A Kájoni János Megyei Könyvtárban tartották a sajtótájékoztatót. Az irodalomnak helye van az életünkben
Fotó: Csíkszereda Városháza
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
2025. április 24., 12:582025. április 24., 12:58
2025. április 24., 13:092025. április 24., 13:09
Egy évtizednyi könyv, találkozás, beszélgetés és felfedezés: ahogy Korodi Attila polgármester fogalmazott, a Csíkszeredai Könyvvásár három fő ismérve a „tíz év, ezer történet, egy közösség”. Sajtótájékoztatón ismertették a részleteket.
Az idei, jubileumi könyvvásárnak is az Erőss Zsolt Aréna ad otthont, ahol több mint hetven programmal, harminc standon több mint ötven kiadó kínálatával várja a látogatókat. A programkavalkád ismét igazi közösségi ünneppé válik, ahol nemcsak könyveket lehet majd lapozni, hanem élményeket gyűjteni, gondolatokat cserélni, és új nézőpontokat felfedezni.
A kötet egy levéltári kutatás eredményeként megszületett, gondolatébresztő kiadvány, amely nemcsak a végzős diákoknak lehet fontos, hanem mindazoknak, akik mélyebb megértésre vágynak a térség történeti és kulturális múltja iránt. „A város vezetése ezt kiemelt programként kezeli” – fogalmazott Korodi Attila.
„A könyv nem halt meg – csak az olvasók változtak” – vallja Hajdu Áron, aki a kezdetek óta részt vesz a könyvvásár szervezésében. A könyvvásárra hangolódva véleményét osztotta meg a sajtóval a mai könyvolvasási szokásokról. Tapasztalata szerint a könyvkiadás jövője nem a nosztalgián, hanem az igényességen és az olvasók valódi megszólításán múlik. Szerinte
A gyermekprogramok sokasága, a Szöcske domb mesevilága, az interaktív könyvbemutatók, foglalkozások mind azt a célt szolgálják, hogy az olvasás szeretete minél korábban gyökeret verjen.
Fotó: Csíkszereda Városháza
Sógor Enikő alpolgármester szerint nem véletlen, hogy ennyi gyermek és család vesz részt évről évre –
A vásár évről évre figyel a hagyományok megőrzésére is, a programot az alpolgármester ismertette. „Idén is lesz gyerekmegnyitó, a felnőtt megnyitón pedig olyan neves írók és költők szerepelnek, mint Balla Zsófia vagy Boldizsár Ildikó.” Szerinte az esemény vendéglistája pedig akár egy kolozsvári könyvhét vagy a győri könyvvásár rangjával is vetekedhet, hiszen
– hogy csak néhány nevet említsünk.
És hogy miért ennyire fontos ez a rendezvény? Korodi Attila szerint „mert nemcsak arról szól, hogy könyveket árulnak, hanem arról, hogy egy város, egy közösség évről évre újra és újra kimondja, az irodalomnak helye van az életünkben.”
A esemény teljes programja elérhető a könyvvásár honlapján, valamint Facebook oldalán.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
szóljon hozzá!