Fotó: Haáz Vince
A romániai Különleges Távközlési Szolgálat (STS) legfrissebb jelentése szerint tavaly az országban 10 248 377 hívást rögzítettek a 112-es segélykérő telefonszám központjaiban, de ennek csak 57,82 százaléka vonatkozott ténylegesen sürgősségi esetre, a maradék 42,18 százalék indokolatlan, nem a 112-eshez tartozó bejelentésnek minősült. Ennek egyik oka az, hogy sokan szórakozásból hívják a 112-t, holott ezzel életeket veszélyeztetnek.
2023. február 15., 19:402023. február 15., 19:40
2022-ben is sok volt a tréfából, szórakozásból, rosszindulatból, felelőtlenségből elkövetett ugratás. Számos esetben
Az indokolatlan – tehát nem sürgősségi – 112-es hívások aránya tekintetében Kovászna megye országos harmadik 55,70 százalékkal; az első Gorj megye volt 64,86, második Maros megye 58,03 százalékkal.
Hargita megyében 51,85 százalékos volt a 112-es sürgősségi szám indokolatlan hívásainak az aránya.
Az indokolatlan hívás tájékozatlanságból is eredhet, de sokszor felelőtlenség, rosszindulat, közömbösség áll mögötte.
Hargita megyében egy személy több mint kétezerszer zavarta a 112-es központok szolgálatosait, a 2020-as megyecsúcs azonban több mint 7900 indokolatlan hívás egyetlen számról. Ez átlagban számolva napi majdnem 22 hívást jelent. Országszerte igen sok meghökkentő esetet jegyeztek a hatóságok,
A hatóságok arra kérik a lakosságot, ne zavarják indokolatlan hívásokkal a 112-es központok szolgálatait, a tréfából, ugratásból, rosszindulatból vagy „csak” tájékozatlanságból eredő hívások akadályozzák a munkájukban a rendőrséget és csendőrséget, valamint az orvosi mentőszolgálatokat, tűzoltókat, katasztrófaelhárító hatóságokat.
Az indokolatlan hívásokkal való visszaélés ugyanakkor komoly pénzbírsággal járhat.
A tavalyi rekordot egyébként egy brăilai nyugdíjas nő tartja, aki nem kevesebbszer mint 11 ezer alkalommal tárcsázta a 112-es sürgősségi hívószámot. Ez bizony átlagban harminc hívást jelent naponta! Indoklása szerint konfliktusban áll a tömbház több lakójával, ezért hol rendőri segítségért folyamodott, hol mentőt kért, rosszullétre panaszkodva.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!