Fotó: Barabás Ákos
Próbatételnek nevezte a leégett templom ügyét az atyhai plébános, aki szerint összefogás alakult ki az épület újjáépítéséért. Helyiek és elszármazottak is segítenek, de határon túlról is érkeztek adományok.
2016. október 18., 18:332016. október 18., 18:33
2016. október 18., 18:342016. október 18., 18:34
Egy hónapja villámcsapás miatt leégett Atyha római katolikus temploma, a rendkívüli elektromos kisülés miatt nemcsak a tetőszerkezet ment tönkre, hanem a torony, a falak, a harangok, az elektromos hálózat és a fűtésrendszer is a lángok martalékává vált, ezért felújítási tervet kell kidolgozni – magyarázta Katona Mihály, Korond község polgármestere.
„Próbatétel, amely felméri, van-e annyi erőnk, hogy túlvészeljük ezt a tragikus helyzetet” – véli Adorján Imre atyhai plébános, aki szerint egyelőre nincs nagy az előrehaladás a meghirdetett adománygyűjtésben. Ennek ellenére nem csügged. Azt mondja, sokan nem folyószámlára utalnak, a magánszemélyek készpénzzel segítenek. Több célirányos felajánlás is érkezett, a helyi közbirtokosság éves járulékait adná az újjáépítéshez, a sóvidéki és Gyergyó-medencei közbirtokosságok pedig az anyagot biztosítanák az építkezéshez. A plébános szerint magyarországi alapítványok is jelentkeztek, egyesek a harangöntésben, mások az orgona helyreállításában segítenének az atyhaiaknak.
Adorján Imre elmondta, hogy a gyulafehérvári római katolikus érsekség is segített, Jakubinyi György érsek főegyházmegyei adománygyűjtést rendelt el az egyházmegyéhez tartozó összes templomban, a linzi Caritason keresztül húszezer euró érkezett. A Temes megyei Újszentes plébánosa, akinek szülei Atyhában születtek, ministránsruhákat, keresztet, szobrokat és más kellékeket adományozott, de a környékbeli papoktól is kapott az atyhai egyház miseruhákat, kelyheket, gyertyatartókat, temetési szertartásokhoz szükséges fekete palástot – sorolta Adorján Imre. Azt is elmondta, hogy Csató Béla csíkszentkirályi plébános egy Mária- és egy Jézus szíve-szobrot ajánlott fel, valamint újrafaragtatná a feltámadás-szobrot, Szentannai Dénes székelyudvarhelyi orvos pedig az 1867-es tűzből megmenekült szobor másolatát készíttetné el. „Mindenki magáénak érzi a célt, összefogás alakult is, mindenki segít, ahogy tud” – összegezte a plébános.
A község testvértelepülései is adományoztak: a kiskunfélegyházai római katolikus egyházközösség gyűjtést szervezett, emellett jótékonysági koncertet is tartanak majd, melynek bevételével az atyhai templom felújításához járulnának hozzá. „Böcsei testvértelepülésünk ötszázezer forinttal segít, nemsokára pedig a veresegyházi önkormányzat is hozzájárul nagyobb összeggel a templom újjáépítéséhez” – sorolta a község polgármestere. Katona Mihály azt is elmondta, a magyarországi mezőgazdasági minisztérium, valamint a Nemzetpolitikai Államtitkárság is segítséget ígért. A községben is szerveztek gyűjtést, a helyi önkéntes tűzoltók segítségével 50 ezer lej gyűlt össze, a kazánház megépítésére pedig a megyei tanácsnál pályáznak – tette hozzá a polgármester. Ugyanakkor Borbély Lénárd, Csepel polgármestere múlt hét végén azért érkezett Udvarhelyszékre, hogy Németh Szilárddal, a Magyar Birkózószövetség elnökével együtt adományozzon az atyhai templomnak.
„Amíg nincs meg a terv, egy helyben állunk, pedig a tél itt van a nyakunkon” – mondta el az atyha plébános. „Sürget az időjárás, hiszen a falakat jelenleg csak egy fólia védi a további károsodástól, de azt a szél sokszor felemeli. Ha nem tudunk nagyobb munkálatokba kezdeni, akkor biztonságosabb ideiglenes megoldást kell találnunk” – magyarázta a plébános. A vasárnapi miséket jelenleg a nemrég felújított ravatalozóban tartják, azonban gondot okoz, hogy egyre hidegebb van és nincs fűtés, ezért szeretnének egy kályhát felszerelni a ravatalozóba, amíg újjáépül a templom.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
Hamarosan elkezdődhetnek a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben tervezett felújítások és korszerűsíthetik a korábbi járóbeteg-rendelőintézetet. Az önrészek előteremtése a legfontosabb feladat Székelykeresztúron.
szóljon hozzá!