Fotó: Barabás Ákos
Szünetel még az építkezés a Korondon létesítendő hulladéktömörítő és -átrakó állomásnál. Az elmúlt időszakban inkább az igazságszolgáltatási ügyek kerültek előtérbe: három jogi kereset is indult a beruházás ügyében. Mindenki perel mindenkit.
2015. november 04., 18:252015. november 04., 18:25
A hulladéktömörítő állomásra kijelölt terület közvetlen közelében lakók jogi úton kifogásolták a projekt kivitelezését: Séra Zoltán korondi lakos beperelte a beruházó megyei önkormányzatot, arra kérve a bíróságot, hogy semmisítse meg a projektre kiadott építkezési engedélyt, mert a szabályos kétszáz méter helyett lakóházától mindössze hét és fél méterre tervezték kivitelezni az állomást. Amíg a per tart, bírósági elnöki rendelettel fel is függesztették az építkezést. E rendeletet egyébként a megyei tanács megtámadta, arra kérve az ítélőszéket, hogy vonja vissza az építkezés felfüggesztését – a kérést visszautasították.
Ám az augusztus 12-ei felfüggesztési rendelet után is folyt a munka Korondon, ezért Séra a rendelet betartását kötelezendő bírósági végrehajtót bízott meg. Augusztus 21-én délben meg is jelent a végrehajtó az építkezésnél, ahol „aznap reggel még dolgoztak” – állítja Séra, ám a végrehajtó helyszínre érkezésének idejére már abbahagyták a munkát. A megyei tanácstól időközben (augusztus 26-án) megtámadták a végrehajtást, perbe vonva Sérát és a bírósági végrehajtót, azt állítva, hogy olyan munkálatot állítottak le, amelyet a megyei tanács már önszántából leállított. Séra ügyvédje válasziratában rámutatott, hogy az augusztus 12-én kiadott bírósági rendeletet nem lehetett augusztus 20-án önként betartani, a bírósági végrehajtót pedig nem lehet perbe hívni megbízása betartása miatt.
Időközben Séra egy olyan megyei önkormányzati utasításnak került birtokába, amelyben a korondi önkormányzatot arra kérik, vonja vissza a Séráék tizenöt évvel ezelőtt épített lakóházára kiadott építési engedélyt. A konfliktusok rendezése érdekében szeptember végén összehívott lakossági fórumon Séra kérdőre is vonta ez ügyben a megyeitanács-elnököt, Borboly Csaba pedig azt válaszolta, tekintettel arra, hogy Séra a hulladéktömörítő állomás építési engedélyét törvénytelenség miatt támadta meg, a tanács csak azt akarta megmutatni, hogy a panaszos építési engedélyével sincs minden rendben.
Összefoglalva: Séra nem akar egy szeméttelepet lakóháza szomszédságában, ezért perben áll Hargita Megye Tanácsával. Ez esetben ő a felperes, és arra kéri az ítélőszéket, hogy semmisítse meg a hulladéktömörítő állomás építkezési engedélyét. A másik kettőben már ő is alperes: egyrészt mert végrehajtóhoz fordult, amikor a megyei tanács szerint „már nem kellett végrehajtani” egy bírói határozatot, másrészt mert meg akarják semmisíttetni a lakóházára vonatkozó, tizenöt évvel ezelőtt kiadott építési engedélyt. Utóbbi ügyben Sérával együtt perbe hívták Korond község önkormányzatát, valamint külön a polgármestert, Katona Mihályt is.
Válasziratát Katona Mihály ügyvéd igénybe vétele nélkül iktatta a törvényszéken, de nem titkolta, meglepetéssel vette tudomásul, hogy személy szerint őt is perbe hívták, ugyanis, mint mondta, a község önkormányzatát amúgy is ő képviselné a perben. A polgármester egyébként elfogadhatatlannak tartja Séra házának esetleges lebontását, mint mondta, az érintettek nem a projekt ellen tiltakoznak, hanem a kivitelezési helyszín ellen. Éppen ezért a községvezető úgy véli, ha sikerülne egy másik helyet biztosítani a hulladéktömörítő állomásnak, megoldódna a probléma. E célból már ki is néztek egy másik területet a korondiak, a polgármester szerint pedig azon a helyen a község előnyére válna a beruházás, mert munkahelyeket teremtene, viszont ha az a terület elfogadhatatlan lenne a megyei önkormányzatnak, akkor már a községvezető sem ragaszkodna a projekthez.
Egyébként mint Séra védőügyvédje elmondta, „a házat már nem lehetne lebontatni, még akkor sem, ha teljesen törvénytelenül építették volna fel. Már rég bekerült az adminisztratív jegyzékbe, s ennek jogi következményei is vannak, például oda szól a lakók személyi igazolványa, címüket pedig a hatóságok is jegyzik” – magyarázta. Hozzátette, a három perből egyben sincs még kitűzve a tárgyalás. Az ügyben többször kerestük a megyei önkormányzat illetékeseit is, ám mind ez idáig nem álltak rendelkezésünkre.
Nagycsütörtöktől nagyszombatig elnémulnak a harangok a katolikus templomokban – de vajon miért? A „harangok Rómába mennek” mondás mögött évszázados hagyomány húzódik, a kérdés megválaszolásában Tamás Barna székelyudvarhelyi plébános segített.
Villanyoszlopcsere kezdődött Betfalván szerdától, a lakosságot arra kérik, ne parkoljanak az oszlopok közelében a munkálatok ideje alatt.
A korisuliban ezer gyerek megtanult korcsolyázni, több udvarhelyi fiatal a jégkorongban már az akadémiai szintig jutott, több mint tízezren pedig éltek a szabadidős korcsolyázás lehetőségével a lezárult szezonban a székelyudvarhelyi korcsolyapályán.
Átmenetileg nem lesz víz több utcában Székelyudvarhelyen szerdán – értesíti az érintetteket a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Átlagosan napi 2100 diákot és idős embert szolgálnak ki meleg ebéddel a nagygalambfalvi önkormányzat által alapított Menza munkatársai. A kormánytól függ, hogy terjeszkedhet-e a két épülettel rendelkező közösségi konyha.
Több Oroszhegy községi faluban nem lesz áramszolgáltatás szerdán reggeltől délutánig – értesíti a lakosságot az oroszhegyi polgármesteri hivatal.
Fontos változás a székelyudvarhelyi tömegközlekedésben: a jegyeket mostantól érvényesíteni kell a buszon. A rendszer fejlesztése nemcsak a rendet szolgálja, hanem új munkahelyeket is teremthet – amennyiben azokat a minisztérium jóváhagyja.
Elkezdték a Fenyéd-patakon átívelő két betonszerkezetű híd megépítését, és hamarosan egy harmadik esetében is startolhatnak a munkálatok, miután sikerült pontot tenni a közbeszerzési eljárás miatt kialakult peres ügy végére.
Húsvéti hangolódásra hív az Artera Míves Alkotók Háza: április 17-én tojásírással és népi játékokkal idézik meg a hagyományokat Székelyudvarhelyen. A részvételhez regisztráció és néhány tojás szükséges.
Összesen 20 ezer lejre szabtak ki bírságot a csendőrök a hétvégi Hargita Ralin, köztük italozás, provokálás és rendőri intézkedés akadályozása miatt. Komolyabb incidens nem történt, a rendezvény zavartalanul zajlott.
szóljon hozzá!