Fotó: Boda L. Gergely
Erdély minden részéről, de az anyaországból is érkezett asszonyok és férfiak népesítették be szombaton Bonyhán a Bethlen-kastély tágas udvarát. A szervezők elvárásait felülmúlta az a közel ezerötszáz személy, aki eljött megismerni az erdélyi nőszövetségre bízott ódon épületet és adományaival támogatni annak felújítását.
2014. július 06., 16:542014. július 06., 16:54
2014. július 06., 17:042014. július 06., 17:04
Szombaton reggel a valamikori patinás kastély szép kertjében már álltak az Bethlen Kata hagyatékát bemutató sátrak, a hangosítást is kipróbálták, s minden készen állt az első alkalommal megszervezett kastélynapra. Az erdélyi református nőszövetség, a Küküllői egyházmegye önkéntesei és a bonyhai reformátusok már hetek óta takarítottak, fákat, bokrokat metszettek, füvet nyírtak, programokat állítottak össze, hogy méltóképp fogadják az Erdély minden részéről érkező vendégeket.
Hálaadás
Legtávolabbról talán az anyaországiak és a Sepsi egyházmegyéből érkezők jöttek, utóbbiak még éjszaka el kellett induljanak, hogy a 11 órás megnyitóra megérkezhessenek, többen közülük büszkén, népviseletben. Adjatok hálát az Istennek, Imádkozzatok szent nevének – énekelték a jelenlevők, valóban hálatelt szívvel, hogy a rövidebb, hosszabb út után megérkezhetek, és a nagy fák árnyékában letelepedve együtt lehettek.
A szolgáló asszonyok
Az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, Kató Béla igehirdetésében az asszonyok önzetlen szolgálatáról, kitartásáról beszélt, kiemelve: az asszonyok mindig jobban megértették Jézus üzenetét, most is református egyházunk alapjait jelentik, s bár a férfiak sokszor háttérbe szorítják őket, ők mégis kitartóan szolgálnak a családban és a gyülekezetekben is. „Árva Bethlen Kata egész élete jó példa arra, hogy egy törékeny asszony hogyan tud Istennek és embertársainak szolgálni. Bethlen Fruzsina ősei példáját követte, amikor a református egyháznak átadta a visszakapott kastélyt, erdőket. Amikor a kastély átadásáról döntöttem a nőszövetség részére, sokan mondták, hogy meggondolatlanul cselekszem, mert az asszonyok nem tudják azt felújíttatni, kihasználni. De az ige türkében láthatjuk, hogy igenis érdemes az asszonyokra bízni ezt a nagy értéket, hiszen tudjuk, hogy jól fognak sáfárkodni vele, kellő odaadással fogják gondozni a drága ajándékot” – fogalmazott a püspök.
Tanúi a múltnak
A köszöntések során Borsos Melinda, az Erdélyi Református Egyházkerület Nőszövetségének elnöke feltette a kérdést, hogy miért ünnep számunkra egy málló vakolatú kastély parkjában istentiszteletet tartani, énekelni, találkozni. És a válaszában azt hangsúlyozta, hogy azért, mert a közös ünnep megszervezésében mindenki kivette a részét, és az erdélyi reformátusok, amikor eljöttek Bonyhára, bebizonyították, hogy lelkükből még nem halt ki az „együtt, közösen érzés” megélésének igénye, fontos számukra a közösség.
„Ma együtt, közösen tanúi lehetünk a múltnak – ezt jelképezi az épület – és építői lehetünk a jövendőnek azáltal, hogy adományainkat a perselyekbe tesszük, téglajegyeket, vagy az asszonyok által készített kézműves tárgyakat vásárolunk, így segítve ennek a több, mint 450 éves épületnek a felújítását, illetve a telek bekerítését. A nőszövetségnek szándéka helyreállítani ezt az épületet, múltunknak e kincsét, hogy majd otthonra leljen benne, és otthont teremtsen olyan intézmények számára, amelyeknek missziója református öntudatunk erősítése, örökségünk védelme, hátrányos helyzetű embertársaink megsegítése” – hangoztatta az elnöknő.
