Fotó: Pál Vendel
Soltész Miklós szerint Marosvásárhelyen a Római Katolikus Gimnázium létrehozása miatt indított korrupcióellenes eljárás révén a magyarság megfélemlítése zajlik. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára támogatásáról is biztosította a felekezetek képviselőit.
2016. november 18., 16:442016. november 18., 16:44
2016. november 18., 19:142016. november 18., 19:14
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára minderről Sepsiszentgyörgyön beszélt egy péntek délelőtti sajtótájékoztatón, amelyet Kulcsár Terza József képviselőjelölttel, a Magyar Polgári Párt (MPP) Kovászna megyei szervezetének elnökével közösen tartott.
Az államtitkár általában helyesnek találta a korrupció üldözését, azoknak a leleplezését, akik törvénytelen eszközökkel szereznek vagyont, de úgy vélte: „le lehet bénítani egy önkormányzatot, le lehet bénítani egy országot, ha mindenki retteg”, és a felelősök nem merik aláírni a közbeszerzési döntéseket.
Az államtitkár többek között ezért is tartotta rendkívül fontosnak, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és az MPP közösen indulnak a választásokon. Megjegyezte: Kárpátalján és a Délvidéken eredményes volt az összefogás, és reményei szerint Erdélyben is az lesz. Úgy vélte, Magyarországnak egyre jobbak a kétoldalú kapcsolatai Szlovákiával és Szerbiával, és ennek következtében az ott élő magyarok helyzete is javult. Fontosnak tartotta a kapcsolatteremtést a román politikával és a román egyházakkal is, hogy az ottani magyarságról is „lekerüljön a teher”.
Soltész Miklós azt is megemlítette, hogy Magyarország nem teherként, hanem sokkal inkább az országot építő közösségekként tekint az ott élő nemzetiségekre. Hozzátette: az elmúlt hat év során két és félszeresére emelték a magyarországi nemzetiségek támogatását. Nyomatékosította: fontosnak tartják, hogy a magyarországi románság megőrizze nemzeti identitását, mert ezzel Magyarországot erősíti. „Reméljük, hogy ezt Románia is fontosnak tartja” – jelentette ki az államtitkár.
Kulcsár Terza József, az RMDSZ és az MPP közös képviselőjelöltje köszönetet mondott az államtitkárnak az anyaországi támogatásért, és megjegyezte, hogy reményei szerint eljön az idő, amikor az erdélyi magyarság meg tudja hálálni az anyaország törődését. A politikus a nemzeti ügyekben való összefogás fontosságát hangsúlyozta. Megjegyezte: még ha hétköznap más-más pólót is viselnek, olykor fel kell ölteni a nemzeti mezt.
Magyar támogatás az erdélyi egyházaknak
Az elmúlt hat év alatt Magyarország kormánya csak Kovászna megyében több mint 170 millió forint támogatást nyújtott a történelmi magyar egyházaknak, mondta el Sepsiszentgyörgyön tartott sajtótájékoztatón Soltész Miklós. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken a háromszéki római- katolikus és protestáns egyházak lelkészeivel találkozott, előtte kérdésünkre kifejtette, a lehetséges támogatásokról egyeztet a lelkipásztorokkal, meglátása szerint, a magyarság megmaradásának alapvető feltétele az egyházak erősítése.
Hangsúlyozta, a Magyarországról érkező támogatási lehetőségek nem pótolhatják a romániai, és az Európai Uniós pályázati lehetőségeket, de segíthetnek a templomok, közösségi házak felújításában, bővítésében, és közösségi programok szervezésében, az elmúlt években is zarándokutak, táborok valósultak meg ilyen módon. Kifejtette, az elmúlt hat év alatt több mint 170 millió forint magyar kormánytámogatás érkezett Kovászna megyébe a történelmi egyházaknak, a római- katolikus és a református egyházak egyforma arányban kaptak finanszírozást, valamivel kisebb összeg jutott az unitáriusoknak, és az evangélikusoknak.
Sánta Imre bikfalvi református lelkész elmondta, Magyarország 2017-et a reformáció évének nyilvánította, az 500 éves jubileum előtt tisztelegve, a programsorozatról is tárgyalnak az államtitkárral. Soltész Miklós a sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy hatalmas változások zajlanak Európában, ha a kereszténység nem mutat egyértelmű utat, a fiatalok elkallódnak, „más irányzatok, az iszlám bevonul az európai területre”.
Soltész Miklós államtitkár szombaton Gyimesfelsőlokra utazik, ahol részt vesz az Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnázium Szent Erzsébet napi ünnepségén.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!