Nemrég megbolydult az élet a csíkszeredai Szabó Ibolya körül. Újságírók hada keresi fel mostanában az idős asszonyt, akihez egy különleges történet fűződik. Ibi néni egyedi élettörténete akkor kapott nyilvánosságot, amikor január végén a magyar állampolgárságot igénylő dokumentumhoz egy olyan fényképet csatolt, amelyen ő látható tíz éves korában egy magyar honvéd karjában. A fényképen lévő katona pedig nem más volt, mint a csíkszeredai konzulátuson Ibi néni papírjait átvevő konzul, Böhm Dávid nagyapja, Németh József.
2011. április 06., 16:132011. április 06., 16:13
Szabó Ibolya
Szabó Ibolya a körülötte kialakult felhajtásról így vall: „nekem furcsa, mert szerény természetű vagyok, nem szeretek szerepelni, viszont az újságírókat sem akarom megbántani”. Elmesélte, hogy a neves magyarországi riporter, Vujity Tvrtko is készített nemrégiben egy rövidebb filmet a történetéről.
Félszáz esztendeig őrzött lobogó
Szabó Miklósné Hankó Ibolya 1930-ban született Bereckben, az ágyúöntő Gábor Áron szülőfalujában, az Ojtozi-szoros aljában. Iskoláit Bereckben, Marosvásárhelyen, Kézdivásárhelyen végezte. Az érettségi vizsgát Sepsiszentgyörgyön tette le hatvan évvel ezelőtt. Röviddel ez után férjhez ment Szabó Miklós geológushoz, három gyermekük született: Emőke, Gyöngyvér és Miklós. Két lányuk Csíkszeredában él, fiuk pedig Pécsen lakik. Ibi néni négy unoka büszke nagymamája. Érdekességként elmesélte: Miklós fia pécsi házán látható az a nemzeti színű címeres lobogó, amit a szülei készíttettek a magyar bevonulás örömére. A zászlót ötven évig egy díszpárnába rejtve őrizte.
Ibi néni családjával 1956-ban került Csíkszeredába, egy darabig a mezőgazdasággal foglalkozó Agrosemnél dolgozott főkönyvelőként, majd a Geológiai Kutatóintézet könyvelési osztályfőnökeként tevékenykedett nyugdíjazásáig.
Emlékek szépről és szomorúságról
A híressé vált fényképen látható örömteli eseményről, az azt megelőző második bécsi döntésről és a szomorú háborús időkről Ibi néni mély érzelemmel és meghatódottsággal mesélt. Elmondta: 1940. augusztus végén már a levegőben lehetett érezni, hogy Bécsben komoly dolgok történnek. „Előttem van most is a kép, szól a rádió, közli, hogy hol fog húzódni a határvonal, hol választják el Észak- és Dél-Erdélyt. Akkor nálunk lakott a faluban tartózkodó román egység egyik főhadnagya, aki tordai magyar ember volt. Nevelőapám, Hankó György és a főhadnagy az ebédlő közepén kiterített nagy térkép előtt térdelve – mindketten ceruzával kezükben – húzták a határvonalakat. Amikor felálltak, a főhadnagy nem tudott megszólalni, hangszálai lebénultak a bánattól, Torda Dél-Erdélyben maradt” – magyarázta az idős hölgy.
A bevonulásra így emlékszik vissza Szabó Ibolya: a faluban szőtték, varrták a székely ruhákat, lázban élt minden székely. Szeptember 8-án a templom tornyából figyelték a bevonuló hadsereget. Küldöttség ment eléjük a faluvégre. A katolikus iskolában szétszedték az osztályokat elválasztó deszkafalakat. A nagy teremben vacsora, kürtőskalács várta a bevonuló gépkocsizó alakulatot. „Ilyen örömet csak az érezhet életében, aki ezt megérte. Édesanyám azt mondotta: most haljak meg, ilyen boldog soha nem leszek. Ünnepelni Sósmezőre mentünk az ezeréves határhoz. Tíz évesen ott szavaltam el P. Jánossy Béla Erdélyország! című versét. A szép költemény hallatán, ott kapott ölébe örömében egy katona” – emlékszik vissza az immáron nyolcvan éves hölgy.
Az ezeréves határnál történt örömteli pillanatot fényképen Székely Gyula szakaszvezető örökítette meg, és sok év elteltével a meseszép történet és a hét évtizeden át őrzött megsárgult fénykép Ibi néni jóvoltából nyilvánosságot kapott, sokak örömére. A Sósmezőn elszavalt verset még mindig kívülről fújja az idős asszony: „Drága, csonka Erdélyország,/Csókolom a könnyes orcád,/Hulló könnyed perzsel, éget,/Én is öntöm, ontva-ontom/Az enyémet.../Drága, csonka Erdélyország,/Csókoljuk a könnyes orcád./Hittel vagyunk teles-tele:/Eggyé forraszt téged még az/Isten keze!!!”.
