A ChatGPT megváltoztatja a tanulási szokásokat, de csak ésszel és önkritikával érdemes használni

A szülők aggodalmát nem csak a ChatGPT által közölt pontatlan információk váltják ki •  Fotó: Haáz Vince

A szülők aggodalmát nem csak a ChatGPT által közölt pontatlan információk váltják ki

Fotó: Haáz Vince

Egyre több tanár dönt úgy, hogy átalakítja a számonkérés módját, és a személyes, iskolai felelésre fekteti a hangsúlyt. Ma már ostobaság is lenne figyelmen kívül hagyni a generatív mesterséges intelligencia – ChatGPT és társai – térhódítását.

Hajnal Csilla

2025. május 15., 21:062025. május 15., 21:06

A mesterséges intelligencia alapú chatbot használata nagy hatással van az iskolai felkészülésre és a házi feladatok elkészítésére. Sokat segíthet a tanulás során, viszont azt is fontos tudni, hogy a generatív mesterségesintelligencia-alkalmazások is tévedhetnek, sőt,

néha az általuk tényként közölt információk pontatlanok és hiányosak lehetnek, ezért érdemes a közléseit leellenőrizni.

A szülők aggodalmát viszont nem csak a pontatlan információk váltják ki, hanem az is, hogy a chatbotok – ilyen a ChatGPT is – használata visszaveti a gyerekek kritikus gondolkodásának fejlődését és szövegalkotó képességét.

Óvatosan közelítenek hozzá az egyetemi oktatók

Szikszai Mária antropológus, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Intézetének adjunktusa szociális médiával, digitális társadalommal és mesterséges intelligenciával foglalkozó tantárgyakat is oktat az egyetemen.

2024 elején antropológiai mélyinterjúkat készített a kolozsvári és marosvásárhelyi felsőoktatásban dolgozó oktatókkal, hogy feltérképezze a generatív mesterséges intelligencia, különösen a ChatGPT technológia fogadtatását. Mint kifejtette, a beszélgetések során világossá vált számára, hogy

az oktatók viszonyulása a chatbot használatához erősen eltérő, hiszen a nyitott érdeklődéstől az elutasításig széles skálán mozogtak a vélemények.

„Voltak, akik már konkrét célokra – például oktatási segédanyagok vagy adminisztratív szövegek létrehozása – használták ezeket az eszközöket, mások viszont csak kipróbálták őket, és nem építették be a napi gyakorlatukba. Akadtak olyanok is, akik bevallották, hogy egyáltalán nem élnek a technológia lehetőségeivel, sőt, csak akkor tartanák elfogadhatónak a használatát, ha teljes mértékben értenék annak működési logikáját.

Idézet
A leggyakrabban megfogalmazott aggodalmak egyrészt a generatív AI-felületek megbízhatóságára, másrészt annak az oktatásban betöltött szerepére vonatkoztak.

Az interjúalanyok sok esetben a kritikus gondolkodás és az önálló szövegalkotás háttérbe szorulásától tartottak, és problémásnak látták a tudományos integritás megbomlásának lehetőségét is. Ugyanakkor többen jelezték, hogy

Idézet
bizonyos területeken – például a nagy adathalmazok feldolgozása, a tudományos tartalmak közérthetővé tétele vagy a tanulói visszajelzések személyre szabása terén – komoly lehetőségeket látnak a technológiában”

– összegezte Szikszai Mária az általa megkérdezett egyetemi oktatók véleményét.

•  Fotó: Freepik.com Galéria

Fotó: Freepik.com

Mindezek ellenére az oktatók domináns hozzáállása az óvatosság volt, többségük egyetértett abban, hogy az átfogó etikai és módszertani keretek hiányában kell keresni az alkalmazás jelenlegi gátját, nem pedig magában a technológia képességeiben – tette hozzá a szakember.

A ChatGPT mindig megértő, sosem ítél el, nem büntet

A Székelyhon által megkérdezett szülők is a ChatGPT megbízhatóságán túl a technológia kritikus gondolkodásra való hatását emelték ki. Egy édesanya azt mesélte, hogy harmadikos gyerekével kipróbálta a ChatGPT-t, de

két nap után le is törölte az alkalmazást a gyerek telefonjáról, mert a gyerek mindent elhitt a chatbotnak.

