A lassan mögöttünk hagyott év tapasztalatairól, a Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa által szervezett sokoldalú rendezvényekről, illetve az előttünk álló 2013-as évről adott interjút Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja.
2012. december 27., 11:102012. december 27., 11:10
2012. december 27., 18:532012. december 27., 18:53
– A főkonzulátusok közül minden bizonnyal a csíkszeredai kapta a főhangsúlyt az állampolgársági kérések intézésében. Ez mekkora terhet rótt az ön által vezetett intézményre?
– A csíkszeredai valóban a legnagyobb állampolgárság-kérelmi forgalmat bonyolító magyar külképviselet. Egy kis külképviseletből egy naggyá fejlődött az elmúlt években. Fontos volt a kezdetektől úgy intézni az állampolgársági kérelmek befogadását, hogy az ügyfelek megelégedésére történjen. Az elsődleges feladatunk az ügyintézés: ez jelentheti a kérelemátvételt, az esküszervezést, a lakcímkártyák és az anyakönyvi kivonatok kiadását, illetve az útlevélkérelmek fogadását és az útlevelek kiadását. Ezen túlmenően klasszikus nemzetpolitikai feladatokkal is foglalkozunk, továbbá gazdasági, kulturális, oktatási és sportjellegű feladatokkal.
– Hogyan értékeli az idei esztendőt?
– Mindenképp fontos, hogy az állampolgárság iránt nem csökkent az érdeklődés. Mi is fejlődtünk, sikerült úgy szervezni a tevékenységünket, hogy egy adott időpontban több ügyfelet tudjunk fogadni. Az eljárás ugyanakkor több vonatkozásban egyszerűsödött, így sokkal gyorsabban tudjuk a kérelmeket intézni. Továbbá azt is látjuk, hogy a közreműködő szervezetek, a demokráciaközpontok, az RMDSZ- és MPP-irodák egyre pontosabban töltik ki a kérelmeket. Összességében idén is ugyanolyan sok volt a munkánk, mint tavaly.
– Említette, hogy nem lankadt a kérelmek iránti érdeklődés. Mégis mely társadalmi csoportok igénylik leginkább a honosítást?
– Korábban sem tudtunk válaszolni arra a kérdésre, hogy kik is érdeklődnek. Minden korosztályból és társadalmi csoportból jönnek hozzánk. Nem tudok azonosítani egyetlen túlreprezentált csoportot sem.
– Közben nemzetpolitikai feladatokkal is foglalkoztak. Több rendezvényen is megmozgatták a csíkiakat.
– Igyekeztünk a klasszikus feladatoknak is megfelelni, például konferenciák szervezésével. A Wallenberg-emlékév keretén belül a Márton Áron Egyesülettel Márton Áron-konferenciát szerveztünk. Mindezek mellett több gazdasági konferenciát és kulturális eseményt is szerveztünk. A Nemzeti Filharmonikusok koncertje, Eperjes Károly és Koltai Róbert előadóestje például a mi közreműködésünkkel jött létre. De több más kulturális esemény megszervezésébe is besegítettünk. Ezen túlmenően idén első alkalommal egy focikupát is lebonyolítottunk, ahol a sajtó csapata is jól teljesített. Igyekszünk felkarolni kisebb-nagyobb kezdeményezéseket, például a középiskolások számára szervezett Pénzidomár nevű pénzügyi vetélkedőt. Remélem, hogy jövőben is tudunk ezekhez hasonló rendezvényeket szervezni.
– Emberbarát munkát végeznek...
– Számunkra fontos, hogy a főkonzulátus látható legyen az emberek számára, továbbá az, hogy Magyarországot szeressék az emberek. Remélem, hogy az ügyfélfogadási rendben sikerült úgy dolgoznunk, hogy az emberek szeressenek minket. Tevékenységeinkben, az általunk szervezett események során úgy ítélték meg az ügyfelek, látogatók és a hozzánk fordulók, hogy amit teszünk, hasznos és az itteni emberek javára válik.
– Lépjünk át jelképesen 2013-ba. Milyen új kihívásokra számít?
– Nagyon nagy kihívás, hogy az állampolgársági eljárás folytatódjon ebben az ütemben. Azt remélem, hogy tevékenységünk továbbra is zavartalan lesz. Minden előrejelzés azt mutatja, hogy a 2013-as esztendőben is ugyanolyan nagy számban érdeklődnek majd, mint a korábbi években. Itt ragadom meg az alkalmat, és a Csíki Hírlap minden olvasójának boldog új évet kívánok.
Akárcsak számos más beruházás esetében, a város a csíkszeredai Hajnal és Akác utcák felújításában is többségi finanszírozóvá vált, mivel a támogatás a költségek felét sem fedezi. A kiviteli tervek elkészültek, dönteni kell a további lépésekről.
Irányváltás közben sodort el egy kerékpárost egy autó vasárnap késő délután Csíkszeredában, a Szék utcában. A biciklis megsérült, a mentők kórházba szállították.
Közel 8,5 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén a Csík-térségi településeknek. A hatszázalékos adóvisszaosztásból származó pénzt az infrastrukturális és európai uniós projektek fejlesztésére szánják.
Ha április 11-e, akkor Tizenegy: a magyar költészet napján ismét megrendezték a Csíki Játékszín hagyományos irodalmi eseményét. Idén Szabó Lőrinc munkássága előtt tisztelegtek, az ünnepség különleges apropója a költő születésének 125. évfordulója.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
szóljon hozzá!