Elmaradhatnak a kompetenciavizsgák idén. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Közvitára bocsátott pénteken az oktatási minisztérium egy jogszabálytervezetet, amely szerint elmarad az érettségizők nyelvi és digitális kompetenciáinak felmérése, helyette korábbi osztályzatokat fogadnak el/egyenértékesítenek.
2023. június 09., 17:082023. június 09., 17:08
2023. június 09., 19:062023. június 09., 19:06
A sürgősségi kormányrendelet tervezete értelmében a román nyelv, az anyanyelv, valamint az idegen nyelv szóbeli vizsgája és a digitális kompetenciák felmérése helyett
– ismerteti az Agerpres.
A szaktárcának a sürgősségi rendelet hatályba lépésétől számított hét napon belül ki kell dolgoznia a metodológiát.
A minisztérium közvitára bocsátotta pénteken az egyenértékesítés módszertanának tervezetét is. E szerint
Ha ez
5 és 6,99 között van, közepes felhasználó minősítést kap a vizsgázó;
7 és 8,49 közötti érték esetén haladó felhasználónak;
8,50 és 10 között pedig tapasztalt felhasználónak minősítik.
Hasonlóképpen állapítják meg az idegen nyelvi kompetenciaszintet is, azzal a különbséggel, hogy csak azoknak a középiskolai éveknek a tanulmányi átlagát veszik számításba, amelyekben a vizsgázó tanulta az adott tantárgyat. Az 5 és 5,99 közötti középérték A1-es minősítést, a 6 és 6,99 közötti A2-es minősítést, a 7 és 8,49 közötti B1-es minősítést, a 8,5 és 10 közötti B2-es minősítést ér.
A digitális kompetencia szintjét az ebből a szaktantárgyból a 9. és 10. osztályban elért év végi átlag kerekítés nélküli számtani középértékéből számítják ki, a következőképpen: kezdő felhasználó, ha a középérték 5 és 5,99 között van; közepes szintű felhasználó, ha a középérték 6 és 6,99 között van; haladó felhasználó, ha a középérték 7 és 8,49 között van; tapasztalt felhasználó, ha a középérték 8,50 és 10 között van.
A tervezet szerint a hatodikosok országos képességfelmérő vizsgája elmarad.
Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön. A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát a bonyhádi evangélikus temetőben több százan kísérték utolsó útjára.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya. A romániai elnökválasztás első fordulóját november 24-én tartják, a második fordulóra december 8-án kerül sor.
A kormány szerdai döntése értelmében 14 köztisztviselővel és 3 szerződéses alkalmazottal bővítik ki az Országos Állampolgársági Hatóság álláshelyeinek számát.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be Marcel Ciolacu.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán a miniszterelnök.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Katonai tiszteletadással vonták fel a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten, az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter az italcsomagolás-visszaváltó automaták központilag megszervezett elhelyezését javasolta falvakon és kisvárosokban a nehézkes kézi visszaváltás helyett.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A tervezet a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!