Senki sem unatkozott
A köszöntések után, amelynek során a település román polgármestere is felszólalt, támogatásáról biztosítva a nőszövetséget, népdalok hangzottak el, majd Fehérvári Bálint helyi református lelkész a Bethlen családról tartott előadást. Közben a jelenlevők megtekintették az Árva Bethlen Kata örökségét bemutató sátrakat, egyikben a grófnő által varrt úrasztali terítőt is kiállították, s megismerhették az egyházmegyék asszonyainak munkáját. A bonyhai Harangvirág táncosai ismét a színpad közelébe csalták a vendégeket, fellépésükkel bizonyítva, hogy ismerik és őrzik hagyományainkat. Az egyházmegyék egy-egy gyülekezete által sütött házi kenyerek díjazása is nagy érdeklődésnek örvendett, s az értékelés után a kenyereket megvágták és szétosztották a résztvevőknek. Maros megye négy egyházmegyéjéből a harasztkerekiek (Marosi egyházmegye), a galambodiak (Maros-mezőségi egyházmegye), a nyárádszeredaiak (Küküllői egyházmegye) és a magyaróiak (Görgényi egyházmegye) sütöttek házi kenyeret.
„Hiszünk a csodában”
Igazi csodára van szükség, hogy ez a kastély újra használható legyen – mondta egy idős asszony a kastélylátogatás során, a bálterem beszakadt mennyezetét nézve. „Sok mindent elloptak, tönkretettek, de nézzék csak meg az épségben megmaradt, ma is a régi pompáról árulkodó ajtó- és ablakkereteket, és a csodával határos módon az elmúlt évtizedeket túlélt óriási tükröt” – mondta közben az idegenvezetést felvállaló fiatalember, aki bemutatta azt a nyolcszögű, a kastély parkjára panoráma-kilátást biztosító szobát is, amely a feljegyzések szerint Árva Bethlen Kata kedvenc helyisége volt. „Jó volt mindezt látni, hiszen ezután, amikor a bonyhai Bethlen-kastélyról beszélnek, neki gyűjtenek, tudjuk, hogy miről beszélnek, magunkénak érezhetjük” – mondták a kastélylátogatók.
Az egész napos programot a szászrégeni Sófár zenekar koncertje zárta, s a hazafele indulók szívében még sokáig visszhangzott a nőszövetség himnuszának refrénje: Mindig velem Uram, mindig velem.
Jégkorongozók, mű- és gyorskorcsolyázók avatják fel pénteken Marosvásárhelyen a várban kialakított műjégpályát.
A kerékpározók közlekedési kihágásai okozták a legtöbb balesetet, de ezek jártak a legkevesebb halálos áldozattal. Maros megyében viszont számos halálos kimenetelű közúti baleset történt. Sajtóeseményen ismertették a számokat a hatóságok képviselői.
Külföldről behozott autók és alkatrészek kereskedésével, valamint biztosítótársaságok átverésével vádoltak meg egy Maros megyei rendőrt, akit őrizetbe is vettek a korrupcióellenes igazgatóság felügyelői.
Nem lesz többé lezárva és sétálásnak fenntartva Marosvásárhelyen az Enescu utca, miután a rendőrség visszavonta korábbi határozatát. A városháza elégedetlen.
Fából készült lakóház gyulladt ki hétfőn délután Somostelkén, a lángok az épület 70 négyzetméternyi felületén terjedtek szét – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Wittner Mária a magyar jellem nagyasszonya volt, aki soha nem első, hanem mindig önmaga akart lenni, soha nem önmagáért, hanem az Istenben és hazában hívő magyar társaiért – hangoztatta Kövér László szombaton Marosvásárhelyen.
Fizi Miska bácsinak szólítják az ovisok Strausz Róbert bábszínészt, aki egy személygépjárműben hozza-viszi a kis mellényes bábfigura világát Magyarország és Románia között. Marosvásárhelyen mutatta be nekünk Fizi Miskát, és rajta keresztül önmagát.
Jótékonysági néptáncgálát szervez Kupás Sándor és családja megsegítésére a marosvásárhelyi amatőr néptáncmozgalom november 6-án 19 órától a Maros Művészegyüttes előadótermében.
Idén is megteremtik az ünnepi hangulatot Marosvásárhelyen a Színház téren december 5–31. között. A karácsonyi vásárt ugyanazok szervezik idén is, akik az elmúlt évben, és azt is megtudtuk, mennyit szán erre a polgármesteri hivatal.
Hatalmas lángok csaptak fel egy épületben Szászrégenben, amelyben raktár, autószerelő-műhely és lakrész is ki volt alakítva. A lángok megfékezésén számos tűzoltó dolgozott, a hétfőn éjszaka kigyulladt épületnek sikerült egy részét megmenteni.
szóljon hozzá!