Ibi néni a hetven évig féltve őrzött fényképpel és annak másolatával
A boldog idők után, a háború vége felé a világégés borzalmait is megtapasztalták. Szabó Ibolya szomorúan öntötte szavakba: „örömteli életünkbe beleszólt a borzalmas háború. A Bereckben szolgáló honvédekből sokan helyben megnősültek, így kötődtek a faluhoz. Sajnos, 1944. július végén elvitték az egész ott állomásozó határvadász századot a hegyekbe. Augusztus 27-én visszajöttek, de két nap elteltével jött a megrázó hír! Visszaparancsolták őket újra. Nem akarták elhinni, hogy ilyen nagy a baj.
Gyalog masíroztak szegények, még meg sem pihenhettek. Mindenki az utcán volt és sírt. Könnyeztek ők is, de bátran énekeltek: Határvadászok bátran előre, hangzik a trombitaszó,/Előre hát, fiúk gyerünk, a jó Isten legyen velünk. Mindenki érezte, hogy soha nem látják őket viszont. Lassan tudatosodott bennünk, hogy mindennek vége” – mesélte meg-megcsukló hangon. Hozzáfűzte: „augusztus 30-án az orosz partizánokat a helybéli románok az erdei ösvényeken bevezették. Elérték az állomást, és megtámadták az induló vonatot. Sokan elestek. Éjjel egy autó állt be az udvarunkra tele sebesültekkel. Kovács Ferenc hadnagy – aki úgyszintén vérzett az aknaszilánkoktól – hozta őket. A hadnagy arra kérte édesanyámat, nehogy Bereckben maradjunk, mert az oroszok leitatva, részegen tódulnak előre. Így, amit tudtunk, felpakoltuk egy szekérre, és Kézdivásárhelyre menekültünk.”
„Imádkozzanak a bátor magyar honvédekért”
Ibi néni felidézett egy szomorú történetet: a háború alatt náluk volt elszállásolva négy éven keresztül Hegyi József hadnagy, aki szinte családtaggá vált. 1944-ben, a Szászrégen környékén zajló harcokban esett el. Nem sokkal halála előtt levelet írt Kézdivásárhelyre a Bereckről elmenekült családnak. A szeptember elsején kelt levélből Ibi néni meghatódva idézett néhány sort: „Fáradt vagyok és ideges. Nem csoda. Remélem, rövidesen végzünk. A jó Isten mentsen meg mindnyájunkat a bajtól. Kérem, imádkozzanak a bátor magyar honvédekért, mert emberfeletti munkát végeznek. Mindennap imádkozom mindazokért, akiket szeretek. Nem tudom, Anyóék hol vannak. Bízzanak a jó Istenben, hogy rövidesen viszontláthatnak. Megnyugtatásul írom, honvédjeink nem gyávák. Szeretteimért mindent elkövetek, hogy harcom sikeresen fejeződjön be. Így van minden becsületes magyar ember. Amerre mi vagyunk, még télen sincsen hideg. A fázós embereknek melegen ajánlom. A Szűzanya oltalmába bízom kedves Mindnyájukat. Legyen velem és magukkal.” A hadnagy szeptember 18-án halt hősi halált. Sírját 1960-ban találták meg Görgényüvegcsűr román temetőjében.
Ozorán újra „találkoztak”
Idén március elején Szabó Ibolya néni ellátogatott Magyarországra, a fényképen látható honvéd Németh József ozorai sírjához. A Tolna megyei sírkertben található hanthoz Ibi nénit elkísérte Böhm Dávid, a katona unokája, aki jelenleg a budapesti külügyminisztériumban dolgozik, valamint Vujity Tvrtko és stábja. A sírnál Szabó Ibolya újra elszavalta az Erdélyország! című verset, amely egykor az ezeréves határnál történt ünnepségen meghatotta a magyar honvédet, aki egy fénykép erejére ölbe kapta az akkor tíz éves leánykát.
Az idén március 14-én másodjára vált magyar állampolgárrá Ibi néni, aki az eskütételt követően így nyilatkozott: „üzenem minden magyar testvéremnek, éljen bárhol a világon, hogy kérje ő is a magyar állampolgárságot. Különleges érzés, és igen nagy örömömre szolgál, külön kitüntetés számomra, hogy az első körben letehettem az állampolgársági esküt.”
A magyar állampolgárságot igazoló dokumentum bekeretezve, megtisztelő helyen látható Ibi néni lakásának falán.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!