
Mihai Tîrnoveanu és támogatói a fakeresztekkel az úzvölgyi temetőben
Fotó: Pinti Attila
A bíróság elutasította Csíkszentmárton önkormányzata és a Hargita megyei tanács fellebbezését az ügyészség döntése ellen, a hatóságok szerint nem történt törvénysértés tavaly júliusban, amikor fakereszteket állítottak az úzvölgyi katonatemetőben.
2024. november 19., 11:572024. november 19., 11:57
Tavaly július 8-án a Mihai Tîrnoveanu vezette Nemzet Útja (Calea Neamului) román nacionalista szervezet tagjai és szimpatizánsai kivonultak az úzvölgyi katonatemetőbe, és 150 fakeresztet állították az általuk „ott nyugvó román hősöknek” nevezett katonák emlékére. Emellett egy nagyobb, több mint 5 méter magas keresztet is felállítottak.

Ismét az úzvölgyi haditemetőre irányul a figyelem, miután románok egy csoportja arra készül szombaton délután, hogy fakereszteket rakjon az eltávolított betonkeresztek helyére. A Székelyhon a helyszínről tudósít.
Ez az akció egyfajta válasz volt a dormánfalvi polgármesteri hivatal lépésére, amely a jogerős bírósági ítéleteket végrehajtva június végén eltávolíttatta a sírkertből a jogsértő módon, engedélyek nélkül épített emlékművet, zászlósort és betonkereszteket. Még a történtek előtt
Ehhez csatolták később a Csíkszentmárton polgármestere, illetve más személyek által benyújtott feljelentéseket is.
Az ügyben a csíkszeredai ügyészség folytatott vizsgálatot, ezt április végén lezárta, azzal a megállapítással, hogy nem történt törvénysértés a fakeresztek felállítása során. Az elküldött tájékoztatás szerint

Nem követtek el bűncselekményt a Nemzet Útja szervezet tagjai és szimpatizánsai, amikor tavaly júliusban fakereszteket állítottak az úzvölgyi katonatemetőben – áll az ügyészség által elküldött dokumentumban, amely a büntetőeljárás lezárását is jelenti.
Az ügyészség döntését követően a csíkszentmártoni önkormányzat és a Hargita megyei tanács a Csíkszeredai Bírósághoz nyújtott be fellebbezést, kérve, hogy vizsgálják felül az ügyészség megállapítását, és kötelezzék a büntetőeljárás folytatására ebben az ügyben.
Az ítélet jogerős, így a fakeresztek elhelyezését és ennek körülményeit megkérdőjelezni már nincs törvényes lehetőség.
A romániai üzemanyagárak jelenleg 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Versenytanács elnöke.
Megnyílt a 11. Csíkszeredai Könyvvásár: a nyitónapon a gyerekeket Varró Dániel humoros gondolatai, a felnőtt közönséget pedig az olvasásról, figyelemről és kultúráról szóló ünnepi beszédek szólították meg.
Újra elkezdődik péntektől a tilosban parkoló járművek elszállítása Marosvásárhelyen, miután a városháza autója visszakapta a rendszámát a rendőrségtől.
Erősödött csütörtökön a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,27 banival (0,05 százalékkal) 5,2661 lejre csökkent a szerdai 5,2688 lejről.
Baleset történt csütörtök délután a székelyudvarhelyi Hunyadi János utcában – jelezte olvasónk. A környékbeli utcákban torlódás alakult ki.
A lej–euró árfolyam a következő időszakban mindkét irányba elmozdulhat, és a feszültség mindaddig fennmaradhat, amíg a piacok nem kapnak egyértelmű válaszokat Románia politikai és pénzügyi stabilitásával kapcsolatban – jelentette ki a BNR szóvivője.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakcióvezetője, Gabriel Andronache szerint Ilie Bolojan ismét miniszterelnöknek jelölhető, mert ezt nem tiltja az alkotmánybíróság.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szerdán közölte, hogy 2023 és 2026 között összesen 15 hantavírus-fertőzéses esetet jegyeztek Romániában, ezek közül egyet idén.
Marosvásárhelyen, Szovátán és Székelyudvarhelyen új beruházásként épülhetnek fiataloknak szánt lakások, illetve előrelépés várható a sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai, kézdivásárhelyi, kovásznai és malomfalvi ifjúsági lakások terén is – közölte az RMDSZ.
A Bolojan-kormány bukása a fokozódó gazdasági bizonytalanság miatt máris érezteti hatását a román energiapiacon – figyelmeztetett csütörtökön közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
10 hozzászólás