A ChatGPT megváltoztatja a tanulási szokásokat, de csak ésszel és önkritikával érdemes használni

A szülők aggodalmát nem csak a ChatGPT által közölt pontatlan információk váltják ki •  Fotó: Haáz Vince

A szülők aggodalmát nem csak a ChatGPT által közölt pontatlan információk váltják ki

Fotó: Haáz Vince

Egyre több tanár dönt úgy, hogy átalakítja a számonkérés módját, és a személyes, iskolai felelésre fekteti a hangsúlyt. Ma már ostobaság is lenne figyelmen kívül hagyni a generatív mesterséges intelligencia – ChatGPT és társai – térhódítását.

Hajnal Csilla

2025. május 15., 21:062025. május 15., 21:06

A mesterséges intelligencia alapú chatbot használata nagy hatással van az iskolai felkészülésre és a házi feladatok elkészítésére. Sokat segíthet a tanulás során, viszont azt is fontos tudni, hogy a generatív mesterségesintelligencia-alkalmazások is tévedhetnek, sőt,

néha az általuk tényként közölt információk pontatlanok és hiányosak lehetnek, ezért érdemes a közléseit leellenőrizni.

A szülők aggodalmát viszont nem csak a pontatlan információk váltják ki, hanem az is, hogy a chatbotok – ilyen a ChatGPT is – használata visszaveti a gyerekek kritikus gondolkodásának fejlődését és szövegalkotó képességét.

Óvatosan közelítenek hozzá az egyetemi oktatók

Szikszai Mária antropológus, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Intézetének adjunktusa szociális médiával, digitális társadalommal és mesterséges intelligenciával foglalkozó tantárgyakat is oktat az egyetemen.

2024 elején antropológiai mélyinterjúkat készített a kolozsvári és marosvásárhelyi felsőoktatásban dolgozó oktatókkal, hogy feltérképezze a generatív mesterséges intelligencia, különösen a ChatGPT technológia fogadtatását. Mint kifejtette, a beszélgetések során világossá vált számára, hogy

az oktatók viszonyulása a chatbot használatához erősen eltérő, hiszen a nyitott érdeklődéstől az elutasításig széles skálán mozogtak a vélemények.

„Voltak, akik már konkrét célokra – például oktatási segédanyagok vagy adminisztratív szövegek létrehozása – használták ezeket az eszközöket, mások viszont csak kipróbálták őket, és nem építették be a napi gyakorlatukba. Akadtak olyanok is, akik bevallották, hogy egyáltalán nem élnek a technológia lehetőségeivel, sőt, csak akkor tartanák elfogadhatónak a használatát, ha teljes mértékben értenék annak működési logikáját.

Idézet
A leggyakrabban megfogalmazott aggodalmak egyrészt a generatív AI-felületek megbízhatóságára, másrészt annak az oktatásban betöltött szerepére vonatkoztak.

Az interjúalanyok sok esetben a kritikus gondolkodás és az önálló szövegalkotás háttérbe szorulásától tartottak, és problémásnak látták a tudományos integritás megbomlásának lehetőségét is. Ugyanakkor többen jelezték, hogy

Idézet
bizonyos területeken – például a nagy adathalmazok feldolgozása, a tudományos tartalmak közérthetővé tétele vagy a tanulói visszajelzések személyre szabása terén – komoly lehetőségeket látnak a technológiában”

– összegezte Szikszai Mária az általa megkérdezett egyetemi oktatók véleményét.

•  Fotó: Freepik.com Galéria

Fotó: Freepik.com

Mindezek ellenére az oktatók domináns hozzáállása az óvatosság volt, többségük egyetértett abban, hogy az átfogó etikai és módszertani keretek hiányában kell keresni az alkalmazás jelenlegi gátját, nem pedig magában a technológia képességeiben – tette hozzá a szakember.

A ChatGPT mindig megértő, sosem ítél el, nem büntet

A Székelyhon által megkérdezett szülők is a ChatGPT megbízhatóságán túl a technológia kritikus gondolkodásra való hatását emelték ki. Egy édesanya azt mesélte, hogy harmadikos gyerekével kipróbálta a ChatGPT-t, de

két nap után le is törölte az alkalmazást a gyerek telefonjáról, mert a gyerek mindent elhitt a chatbotnak.

A szülő hozzátette, ráadásul az algoritmus által használt hangnem sokkal megértőbbnek tűnik a gyerek számára, mint a szülőké általában. „A ChatGPT mindig megértő, sosem ítél el, nem büntet, tökéletes hallgatótárs. A való világban senki se tud ilyen lenni. Illúziót kelt a kicsi fejükben, és összezavarodva fognak kikerülni a világba.

Idézet
Kérdéseket tesz fel baráti kapcsolatairól, olyan kérdéseket, amikkel utána nem fordul többet hozzád, a szülőhöz. Így lassan kimaradsz az életéből, és őt egy robot fogja irányítani.

Ráadásul ott van kéznél a válasz minden kérdésükre, nem kell majd semmin törjék az agyukat, és ez már veszélyes, mert nem fognak tudni saját véleményt formálni” – fejtette ki aggodalmait az alkalmazással kapcsolatban a harmadikos gyerek édesanyja.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Egy másik édesanya, aki saját dolgozatának megírásakor kért segítséget a ChatGPT-től, arról számolt be, hogy

a téma megadása után egy szépen fogalmazott, teljes szöveget kapott, amit akár be is adhatott volna.

Viszont önkritikája nem engedte ezt, hiszen egyáltalán nem az ő gondolatai voltak, nem hasonlított ahhoz a nyelvezethez, amit ő maga használ, így átírta, magától dolgozta ki, de úgy véli, okosan használva, a támpontok lekérésére megfelelő lehet. „Ami érdekes, hogy a téma megadásakor egyetlen szó kicserélésével egy teljesen más szöveg jelent meg. Vagyis

Idézet
ha valaki le akarná ellenőrizni, hogy én valóban ChatGPT-vel írtam-e meg a dolgozatot, akkor ugyanazt a szöveget kell megadja szóról-szóra ahhoz, hogy megkapja azt a tartalmat, amit »én írtam«”

– számolt be saját tapasztalatairól a szülő, aki szerint a ChatGPT rendszeres használata a gyerekek önálló gondolkodásának fejlődésére jelenthet veszélyt.

A legtöbb, elemi iskolás diákot nevelő édesanya kiemelte, nagy csak felelősséggel és felügyelettel engedné meg gyermekének, hogy használja a chatbotot, hiszen például

a ChatGPT ritkán zár le beszélgetést, mindig feltesz még egy kedves kérdést, felajánl még egy elemzést, a gyerekek pedig megszokják ezt.

Ráadásul könnyen ellustulhatnak így, rájönnek, hogy sokkal kevesebb ráfordított energiával is megkapják a választ – vélik a szülők. „A ChatGPT hangneme nagyon kedves, megértő, bíztató. Ésszel és önkritikával érdemes használni. Amit még észrevettem, hogy gyengül a helyesírásom, úgyis megérti, ha a szavakban a betűk összecserélődnek. Szóval csak felügyelettel adnám a gyerekem kezébe” – véli egy székelyföldi édesanya.

A felsőbb tagozatokra járó diákok közül többen használják rendszeresen a ChatGPT-t házi feladataik elkészítésére.

Egy általunk megkérdezett hetedikes tanuló azt mesélte, ő arra szokta használni a ChatGPT-t, hogy lefordítson neki szövegeket románra, hiszen úgy véli, sokkal hatékonyabb, mint a Google fordítója.

Sok szülő aggódik amiatt, hogy a ChatGPT rendszeres használata veszélyt jelent a gyerekek önálló gondolkodásának fejlődésére •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Sok szülő aggódik amiatt, hogy a ChatGPT rendszeres használata veszélyt jelent a gyerekek önálló gondolkodásának fejlődésére

Fotó: Haáz Vince

„Akár hosszabb műveletek képeit is el szoktam neki küldeni, mivel lusta vagyok begépelni a számológépbe, és azért is, mert jobban elmagyarázza nekem” – vallotta be a Székelyhonnak a marosvásárhelyi diák.

Időt és energiát takarít meg

Szikszai Mária antropológus az elmúlt év tavaszán egy általa irányított államvizsga-dolgozat keretében vizsgálta azt, hogy a kolozsvári egyetemisták hogyan használják a generatív mesterséges intelligencia eszközeit tanulmányaik során. Kiderült, a hallgatók jelentős része már beépítette az AI-alapú alkalmazásokat a tanulási gyakorlatba még mielőtt erre az oktatás keretében sor került volna. A válaszokból az is kitűnt, hogy

sokan az idő- és energiamegtakarítást tekintik a legfőbb előnynek, míg mások inkább az új technológiák iránti kíváncsiságból próbálták ki ezeket az eszközöket.

Ugyanakkor az is nyilvánvalóvá vált, hogy a diákok nem mindig rendelkeznek kellő tudással az AI-felületek működését illetően, különösen azok korlátairól és az információk megbízhatóságáról – fejtette ki a kolozsvári egyetem adjunktusa.

Átalakulóban a számonkérés módozatai

Daniel David oktatási miniszter – aki a kinevezése előtt a Babeş–Bolyai Tudományegyetem rektora volt – úgy véli, a technológia önmagában nem jó vagy rossz, attól függ, hogyan használjuk. Az egyetemen meg is tiltotta kollégáinak, hogy otthoni írásbeli dolgozatok elkészítését adják ki feladatként, amelyeket aztán ők javítanak. A szaktárca vezetője úgy véli, ez ostobaság egy olyan világban, ahol létezik mesterséges intelligencia.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Szikszai Mária szerint a tanügyminiszter valószínűleg a saját tanszékére utalt, mert ezt a kérdést nem mindenhol tematizálták a szakok. „Tény az, hogy mind több oktató dönt úgy, hogy a számonkérés módozatait átalakítja, az otthon készítendő feladatokat átgondolja, és

Idézet
valószínűleg a jövőben nő a helyszíni számonkérés és a személyes jelenlétű tesztelés szerepe, és csökken az otthon elkészítendő, úgynevezett beadandó dolgozatok jelentősége, főleg a humán és társadalomtudományok esetében”

– összegezte a Székelyhonnak a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Intézetének adjunktusa, aki szerint a tanárok legfontosabb feladata az lenne, hogy megtanítsák a diákoknak ezen eszközök felelősségteljes használatát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 19., csütörtök

Máréfalva díszpolgárává avatják az Ossian frontemberét

Változatos programokkal várják a látogatókat a VII. Tűzoltó Napokra június 21–22. között Máréfalván.

Máréfalva díszpolgárává avatják az Ossian frontemberét
2025. június 19., csütörtök

Az USR az állam gyökeres reformjáért küzdene Ilie Bolojan oldalán

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) készen áll „harcolni” az ország megreformálásáért az Ilie Bolojan vezette kormányban – jelentette ki Dominic Fritz pártelnök a Nicușor Dan államfővel folytatott csütörtöki egyeztetések után.

Az USR az állam gyökeres reformjáért küzdene Ilie Bolojan oldalán
2025. június 19., csütörtök

Megvannak a július 1-je utáni villanyárak, a hatóság elnöke megvizsgáltatná, hogy nem-e túl nagyok

Az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) elnöke megvizsgáltatja az áramszolgáltatók árszabási módszereit a kW-óránkénti 1,45–1,55 lejes árajánlatuk megalapozottságának megállapítására.

Megvannak a július 1-je utáni villanyárak, a hatóság elnöke megvizsgáltatná, hogy nem-e túl nagyok
2025. június 19., csütörtök

Mennyi legyen? 36 vagy 72 lejes lehet az energiautalvány

Mintegy 3,5 millió háztartás részesül július 1-jétől energiautalványban, amelynek értékéről még nem döntöttek az illetékes minisztériumok – jelentette ki csütörtökön az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) elnöke.

Mennyi legyen? 36 vagy 72 lejes lehet az energiautalvány
2025. június 19., csütörtök

Grindeanu: a PSD pénteken dönt a kormányzati szerepvállalásról

A Szociáldemokrata Párt (PSD) szélesebb körű egyeztetés után, pénteken dönt az esetleges kormányra lépésről – jelentette ki az alakulat ideiglenes elnöke, Sorin Grindeanu a Nicușor Dan államfővel folytatott csütörtöki konzultációt követően.

Grindeanu: a PSD pénteken dönt a kormányzati szerepvállalásról
2025. június 19., csütörtök

Az érkező vonat előtt állt meg az autó a síneken: kiugrott a fiatal sofőr és túlélte – videóval

Leállt az autója a vasúti átkelőn egy fiatal sofőrnek, amikor éppen érkezett a vonat. Csak annyi ideje maradt, hogy elhagyja a járművet: a sofőr megmenekült, az autó totálkáros lett.

Az érkező vonat előtt állt meg az autó a síneken: kiugrott a fiatal sofőr és túlélte – videóval
2025. június 19., csütörtök

A miniszterelnök kinevezéséről egyeztet a parlamenti pártokkal Nicușor Dan államfő

Nicușor Dan államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában konzultál a parlamenti pártokkal a miniszterelnök-jelölt személyéről.

A miniszterelnök kinevezéséről egyeztet a parlamenti pártokkal Nicușor Dan államfő
2025. június 19., csütörtök

Rendkívül fertőző kórt mutattak ki Romániában, azonnal elpusztítottak és elföldeltek több száz állatot

Első ízben mutatták ki a juhhimlőt (variola ovina) Romániában, a hatóságok meghozták a fertőzés elterjedésének megelőzését célzó intézkedéseket – közölte a román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság (ANSVSA) szerdán.

Rendkívül fertőző kórt mutattak ki Romániában, azonnal elpusztítottak és elföldeltek több száz állatot
2025. június 19., csütörtök

Nem jellemző a biztosításkötés a mezőgazdaságban

Nem okoztak komoly károkat a közelmúlt áradásai a Hargita megyei mezőgazdaságban, de az egyre gyakoribbá váló természeti csapások ráirányítják a figyelmet egy fontos sérülékenységre: a földek többsége nincs biztosítva az említett károk ellen.

Nem jellemző a biztosításkötés a mezőgazdaságban