A szakember állítja: habozás nélkül beadatja majd az oltást, amikor hozzáférhető lesz számára
Fotó: Pixabay
Hogyan és mennyi idő alatt fejlesztették ki a koronavírus elleni védőoltásokat, milyen klinikai tanulmányok előzték meg és mennyire hatékonyak, biztonságosak? – ilyen és ezekhez hasonló kérdésekre adott választ lapunknak Dezső Zoltán Amerikában tevékenykedő gyógyszerkutató.
2020. december 26., 21:572020. december 26., 21:57
2020. december 26., 22:022020. december 26., 22:02
Még a tavasszal beszélgettünk Dezső Zoltán gyógyszerkutatóval a koronavírus elleni gyógyszerek helyzetéről és a klinikai tanulmányok jelentőségéről, azóta viszont fontos előrelépések történtek ezen a téren. Ezúttal a gyógyszerkutatás területén elért eredményekről és a védőoltásokról osztott meg részleteket az Amerikai Egyesült Államokban tevékenykedő szakember.
Mint kifejtette, az elmúlt fél évben aggodalommal és részben reménykedve követhettük a fejleményeket a koronavírus elleni gyógyszerkutatás területén. Mint várható volt,
A forgalomban lévő gyógyszerek közül az antivirális remdesivir és az immunrendszer túlreagálását enyhítő dexamethasone nevű sztereóid tartoznak az amerikai Élelmiszer-biztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal (FDA) által jóváhagyott gyógyszerek közé. A sokat tanulmányozott hidroxiklorokin viszont teljes kudarcot vallott, és vissza is vonták a sürgősségi alkalmazását a mellékhatások és a koronavírus elleni hatástalansága miatt. Ez jól tükrözi, miért is van szükség a klinikai tanulmányokra.
– hangsúlyozta Dezső Zoltán.
Hozzátette: jelenleg Amerikában a Pfizer-BionTech és a Moderna által kifejlesztett védőoltásoknak hagyta jóvá az alkalmazását az FDA. Ezeket valószínű több követi majd. A Moderna es a Pfizer által kifejlesztett oltások közel 95 százalékban hatásosak, nagymértékben felülmúlva az elvárásokat. Ezeket a védőoltásokat egy újabb típus technológia (RNS vagy angolul mRNA) alapján fejlesztették. Az RNS egy lipidbuborékba van csomagolva, ami védi azt az emberi sejtbe való bejutása előtt. Ez az RNS tartalmazza a koronavírus egyik fehérjéjének, az úgynevezett tüskefehérjének az előállításra szükséges genetikai információját, és a sejtbe jutás után, a sejt ezeket a fehérjéket kezdi termelni. Fontos megjegyezni, hogy
Miután az immunrendszer felismeri az idegen eredetű fehérjéket, megkezdődik a megfelelő antitestek gyártása. Habár az antitestek száma idővel csökken, az immunrendszer bizonyos memóriasejtjei fennmaradnak és felismerik a vírust a tüskefehérje alapján egy igazi fertőzés esetén, ezért sokkal hatékonyabban tudnak antitesteket termelni a vírus ellen.
– ismerte el a szakember.
Arra is kitért, hogy a járványügyi szakemberek valószínű sokat tanultak arról, mi működik és mi kevésbé a világjárvány megfékezése érdekében hozott intézkedések közül, ez a tapasztalat pedig remélhetőleg segíteni fog a következő alkalommal. Mert az biztos, hogy valamikor lesz újabb légúti fertőző vírus, ahogy láttuk azt a SARS, MERS és Covid-19 esetében csak az utóbbi két évtizedben. A kérdés inkább az, hogy mikor és mennyire lesz súlyos. Ezért is fontos kérdés, hogy lehetett-e volna gyorsabban védőoltást vagy antivirális gyógyszert előállítani? A Moderna cég elképesztően rövid idő, mindössze 42 nap alatt állította elő az első oltásokat a vírus genetikai információjának hozzájutása után, valamikor februárban.
Hosszú klinikai tanulmányoknak voltak alávetve. A szakemberek szerint biztonságosak a védőoltások
Fotó: Facebook/Pfizer
A legidőigényesebb folyamatok azonban az oltás előállítása után a klinikai vizsgálatok voltak, amelyek általában három fázisban történnek.
A Pfizer klinikai tanulmányában közel 45 ezer önkéntes résztvevő volt, akiknek egy része valódi oltást, a másik része pedig hatóanyag nélküli placebót kapott. A résztvevők természetesen nem tudták, melyik csoportba tartoztak. Őket megfigyelés alatt tartották, amíg a megfertőzöttek száma elég magas volt ahhoz, hogy statisztikailag jelentős következtetést tudtak levonni a placebo és az oltással beoltott csoportok között, ami hosszú időbe telt. A Pfizer tanulmányban 170 fertőzött volt, amely közül 162 fertőzés a placebo csoportban történt. A Moderna védőoltás egy hasonlóan hosszú klinikai tanulmánynak volt alávetve.
– húzta alá Dezső Zoltán. Azt is elárulta ugyanakkor, hogy az antivirálisok kifejlesztése ennél lényegesebben hosszabb folyamat, és akár tíz évig is eltarthat, ezért jelen esetben csak reménykedni lehet, hogy a forgalomban levő gyógyszerek között találnak olyat, ami hatékony a koronavírus ellen.
Érdekesség, hogy Dezső Zoltán szerint elméletileg lehetséges egy gyógyszert vagy oltást kifejleszteni egy még be nem következett világjárvány ellen, de számos gyakorlati nehézség van. Az első akadály az, hogy nagyszámú olyan vírus létezik, ami állatról emberre terjedhet, és járványkeltő eséllyel rendelkezik. Ezért nagy az igény olyan antivirális gyógyszerek kifejlesztésére, amelyeknek széleskörű hatásuk van a vírusok ellen. A víruscsaládok (mint például a koronavírusok) tagjainak genetikai kódja között van hasonlóság, és elképzelhető olyan gyógyszerek kifejlesztése, amelyek ezeket a hasonlóságokat kihasználják.
Egy másik lehetőség egy oltás előállítása a járvány előtt. Ez első látásra majdnem lehetetlennek tűnik, de elméletileg oltásokat is előre ki lehet fejleszteni a legveszélyesebb víruscsaládok ellen, majd legalább a biztonságukat tesztelni klinikai tanulmányokban. Ebben az esetben a következő járvány kitörése után az oltások közül az új vírus elleni legközelebbi „találatot” lehetne továbbfejleszteni egy harmadik fázisú klinikai tanulmányban, és ezzel akár 3-4 hónapra lerövidíteni a teljes folyamatot az új vírus azonosításától az oltás kifejlesztéséig.
– zárta a szakember.
Dezső Zoltánról
A szakember 1995-ben érettségizett a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium matematika-fizika szakán, 2000-ben pedig egyetemi diplomát szerzett a Babeș–Bolyai Tudományegyetem fizika szakán, és még abban az évben az Amerikai Egyesült Államokba költözött. 2005-ben doktori címet szerzett az amerikai University of Notre Dame egyetemen, 2010-ig pedig egy biotechnológiai cégnél vállalt munkát. 2010-től gyógyszerkutató cégeknél dolgozott, főként a rákkutatás területén, jelenleg szintén ezen a területen tevékenykedik Kaliforniában az AbbVie vállalatnál. A cikkben megfogalmazott gondolatok a szerző saját véleményét tükrözik, amely nem feltétlenül egyezik meg az AbbVie álláspontjával.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
1 hozzászólás