A szülő hozzátette, ráadásul az algoritmus által használt hangnem sokkal megértőbbnek tűnik a gyerek számára, mint a szülőké általában. „A ChatGPT mindig megértő, sosem ítél el, nem büntet, tökéletes hallgatótárs. A való világban senki se tud ilyen lenni. Illúziót kelt a kicsi fejükben, és összezavarodva fognak kikerülni a világba.

Idézet
Kérdéseket tesz fel baráti kapcsolatairól, olyan kérdéseket, amikkel utána nem fordul többet hozzád, a szülőhöz. Így lassan kimaradsz az életéből, és őt egy robot fogja irányítani.

Ráadásul ott van kéznél a válasz minden kérdésükre, nem kell majd semmin törjék az agyukat, és ez már veszélyes, mert nem fognak tudni saját véleményt formálni” – fejtette ki aggodalmait az alkalmazással kapcsolatban a harmadikos gyerek édesanyja.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Egy másik édesanya, aki saját dolgozatának megírásakor kért segítséget a ChatGPT-től, arról számolt be, hogy

a téma megadása után egy szépen fogalmazott, teljes szöveget kapott, amit akár be is adhatott volna.

Viszont önkritikája nem engedte ezt, hiszen egyáltalán nem az ő gondolatai voltak, nem hasonlított ahhoz a nyelvezethez, amit ő maga használ, így átírta, magától dolgozta ki, de úgy véli, okosan használva, a támpontok lekérésére megfelelő lehet. „Ami érdekes, hogy a téma megadásakor egyetlen szó kicserélésével egy teljesen más szöveg jelent meg. Vagyis

Idézet
ha valaki le akarná ellenőrizni, hogy én valóban ChatGPT-vel írtam-e meg a dolgozatot, akkor ugyanazt a szöveget kell megadja szóról-szóra ahhoz, hogy megkapja azt a tartalmat, amit »én írtam«”

– számolt be saját tapasztalatairól a szülő, aki szerint a ChatGPT rendszeres használata a gyerekek önálló gondolkodásának fejlődésére jelenthet veszélyt.

A legtöbb, elemi iskolás diákot nevelő édesanya kiemelte, nagy csak felelősséggel és felügyelettel engedné meg gyermekének, hogy használja a chatbotot, hiszen például

a ChatGPT ritkán zár le beszélgetést, mindig feltesz még egy kedves kérdést, felajánl még egy elemzést, a gyerekek pedig megszokják ezt.

Ráadásul könnyen ellustulhatnak így, rájönnek, hogy sokkal kevesebb ráfordított energiával is megkapják a választ – vélik a szülők. „A ChatGPT hangneme nagyon kedves, megértő, bíztató. Ésszel és önkritikával érdemes használni. Amit még észrevettem, hogy gyengül a helyesírásom, úgyis megérti, ha a szavakban a betűk összecserélődnek. Szóval csak felügyelettel adnám a gyerekem kezébe” – véli egy székelyföldi édesanya.

A felsőbb tagozatokra járó diákok közül többen használják rendszeresen a ChatGPT-t házi feladataik elkészítésére.

Egy általunk megkérdezett hetedikes tanuló azt mesélte, ő arra szokta használni a ChatGPT-t, hogy lefordítson neki szövegeket románra, hiszen úgy véli, sokkal hatékonyabb, mint a Google fordítója.

Sok szülő aggódik amiatt, hogy a ChatGPT rendszeres használata veszélyt jelent a gyerekek önálló gondolkodásának fejlődésére •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Sok szülő aggódik amiatt, hogy a ChatGPT rendszeres használata veszélyt jelent a gyerekek önálló gondolkodásának fejlődésére

Fotó: Haáz Vince

„Akár hosszabb műveletek képeit is el szoktam neki küldeni, mivel lusta vagyok begépelni a számológépbe, és azért is, mert jobban elmagyarázza nekem” – vallotta be a Székelyhonnak a marosvásárhelyi diák.

