Fotó: Kristó Róbert
Egy régi vaskályha túlhevült kéménye miatt égett le hétfőre virradóra a tusnádfürdői Szent Anna sétányon lévő, Etinger néven is ismert 11-es villa egy része. A tűzvész miatt összesen hét család tizennyolc tagjának kellett kimenekülnie a hivatalosan lakatlanként nyilvántartott épületből.
2013. január 28., 19:282013. január 28., 19:28
2013. január 28., 20:022013. január 28., 20:02
A tűz éjjel fél kettőkor keletkezett az egyik ott lakó idős özvegy tetőtéri szobájában, miután a túlhevült kéménytől begyulladtak a közeli, fából készült bútorok. Az először lassan terjedő tüzet csak negyedórával később jelentették a sürgősségi hívószámon. A katasztrófavédelmi felügyelőségtől két tűzoltó-alakulattal vonultak ki a helyszínre, a helyzet súlyossága miatt azonban újabb két egység segítségére volt szükség. A katonai tűzoltók munkáját a helybéli önkéntesek is segítették.
A lakóknak – köztük négy, másfél és tíz év közötti gyereknek – szerencsére sikerült időben kimenekülniük. A lánglovagok kiérkezését megelőzően több férfi is visszament a több mint százéves épületbe, hogy megpróbálják kimenteni a bútorokat és a különböző értéktárgyakat. „Edényekben hordtuk a havat fel az emeletre, hogy valamennyire mérsékeljük a lángok terjedését, de haszontalanul. Utána már csak arra összpontosítottunk, hogy minél több mozdítható tárgyat biztonságba tudjunk helyezni” – mesélte az egyik földszinti lakó. A hóval való oltásra a helyszíni szemlénk során kapott információk szerint azért volt szükség, mert a villába nincs víz bevezetve.
A tűzoltók hajnalig küzdöttek a lángokkal, két egység pedig egészen kora délutánig az épületnél maradt, hogy az esetleges újragyulladásokat megelőzzék. A tűzvészben porrá égett a fából készült tetőtér egy része, az első emelet és a manzárd közötti deszkamennyezet, valamint három szoba bútorzata a bennük lévő ruhákkal együtt. Az anyagi kár összértékét a katasztrófavédelem szakemberei százezer lejre becsülték.
Hátrányos helyzetűek, de nem hajléktalanok
Az egykori Práger, aztán Etinger-villaként elhíresült impozáns épületet a kommunizmus után visszajuttatták az államosítás előtti tulajdonos jogos örököseinek, akkorra azonban már elég leromlott állapotba került, felújításával nem is foglalkoztak.
A beköltözött családok – elmondásuk szerint – három évvel ezelőttig bért fizettek egy helyi vállalkozásnak, amely időközben csődbe ment, azóta ingyen éltek ott. „Nem keresett minket senki, hogy fizessünk” – közölték. A tűz pusztítását „túlélő” alsóbb szintek az oltás során használt víztől teljesen beáztak, még az egyik, alagsorban kialakított szobába is becsorgott a víz. „Nem tudjuk, mikor költözhetünk vissza. Úgy gondoljuk, többé már soha” – mutatták az elszenesedett bútorokkal tele szobákat a lakók.
Helyi összefogás a rászorulókért
A visszaköltözést – a használhatatlanná vált helyiségek mellett – inkább a jelenlegi, bukaresti tulajdonosok fogják megakadályozni, akik a polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint már korábban elindítottak egy kilakoltatási folyamatot, amire ez idáig nem került sor.
„A hajlék nélkül maradt személyek jelenleg rokonoknál, ismerősöknél húzzák meg magukat” – tudtuk meg Albert Tibor polgármestertől. A szerencsétlenség hírére már több helybéli is jelezte a hivatalban, hogy magánházaik üresen álló szobáiban ideiglenesen el tudják szállásolni a kárt szenvedetteket, a gyerekek gondozását pedig a Szent László Gyermekvédelmi Központ ferences önkéntesei vállalták el. Az érintett családok kálváriája néhány hónapon belül megoldódhat, a három éve épülő, tizenhat lakrészes szociális tömbház ugyanis már kilencven százalékban készen van. „Tavaly már be kellett volna fejezni az épületet, de leállt a finanszírozás. Idén viszont már remélhetőleg megtörténhet az átadás. A szociális lakásokat a leginkább rászorulóknak tartjuk fenn” – árulta el az elöljáró.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!