Geréb László
2020. szeptember 22., 15:392020. szeptember 22., 15:39
Újra részvényesi közgyűlésre (választásra) hívják a tagokat a romániai települések. Szeptember 27-én döntenek a tulajdonosok (a nép), hogy kiket engednek be négy évre az igazgatótanácsba (képviselő-testület), és hogy kit neveznek ki az igazgatótanács elnökének (polgármester).
A tapasztalat szerint ez a tulajdonosi kör nem igazán képes a tulajdonosi szerepet folyamatosan a maga teljességében megélni. Az eredmények folyamatos követése, az igazgatótanács és annak elnökének az elszámoltatása túl macerás, emiatt ez a furcsa tulajdonos megelégszik azzal, hogy csak négyévente mond ítéletet az elvégzett munka fölött.
Így nem csoda, hogy a részvényesek négyévente történő közgyűlése egy ígérgetési versennyé silányodik.
Persze, ebben megvan a tulajdonosoknak (a népnek) is a felelőssége. Hiszen az igazgatótanácsot nem csak négyévente lehet elszámoltatni. De hát kinek van ideje félévente megkérdezni a megbízottakat, hogy hogyan is gazdálkodtak a befektetéssel (a befizetett adókkal). A tulajdonosok örülnek, ha négyévente meghallgathatják az ígéreteket. Mert az igazi muzsika a fülüknek. Mert sokkal jobb a hangzatos ígéreteknek örülni, mintsem a be nem váltott ígéretek miatt mérgelődni.
Vajon 2020-ban is úgy fognak lezárulni a részvényesi közgyűlések, hogy a választás másnapján mindenki megy a saját dolgára azzal a szlogennel, hogy négy év múlva újra találkozunk? Ha ez fog történni, akkor az sok esetben egy újabb sikertelen négy évet vetít előre. Mert törvényszerű, hogy hiába várunk el úgy eredményeket, ha a tulajdonosokat csak négyévente egyszer érdekli, hogy mi történik a részvénytársaságban.
De ehhez tényleg élni kellene ezzel a joggal! Mert ha van egy megfelelő odafigyelés a tulajdonosok (a nép) részéről, akkor az igazgatótanács (képviselők) és annak elnöke (polgármester) is jobban rá vannak kényszerítve a teljesítményre, akkor már nem olyan könnyű négy év múlva holmi magyarázkodásokkal kibújni az ígéretek alól. Ha az igazgatótanácsi tagok és annak elnöke tényleg komolyan gondolták a négy évet, akkor remélhetőleg elvégeztek egy SWOT-analízist (ön- és helyzetértékelést), így nem fognak olyan kifogásokkal jönni, hogy ők ezt nem értették, hogy ők ehhez túl naivok voltak, hogy a sok egyéb munkájuk miatt nem maradt erre a feladatra elég idejük. Mindemellett talán végig vittek egy STEEPLE-elemzést is (környezeti elemzés), így nem fognak elmúltnégyévezni, nem fognak majd arra hivatkozni, hogy nem ismerték a rájuk váró feladatokat, nem tudták, hogy mibe fognak bekerülni, álmukban sem gondolták, hogy ilyen ez a politika. És azt is szeretnénk feltételezni, hogy elvégeztek egy versenytársi elemzést is, így négy év múlva nem fognak arra panaszkodni, nem tudták, hogy a politikai ellenfeleik ennyire erősek, és hogy azért nincs eredmény, mert nem hagyták őket érvényesülni.
Végezetül azt is jóhiszeműen feltételezzük, hogy terveztek, hogy van stratégiájuk célokkal és megoldásokkal, így négy év múlva nem azzal fognak védekezni, ők nem gondolták, hogy bizonyos dolgokat ilyen környezetben nem lehet megoldani. Ha tényleg komolyan gondolták, őszinték és még profik is, akkor a fenti vizsgálatokon már túl vannak. És akkor munka lesz és nem magyarázkodás. Mert ez utóbbiból már volt épp elég.
Ha nem szeretnénk, hogy a felelőtlen és be nem tartott ígéretek területévé váljon számos székelyföldi település, akkor a segítség és a finanszírozás mellett a tulajdonosoknak (a népnek) rendszeresen és következetesen számon kell kérni az igazgatótanács teljesítményét. Csak így érhető el, hogy négy év múlva ne legyen magyarázkodás.
Ehhez kitartó és folyamatos munkára van szükség. Épp emiatt a tulajdonosoknak (a népnek) a 2024-es részvényesi közgyűlésre való felkészülés szeptember 28-án reggel kezdődik. De addig is mindenki sűrűn jegyzetelje az ígéreteket!
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
Kozán István
Hargita Megye Tanácsa már soha nem lesz olyan, mint volt: tizenhat év után elhagyja az elnöki kabinetet Borboly Csaba. Na és innentől több oldalon keresztül kellene a leköszönő elnök érdemeit sorolnunk – pedig a valóságban csak egy van.
Kozán István
A csíkszeredai kórház egyik főorvosának nyilvános internetes meglincselése rávilágított arra, hogy milyen lehetőségeket és veszélyeket rejt magában a közösségi médián végigfutó ügyek egyoldalú tálalása.
Kozán István
Teljes zavart okozott bennünk Borboly Csaba leköszönő tanácselnök leépítésekkel kapcsolatos kérdéseinkre adott válasza. Nem tudtuk eldönteni, hogy az általa felpumpált intézményről, vagy általában a romániai közintézményekről mondja-e el a véleményét.
Kocsis Károly
A baj akkor kezdődik, amikor valaki önként, amolyan hályogkovács-módra közszereplést vállal, és a közösségi oldalán (hol máshol?) kiütköző stílusából az anyanyelve iránti ijesztő igénytelenség köszön vissza.
Szüszer Róbert
Miért nincs tej és kifli a Hargita megyei iskolákban? Mert kormány, mert kiírás, mert tavalyi program, APIA és elszámolás, mert na. Mi nem világos?
Kozán István
Hiába adta el bombasztikus sikerként Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata a megyei önkormányzat 2024-es büdzséjét, nagy a gyanúnk, hogy a múlt héten elfogadott költségvetés fogja a legnagyobb fejfájást okozni Hargita megyének.
szóljon hozzá!