Időt és energiát takarít meg

Szikszai Mária antropológus az elmúlt év tavaszán egy általa irányított államvizsga-dolgozat keretében vizsgálta azt, hogy a kolozsvári egyetemisták hogyan használják a generatív mesterséges intelligencia eszközeit tanulmányaik során. Kiderült, a hallgatók jelentős része már beépítette az AI-alapú alkalmazásokat a tanulási gyakorlatba még mielőtt erre az oktatás keretében sor került volna. A válaszokból az is kitűnt, hogy

sokan az idő- és energiamegtakarítást tekintik a legfőbb előnynek, míg mások inkább az új technológiák iránti kíváncsiságból próbálták ki ezeket az eszközöket.

Ugyanakkor az is nyilvánvalóvá vált, hogy a diákok nem mindig rendelkeznek kellő tudással az AI-felületek működését illetően, különösen azok korlátairól és az információk megbízhatóságáról – fejtette ki a kolozsvári egyetem adjunktusa.

Átalakulóban a számonkérés módozatai

Daniel David oktatási miniszter – aki a kinevezése előtt a Babeş–Bolyai Tudományegyetem rektora volt – úgy véli, a technológia önmagában nem jó vagy rossz, attól függ, hogyan használjuk. Az egyetemen meg is tiltotta kollégáinak, hogy otthoni írásbeli dolgozatok elkészítését adják ki feladatként, amelyeket aztán ők javítanak. A szaktárca vezetője úgy véli, ez ostobaság egy olyan világban, ahol létezik mesterséges intelligencia.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Szikszai Mária szerint a tanügyminiszter valószínűleg a saját tanszékére utalt, mert ezt a kérdést nem mindenhol tematizálták a szakok. „Tény az, hogy mind több oktató dönt úgy, hogy a számonkérés módozatait átalakítja, az otthon készítendő feladatokat átgondolja, és

Idézet
valószínűleg a jövőben nő a helyszíni számonkérés és a személyes jelenlétű tesztelés szerepe, és csökken az otthon elkészítendő, úgynevezett beadandó dolgozatok jelentősége, főleg a humán és társadalomtudományok esetében”

– összegezte a Székelyhonnak a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Intézetének adjunktusa, aki szerint a tanárok legfontosabb feladata az lenne, hogy megtanítsák a diákoknak ezen eszközök felelősségteljes használatát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Az internet hőse lett a baleset szemtanújaként beavatkozó rendőr

Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.

Az internet hőse lett a baleset szemtanújaként beavatkozó rendőr
2025. május 15., csütörtök

Vörös beavatkozási terv két kisbusz ütközése után

Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.

Vörös beavatkozási terv két kisbusz ütközése után
2025. május 15., csütörtök

Tánczos: Románia nem fog abba a helyzetbe kerülni, hogy befagyasszák az uniós forrásokat

Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: Románia nem fog abba a helyzetbe kerülni, hogy befagyasszák az uniós forrásokat
2025. május 15., csütörtök

Rengeteg életmentő műtétet végeztek a 15 éve működő mellkassebészeten Csíkszeredában

A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.

Rengeteg életmentő műtétet végeztek a 15 éve működő mellkassebészeten Csíkszeredában
2025. május 15., csütörtök

Mit lát egy amerikai szakértő Európában?

Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.

Mit lát egy amerikai szakértő Európában?
Mit lát egy amerikai szakértő Európában?
2025. május 15., csütörtök

Mit lát egy amerikai szakértő Európában?

2025. május 15., csütörtök

IT-szakértőket keres az egészségbiztosító pénztár: 25 ezer lejes fizetést ajánlanak

Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).

IT-szakértőket keres az egészségbiztosító pénztár: 25 ezer lejes fizetést ajánlanak
2025. május 15., csütörtök

Brassóból októbertől direkt járattal lehet Nürnbergbe repülni

Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.

Brassóból októbertől direkt járattal lehet Nürnbergbe repülni
2025. május 15., csütörtök

Kihirdetett törvény: az önkormányzatok is hozzájárulhatnak a kórházak finanszírozásához

Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.

Kihirdetett törvény: az önkormányzatok is hozzájárulhatnak a kórházak finanszírozásához
2025. május 15., csütörtök

Szexuális erőszakkal gyanúsítják a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját – frissítve

Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.

Szexuális erőszakkal gyanúsítják a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját – frissítve
2025. május 15., csütörtök

Tilos fényképet vagy videót készíteni a szavazólapról a szavazófülkében

Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.

Tilos fényképet vagy videót készíteni a szavazólapról a szavazófülkében