Turistacsalogató helyett turistariasztó kiadvány uniós pénzből

Turistacsalogató helyett turistariasztó kiadvány uniós pénzből

A Nyárád és a Maros mente turisztikai térképe elkészítésére nyertek európai uniós pénzalapokat a két kistérség LEADER egyesületei. Szerkesztőségünk kiderítette, hogy a térképet elkészítő szakemberek és a kiadó szervezetek csúnyán átverték a támogatókat.

Szucher Ervin

2017. január 02., 10:352017. január 02., 10:35

2017. január 02., 11:422017. január 02., 11:42

Aszfaltozott utat köves- vagy földútként feltüntetni egyáltalán nem célszerű, főként, ha ez egy olyan térképen történik, melyet készítői és megrendelői kimondottan turistacsalogató céllal adtak ki. A fércmunka eredményét már csak az tetőzi, hogy a Nyárádmente LEADER Kistérségi Társulás és a Maros menti Partnerség LEADER Egyesület nem saját pénzéből, hanem uniós forrásokból készíttette a szóban forgó kiadványt.

Amikor egy Maros menti panzió recepcióján először a kezünkbe került az egyébként tetszetős kivitelezésű, a hátoldalán három nyelven számos és hasznos információt tartalmazó térkép, nem is gondoltuk volna, hogy bővebb tanulmányozásánál mintegy harminc szarvashibát fedezünk fel. Készítői több mint kéttucatnyi, az utóbbi öt-tíz évben leaszfaltozott megyei utat köves- vagy földútként tüntettek fel. Ugyanakkor az utak számozásában is tévedéseket követtek el.

A 2015-ös dátumot viselő „friss” térképen olyan utak meg útszakaszok rekedtek meg múlt századi állapotban, mint például a Marosszentgyörgy–Tófalva, Nyárádmagyarós–Torboszló, Káposztásszentmiklós–Fintaháza, Gernyeszeg–Magyarpéterlaka, Nyárádszentbenedek–Harasztkerék, Backamadaras–Szentgerice, Havad–Geges, Cserefalva–Kisgörgény, Folyfalva–Somosd, Náznánfalva–Csittszentiván, Vajdaszentivány–Beresztelke, Szászrégen–Abafája, Hagymásbodon–Folyfalva, Göcs–Szövérd, Nyárádszereda–Demeterfalva, Csíkfalva–Búzaháza, Mezőpanit–Székelykövesd, Harcó–Mezőmadaras, Balavásár–Szentdementer, Balavásár–Szénaverős. Szintén aszfalt borítja Erdőszentgyörgy kijáratát, valamint a Bárdosra, Szabédba, Nyomátra meg a Vadadba vezető bekötőutakat. Mint ahogy a térképbe „belógó” Hargita megyei két falu, Kőrispatak és Etéd közötti szakaszt is.

„Itt olyan utak vannak, melyeken már a 2008-as választási kampányok során aszfalton jártunk!” – lepődött meg Szabó Árpád, a Maros megyei önkormányzat volt alelnöke és jelenlegi tanácsosa, amikor megmutattuk a térképet. Kiderült, hogy a térkép szerzői bizonyos útszakaszok számozását is összecserélték. Például a 136A jelzésű megyei út helyett a 136-os szerepel.

Antal Zoltán az alacsony költségvetéssel és a sietséggel magyarázza a végeredményt. Amint mondta, a térkép csak egy része volt az uniós pénzekből megvalósított projektnek, ezért nem szabad mindössze annak alapján ítélkezni a pályázók munkájáról. Szintén pozitívumként emelte ki, hogy első ízben jelent meg egy olyan térkép, amely a főként magyarok lakta régiókat – a Küküllő, a Nyárád és a Maros mentét – egységesen népszerűsíti.

„Nem tudtam a hibákról. Ha tényleg úgy van, az észrevétel jogos” – látta be a Nyárádmente Kistérségi Társulás nemrég lemondott elnöke. „Kétszer is átnéztük, de elkerülte a figyelmünket. Siettünk, de ez nem mentség” – ismerte be Vajda Annamária. A társkiadóként feltüntetett marosszéki egyesület elnöke szerint egyetlen módon köszörülhetik ki a csorbát, éspedig kiadnak egy újabb térképet.

Igencsak meglepődött a térkép két szerzője, Bartos-Elekes Zsombor és Török Tamás is, amikor azzal szembesítettük, hogy egy rég elavult változatot adtak ki kezükből. „Ez egy régi térkép? Még senki nem mondta” – csodálkozott el a Csíkszentdomokoson élő Török, hozzátéve, hogy noha több forrásból is dolgoztak, ennyi információ került a kezükbe. A csíki fiatalember azt is fontosnak tartotta elmondani, hogy az ő nevéhez lényegében csak a rajzi munka fűződik, a lényeget egykori egyetemi tanára, Bartos-Elekes Zsombor végezte.

Megkeresésünkre a Kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem docense nem tartotta tragikusnak a történteket. „Ha szeretne egy korrektúrát küldeni a térképhez, szívesen fogadjuk. Amennyiben lesz egy következő kiadása, figyelembe vesszük” – intézte el a kérdést Bartos-Elekes. Amikor értésére adtuk, hogy nem az újságíró dolga más szellemi termékébe beavatkozni és munkáját korrektúrázni, a földrajz kar egyetemi docense azzal mentegetőzött, hogy a tájékozódási célra a kirándulók manapság inkább GPS-t használnak, és nem nyomtatott térképeket. „Még azok sem pontosak, mert a frissített programokban is gyakran régebbi változatok szerepelnek” – hárított Bartos-Elekes Zsombor.

Szerkesztőségünk a LEADER-pályázatokat kezelő gyulafehérvári fejlesztési ügynökség álláspontjára is kíváncsi volt. Többhetes várakozás után Nicolae Ionaș, a LEADER-kifizetések osztályvezetője válaszolt. Akárcsak az előtte megszólaltatott alanyok, ő is az újságírótól szerzett tudomást a csalásról.

„Meglepő, hisz egy ilyen információs kiadványnak turistákat kellene a térségbe csalogatnia, nem pedig az utak állapota miatt a vendégeket elbátortalanítani” – fejtette ki Ionaș, aki megígérte, hogy utánanéznek az ügynek, és ha beigazolódik, hogy a térkép készítői és megrendelői valóban egy régi változatot adtak ki újként, a kiadvány újranyomtatására kötelezik őket – saját pénzükön.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!