Fotó: Borbáth Kata
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
2025. április 24., 13:442025. április 24., 13:44
Első alkalommal szervezik meg az Országos Tudományos Diákkonferencia agrárszekciójának rendezvényét a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karán. A csütörtökön és pénteken zajló tudományos eseményre több száz diák és számos tanár érkezett az anyaországból és az egész Kárpát-medencéből, így két napra a magyar agrárium fővárosává vált Csíkszereda.
Nagy István, Magyarország agrárminisztere, a konferencia megnyitóját megelőző sajtótájékoztatón csütörtökön úgy fogalmazott, hogy a tudomány és a magyar nemzet is határtalan. Hozzátette,
Mint mondta, a mai kihívásokra a választ a tudomány adhat, ezért a Csíkszeredába érkezett fiatalok eredményeire nagy szükség van.
Fotó: Borbáth Kata
„Az agrár- és élelmiszeriparok a legdinamikusabban változnak, sok kihívás elé állnak, amelyekre gyorsan kellenek a válaszok” – fogalmazott.
A miniszter szerint a kis birtokon való önfenntartó gazdálkodás lehet a nemzet megmaradásának eszköze, Székelyföldre is a kis birtokok a jellemzőek, a földből pedig annyi jövedelmet kell kitermelni, amely eltarthatja a családokat és minőségi életet tud biztosítani. „Erre pedig útmutatást a tudomány ad. Azaz
– emelte ki a miniszter. Hozzáfűzte, ez a Tudományos Diákköri Konferencia is ezt a célt szolgálja.
Fotó: Borbáth Kata
Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora elmondta, hogy jelenleg az agrártudományokhoz köthetően az egyetem hét alapképzést és két mesterképzést nyújt a hallgatóknak. A teljes diákság, azaz a 2300 hallgatónak egyötöde pedig ezeken a képzéseken tanul.
Az OTDK azért is fontos az egyetem számára – húzta alá –, mert az agrárszakma színe javát láthatja idén vendégül. Egyúttal hozzátette, két éve az informatika szekciót fogadták, a jövőben pedig úgy tervezik, hogy további szekciókat is vendégül látnak majd.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy jelentősen megnőtt a résztvevők száma az utóbbi évekhez képest a tudományos konferencián:
Egyébként nem minden dolgozatot mutathatnak be személyesen a diákok, csak azokat, amelyek átesnek az első minősítési szűrőn.
Fotó: Borbáth Kata
A sajtótájékoztatón részt vett még Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke, Lázár Ede, a 37. OTDK Agrártudományi Szekciójának ügyvezető elnöke és Halas Veronika, az OTDT agártudományi szakmai bizottságának alelnöke.
Az OTDK Agrártudományi Szekciójának a hivatalos megnyitóját csütörtökön a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában tartották.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!