Szíriában szabályos polgárháborúvá eszkalálódott a Bassár el-Asszad államfő szocialista rezsimje ellen indult, iszlamista hátterű lázadás. A hadsereg már a főváros, Damaszkusz nyugati és délnyugati peremkerületeit ágyúzta, ahová beszivárogtak a fegyveres felkelők. A diktátor a tengerparti Latakia városából irányítja az egyre nagyobb pusztítással járó tisztogatást és megtorlást. A HVG Historikus támadások címmel foglalta össze a páratlan épített történelmi örökségre leselkedő veszélyt.
2012. július 20., 12:162012. július 20., 12:16
2012. július 22., 00:202012. július 22., 00:20
Orvlövész figyel egy észak-szíriai dombon, római kori romok fedezékében, a több évszázados köveken lövések és a kormányerők tüzérségi támadásainak nyomai láthatók. Egy másik emlékhelyen, lerombolva a régi falat, a szír hadsereg tankja foglalt el állást, felkelőket kutatva a völgyben. A kulturális emlékek védelmére létrejött amerikai Global Heritage Fund jelentésében szereplő példák is jelzik, hogy a fegyveres konfliktus megint együtt jár a történelmi emlékek rombolásával: Irak után most Szíria rendkívüli öröksége került veszélybe.
A világ egyik legjobban megmaradt lovagi vára, a Krak des Chevaliers ellenállt a Szaladin vezette muszlim seregek kilenc évszázaddal ezelőtti rohamainak, de áldozatul esett a szír harcoknak. Az AP amerikai hírügynökség szerint fegyveresek törtek be a várba, elkergették az őröket, és fosztogatni kezdtek. A XII. századi al-Madik citadella falait gránátok rongálták meg. A több mint kétezer éves Palmüra, egykori sivatagi város római oszlopsorai közé a szír hadsereg költözött, súlyosan megrongálva az ország egyik legismertebb turisztikai látványosságát. De a fegyveresek nemcsak pozíciók elfoglalására használják a védett területeket, a felkelők és a kormányerők például tűzpárbajt vívtak a bronzkori Ebla város romjai között, ahonnan az 1960-as években számos ékírásos tábla került elő.
Nem csupán a régészeti lelőhelyek, romvárosok sínylik meg a háborúskodást, Homsz magas árkádjairól híres régi bazárjai, a város műemlék házai, belső udvarai is súlyosan megrongálódtak a tüzérségi támadásokban. A mecsetek is gyakorta a kormányoffenzívák célpontjai, mert az ellenzék általában ott gyülekezik; például a Deraa városban lévő, Szíria muszlim meghódítása után, a VII. században épült Omar-mecsetet és a Homszban található, az I. századból való Umm el-Zunnar-templomot is tüzérségi támadás érte.
Szíria az ókori kultúrák kereszteződésében és a középkori hódítások útvonalán fekszik, számos tellel, azaz lakódombbal, melyek a régészek kedvelt kutatási területei. A bibliai civilizációktól Nagy Sándor utódjain keresztül a fényes Omajjád Kalifátusig a térség több birodalomnak a bölcsője, a világ egyik legrégebben lakott városának tartott Damaszkusz pedig e birodalmak központja volt. A fővárosban ötezer évvel ezelőtti közösségek nyomaira is bukkantak. A kormányerők és a felkelők egymást hibáztatják a kulturális emlékek pusztításáért, közben múzeumokat, lelőhelyeket fosztogatnak, rabolnak. Szíria számos ismerettel szolgált már a múltról, de jóval nagyobb a még feltáratlan örökség. Minden egyes pusztítással mintha elégetnénk egy lapot az emberiség történelemkönyvéből – mondta Rodrigo Martín spanyol régész, aki társaival együtt írt jelentésben figyelmeztette az UNESCO-t a szíriai harcok okozta kulturális károkra.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!