Fotó: Veres Nándor
Folytatódik a leválási hullám a Goscom távhőrendszeréről Csíkszeredában. Idén eddig közel ötszáz kérelmet adtak le a közüzemekhez, így becsléseink szerint 4500 alá csökkenhet a távfűtésre csatlakozottak száma a városban. A levált lakrészekben többnyire gázkazánokkal oldják meg a fűtést, és egyre többen választják a villanyárammal működő fűtési megoldásokat is.
2014. augusztus 21., 18:512014. augusztus 21., 18:51
2014. augusztus 21., 18:522014. augusztus 21., 18:52
Biró Hajnalkától, a Goscom Rt. szóvivőjétől megtudtuk, a távhőrendszerről való leválási kérelmek leadásának határideje szeptember 5-e, a feltétel pedig az, hogy szeptember 19-ig be kell fejezni az ezzel kapcsolatos munkálatokat. Tavaly nyáron egyébként 1413 leválási kérelmet iktattak, idén eddig 490-et. Az elkövetkező téli szezonban számításaink szerint 4500-nál kevesebben maradnak a távhőhálózaton Csíkszeredában.
Gázzal vagy villannyal
„Idén két lépcsőház is teljesen függetlenítette magát a Goscomtól, a lakószövetség 270 lakrészéből pedig százötvennél kevesebben maradtak a távfűtésen” – számolt be Imre Katalin, a Reménység lakószövetség elnöke. Hozzátette, vannak páran, akik leváltak a Goscomtól, de a közüzemek fűtéscsöveinek hőjével tartják a meleget a lakásban, kiegészítésként pedig hőfúvókat, olajkályhákat használnak. Sántha Pál Vilmos, a Testvériség lakástulajdonosi társulás elnöke arról számolt be, hogy náluk ebben az évben már 105-en adtak le kérést a leválásra. A villanyfűtéssel kapcsolatban elmondta, neki heten is jelezték, hogy nem gázkazánt, hanem elektromos fűtőtesteket fognak beszerelni a lakásba. „Egyik ismerősömről tudom, hogy infrapanelekkel fűti a kétszobás lakását, bojlerrel melegíti a vizet. Állítása szerint átlagban havi száz lejt költ fűtésre” – válaszolta kérdésünkre Gercuj Péter, a Müller László 3-as számú tömbház lépcsőházfelelőse.
Rákényszerült, hogy leváljon
Egy Nagyrét utcai lakos kényszerből vált le a távhőről, ugyanis tömbházukban a többség saját kazánnal oldotta meg a fűtést. „Villannyal fogjuk mi megoldani a fűtést, a fürdőszobába villanybojlert, a szobákba pedig elektromos fűtőtesteket szerelünk, a konyhában villanymelegítőt teszünk a csapra. Előnye, hogy biztonságosabb, mint a gázkazán, ráadásul nem kell a házat sem szétverjük a beszerelésnél” – magyarázta a négyszobás lakás tulajdonosa.
Nő a kereslet az infrapanelek iránt
Minél többen választják az infrapaneles fűtést, annál jobban megnő a kereslet iránta, hiszen egyre többen megismerik – fejtette ki Darvas László, egy infrapanelt gyártó és forgalmazó cég tulajdonosa. Tőle tudjuk, hogy például a kétszobás lakásba hozzávetőleg négyezer lejért szerelik fel az elektromos fűtőtáblákat, és külön arra is figyelmet fordítanak, hogyha régi a biztosítéktábla, kicseréljék újra. Becsléseik szerint átlagban havi kétszáz lejjel megúszható a fűtés ezzel a megoldással, természetesen ez függ a lakás nagyságától és szigeteltségétől is.
Ajánlott szakembereket megkérdezni
Kovács Artúrt, az áramszolgáltató Electrica Rt. Hargita megyei kirendeltségének igazgatóját arról faggattuk, hogy gondot okozna-e a rendszerükben, ha a villanyfűtés elterjedése miatt megnőne a villanyáram-fogyasztás Csíkszeredában. „A városban nem terhelné le a hálózatot a megnövekedett fogyasztás, inkább a lakáson belüli villanyhálózatokkal lehet probléma” – véli az igazgató. Elmondása szerint tűzveszély állhat fenn, vagy rövidzárlat is előfordulhat, ha ugyanarra az áramkörre kötik rá a gázkazánt vagy az elektromos fűtőtesteket, mint a nagyfogyasztó háztartási gépeket. „Ajánlott, hogy villanyszerelő szakember mondjon véleményt a gázkazánok és más elektromos berendezések beszerelésénél, hogy szükséges-e új áramkör kialakítása, új biztosítéktábla bekötése” – javasolta Kovács.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!