Fotó: Veres Nándor
Negyvenhat zárt, a medvék számára hozzáférhetetlen hulladéktárolót kap Tusnádfürdő, a speciális kukákat még ebben az évben leszállítják a városnak, használni viszont csak a jövő év elejétől fogják. A szakemberek szerint ha a naponta bejáró medvék már nem férnek hozzá a kidobott háztartási hulladékokhoz, esély lehet arra, hogy egy idő után elkerülik a fürdővároskát.
2015. december 15., 10:342015. december 15., 10:34
2015. december 15., 10:452015. december 15., 10:45
Tusnádfürdőn napi rendszerességgel járnak a medvék a szemetesekhez táplálékszerzésre, ennek beszüntetésére a SIMD Hargita Térségfejlesztési Társulás (ADI SIMD Hargita) európai uniós finanszírozású pályázatán keresztül a város most negyvenhat speciális kukát kap.
„Ez egy nagy fémszerkezet, lappanccsal működik és automatikusan visszazár. Ezekbe a csapófödeles vázakba bele lehet tenni egy 1200 literes műanyag kukát, és az lezáródik. Elvileg a medve nem tud hozzáférni. Aztán, hogy ez így működik vagy sem, még nem tudjuk. Az a félő, hogy ha a medvék nem jutnak a szemetesekből élelemhez, a háztájakat kezdik megtámadni” – magyarázta Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere. A kukákat jövő év elején fogják üzembe helyezni, mivel külön betonalapot kell önteni azoknak. Melles Mária, a település alpolgármestere elmondása szerint a rácskerítéssel körbevett hulladéktároló szigeteket felszámolják, de az új kukák is a jelenlegiekhez közeli helyekre kerülnek.
A speciális kukák felszerelése is egy lépés ahhoz, hogy a medvék eltávolodjanak a várostól – véli Both József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség munkatársa. „Szerintem ez egy jó elképzelés, mert mostanig a kukák vonzották őket. Visszajárnak esetleg azok a medvék, amelyek még bocs korukban bejártak az anyamedvével. Ne gondolja senki, hogy egyik napról a másikra megoldódik, de reméljük, hogy lassan elszoknak a medvék” – mutatott rá.
Elmondta, az is gond, hogy a vendéglők, szállodák környékén etetik őket, ezt is meg kellene szüntetni. Az élelemszerzés szempontjából a szeméttárolók voltak a fő vonzerők számukra, így ha az új kukáknak köszönhetően nem lesz amit egyenek, vissza fognak húzódni az erdőbe. „Azért is gondoljuk ezt, mert felszereltünk egy villanypásztort a tusnádfürdői kezelőbázis fölött, a város szélén, közvetlen az erdő peremén, és miután kétszer-háromszor találkoztak a medvék a villanypásztorral, többet nem mentek arra.” A környezetvédelmi ügynökség felmérése szerint a fürdővárosba 8-10 medve jár be rendszeresen.
Eldőlt, hogy mégsem adja át a Hargita Megyei Katonai Központnak a csíkszeredai, Temesvári sugárúti egykori MÁV-irodaházat ennek tulajdonosa, a Hargita megyei önkormányzat. Most az épület energetikai felújítása következik, rendeltetése nem fog változni.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
szóljon hozzá!