A Kájoni János Megyei Könyvtárban tartották a sajtótájékoztatót. Az irodalomnak helye van az életünkben
Fotó: Csíkszereda Városháza
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
2025. április 24., 12:582025. április 24., 12:58
2025. április 24., 13:092025. április 24., 13:09
Egy évtizednyi könyv, találkozás, beszélgetés és felfedezés: ahogy Korodi Attila polgármester fogalmazott, a Csíkszeredai Könyvvásár három fő ismérve a „tíz év, ezer történet, egy közösség”. Sajtótájékoztatón ismertették a részleteket.
Az idei, jubileumi könyvvásárnak is az Erőss Zsolt Aréna ad otthont, ahol több mint hetven programmal, harminc standon több mint ötven kiadó kínálatával várja a látogatókat. A programkavalkád ismét igazi közösségi ünneppé válik, ahol nemcsak könyveket lehet majd lapozni, hanem élményeket gyűjteni, gondolatokat cserélni, és új nézőpontokat felfedezni.
A kötet egy levéltári kutatás eredményeként megszületett, gondolatébresztő kiadvány, amely nemcsak a végzős diákoknak lehet fontos, hanem mindazoknak, akik mélyebb megértésre vágynak a térség történeti és kulturális múltja iránt. „A város vezetése ezt kiemelt programként kezeli” – fogalmazott Korodi Attila.
„A könyv nem halt meg – csak az olvasók változtak” – vallja Hajdu Áron, aki a kezdetek óta részt vesz a könyvvásár szervezésében. A könyvvásárra hangolódva véleményét osztotta meg a sajtóval a mai könyvolvasási szokásokról. Tapasztalata szerint a könyvkiadás jövője nem a nosztalgián, hanem az igényességen és az olvasók valódi megszólításán múlik. Szerinte
A gyermekprogramok sokasága, a Szöcske domb mesevilága, az interaktív könyvbemutatók, foglalkozások mind azt a célt szolgálják, hogy az olvasás szeretete minél korábban gyökeret verjen.
Fotó: Csíkszereda Városháza
Sógor Enikő alpolgármester szerint nem véletlen, hogy ennyi gyermek és család vesz részt évről évre –
A vásár évről évre figyel a hagyományok megőrzésére is, a programot az alpolgármester ismertette. „Idén is lesz gyerekmegnyitó, a felnőtt megnyitón pedig olyan neves írók és költők szerepelnek, mint Balla Zsófia vagy Boldizsár Ildikó.” Szerinte az esemény vendéglistája pedig akár egy kolozsvári könyvhét vagy a győri könyvvásár rangjával is vetekedhet, hiszen
– hogy csak néhány nevet említsünk.
És hogy miért ennyire fontos ez a rendezvény? Korodi Attila szerint „mert nemcsak arról szól, hogy könyveket árulnak, hanem arról, hogy egy város, egy közösség évről évre újra és újra kimondja, az irodalomnak helye van az életünkben.”
A esemény teljes programja elérhető a könyvvásár honlapján, valamint Facebook oldalán.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!