:472024. május 28., 07:47

A betétdíjas rendszer bevezetése óta érezhetően csökkent a műanyaghulladék mennyisége, ráadásul szemmel láthatóan kisebb iparág épült a palackvisszaváltásra: vannak akik kihasználják a „piaci rést”, és

a felelőtlen felhasználó által kukába dobott, visszaváltható palackokat összegyűjtik, majd beteszik a visszaváltó automatába, az 50 banis betétdíjért cserébe.

Az újrahasznosítás mellett tehát egyeseknek megélhetést is nyújt az új rendszer.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Csíkszeredában dübörög a „palackbiznisz”

Amikor Csíkszeredában három fiatalembert arról kérdeztünk, hogy az összegyűjtött flakonok és sörösdobozok visszaváltásával mennyi pénz jön össze, azt mondták, hogy a napi 3-400 lej is „kijön”,

az értékjegyeket pedig a bevásárlóközpontok pénztárainál váltják készpénzre.

Egy másik alkalommal már szervezett visszaváltást láthattunk: a kétablakos automatába párhuzamosan adagolták az italcsomagolásokat: amíg ketten a flakonokat és sörös dobozokat dobálták be, addig egy harmadik személy az automata által el nem fogadottakat gyűjtötte egy másik zsákba. Ha valamelyik italcsomagolást azért nem akarta elfogadni az automata, mert túlságosan sérültnek bizonyult – össze volt gyűrve – egy-egy fújással ezt is sikerült kiküszöbölni. Végül,

a mintegy tízperces munka után 130 és 140 lejes értékjegyekkel távoztak a guberálók.

Az egyik helyi nagyáruház pénztáránál a gyakorlatban is láthattuk, hogy miként is működik az értékjegyek készpénzre váltása: egy fiatalember 35 és 45 lejes értékjegyekkel állt sorba,

a pénztáros pedig miután beszkennelte az értékjegyet, aláíratta azt a tulajdonosával (hogy ne lehessen újra felhasználni), majd készpénzben kiszámolta a rajta szereplő összeget.

Ugyanez volt a folyamat a másik értékjeggyel is, a „vásárló” pedig végül 80 lejjel távozott az üzletből anélkül, hogy bármit is vásárolt volna.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Székelyudvarhelyen is van piaca a visszaváltható csomagolásoknak

Székelyudvarhelyen műanyag palackokkal megpakolt zsákokkal igyekvő két illetőt kérdeztünk meg, hogy naponta körülbelül mennyi pénzt keresnek a szelektív hulladék közül kiválogatott visszaváltható italcsomagolásokkal. Elmondásuk szerint

sokan „foglalkoznak” ezzel a városban, így körülbelül 50 lejt tudnak naponta összeszedni.

Beszélgetésünkből az is kiderült, hogy délután vagy estefelé mennek leginkább gyűjtögetni, a hulladékszállító ugyanis reggelente jár.

Hirdetés

Azt is megtudtuk, hogy a leadott italcsomagolásokért kapott bizonylatot felmutatva van ahol készpénzt is kaphatnak, vannak viszont olyan kereskedelmi egységek, ahol nem váltják készpénzre az értékjegyet, „csak” levásárolni lehet. Kérdésünkre azt is elmondták, hogy

azok a kereskedelmi egységek, ahol készpénzt kaphatnak a visszaváltott italcsomagolásokért, népszerűbbek az ő köreikben.

Egyes visszaváltó automaták egyébként legtöbb 25 lejes értékjegyet adnak ki, így ha valaki mondjuk 150 lejre ad le csomagolást, az összesen 6 értékjegyet kap, melyeket külön-külön is felhasználhat különböző vásárlások során, ezek az értékjegyek pedig egy évig érvényesek. Ugyanakkor nem mindegyik automata korlátozza 25 lejesre az általa kiadott értékjegyek felső határát.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

A vendéglátóipari egységek is lehetnek nyertesei a rendszernek

Nem csupán a guberálók tudnak „jól keresni” az új rendszerrel, hanem a vendéglátóipari egységek tulajdonosai is, akik rászámolják az 50 banis betétdíjat az italcsomagolásokra, vendégeik viszont legtöbb esetben nem viszik azokat magukkal – még ha felhívják a figyelmüket rá, akkor sem – , így a tulajdonosok összegyűjtik és visszaváltják azokat.

Egy udvarhelyszéki vendéglátóipari egység működtetője elmondása szerint így „keresett” legutóbb közel 500 lejt a visszaváltással.

Az egyik székelyudvarhelyi üzletnél érdeklődve – ahol pénzre váltják az értékjegyeket – megtudtuk, hogy

napi szinten többször is adnak ki 100-150 lej közötti összegeket, havonta csupán néhányszor fordul elő azonban az, hogy ennél többet is.

Elmondásuk szerint a guberálók nagyon értenek már az automatákhoz, ezért egyre ritkábban fordul elő, hogy problémába ütközve hozzájuk fordulnának.

korábban írtuk

Sokan egy fizetésnyi összeget is megkeresnek a visszaváltható csomagolások összegyűjtésével
Sokan egy fizetésnyi összeget is megkeresnek a visszaváltható csomagolások összegyűjtésével

Akadnak, akik szépnek mondható összegeket keresnek azzal, hogy pillepalackokat, üvegeket és fémdobozokat gyűjtenek össze és adnak le a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében.

Országos jelenség

A Krónika nemrégiben román hírportálok anyagait szemlézte a jelenségről, amelyekből kiderült, hogy az országban olyanok is vannak, akik olyannyira szorgalmasan és kitartóan gyűjtik az üres palackokat, hogy akár

többet is kereshetnek, mintha egy munkahelyen dolgoznának.

A visszaváltással megkeresett összeg a legelszántabbaknál a 4000 lejt is elérheti a jobb időszakokban egyes nyilatkozók szerint.

Mint a Krónika írta, néhányan igazi foglalkozásként űzik a gyűjtögetést, és

bevallásuk szerint több pénzt keresnek, mint sok romániai munkás.

Egy jászvásári férfi például elmondása szerint napi 100 lej körül keres pénzt az italcsomagolások visszaváltásából, amit élelmiszerre költ.

•  Fotó: Székelyhon Galéria

Fotó: Székelyhon

Ez a fajta pénzkereseti lehetőség tehát gyakorlatilag egy piaci rés, hiszen az italcsomagolásért a vásárló kifizeti az 50 banis betétdíjat, ha azonban nem váltja vissza, a felelőtlen felhasználó által kukába dobott, visszaváltható palackokat összegyűjtik, majd annak rendje és módja szerint beteszik a visszaváltó automatába, az 50 banis betétdíjért cserébe,

a sok kicsi sokra megy alapon pedig egész szép összegek jöhetnek ki a visszaváltott csomagolásokból.

Ennek a folyamatnak pedig meg van az előnye is, tulajdonképpen a rendszer elérte a célját, hiszen míg korábban leginkább a fogyasztók „jóérzésén” múlott a palackok szelektív gyűjtése, a betétdíj bevezetésével, és a fent említett piaci rés létrejöttével, talán mégis több műanyag és alumínium italcsomagolást hasznosítanak újra, mint korábban.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés