Mihai Tîrnoveanu és támogatói a fakeresztekkel az úzvölgyi temetőben
Fotó: Pinti Attila
A bíróság elutasította Csíkszentmárton önkormányzata és a Hargita megyei tanács fellebbezését az ügyészség döntése ellen, a hatóságok szerint nem történt törvénysértés tavaly júliusban, amikor fakereszteket állítottak az úzvölgyi katonatemetőben.
2024. november 19., 11:572024. november 19., 11:57
Tavaly július 8-án a Mihai Tîrnoveanu vezette Nemzet Útja (Calea Neamului) román nacionalista szervezet tagjai és szimpatizánsai kivonultak az úzvölgyi katonatemetőbe, és 150 fakeresztet állították az általuk „ott nyugvó román hősöknek” nevezett katonák emlékére. Emellett egy nagyobb, több mint 5 méter magas keresztet is felállítottak.
Ismét az úzvölgyi haditemetőre irányul a figyelem, miután románok egy csoportja arra készül szombaton délután, hogy fakereszteket rakjon az eltávolított betonkeresztek helyére. A Székelyhon a helyszínről tudósít.
Ez az akció egyfajta válasz volt a dormánfalvi polgármesteri hivatal lépésére, amely a jogerős bírósági ítéleteket végrehajtva június végén eltávolíttatta a sírkertből a jogsértő módon, engedélyek nélkül épített emlékművet, zászlósort és betonkereszteket. Még a történtek előtt
Ehhez csatolták később a Csíkszentmárton polgármestere, illetve más személyek által benyújtott feljelentéseket is.
Az ügyben a csíkszeredai ügyészség folytatott vizsgálatot, ezt április végén lezárta, azzal a megállapítással, hogy nem történt törvénysértés a fakeresztek felállítása során. Az elküldött tájékoztatás szerint
Nem követtek el bűncselekményt a Nemzet Útja szervezet tagjai és szimpatizánsai, amikor tavaly júliusban fakereszteket állítottak az úzvölgyi katonatemetőben – áll az ügyészség által elküldött dokumentumban, amely a büntetőeljárás lezárását is jelenti.
Az ügyészség döntését követően a csíkszentmártoni önkormányzat és a Hargita megyei tanács a Csíkszeredai Bírósághoz nyújtott be fellebbezést, kérve, hogy vizsgálják felül az ügyészség megállapítását, és kötelezzék a büntetőeljárás folytatására ebben az ügyben.
Az ítélet jogerős, így a fakeresztek elhelyezését és ennek körülményeit megkérdőjelezni már nincs törvényes lehetőség.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
10 hozzászólás