Puskás is megmondta: kis pénz, kis foci

• Infografika: Csáki Ferenc

• Infografika: Csáki Ferenc

Sok vagy kevés évi 700 ezer euró, vagyis 3,45 millió lej egy másodosztályú labdarúgócsapat számára egy teljes idényre? Kérdés az, hogy ennyi pénzből milyen eredményeket akar elérni az adott klub. Sok jóra ugyanis nem nagyon számíthat. Szubjektív elemzés következik.

Kozán István

2023. április 21., 08:042023. április 21., 08:04

Az elmúlt hetekben több cikkben is érintettük a csíkszeredai sporttámogatások kérdését: egy alkalommal a csíkszeredai önkormányzat profi sportra fordított támogatásának egy részletét elemeztük ki Korodi Attila polgármesterrel, egy másik cikkünkben pedig Szondy Zoltánnal, az FK Csíkszereda labdarúgóklub elnökével jártuk körbe az FK másodosztályú alakulatának idei büdzséjét.

korábban írtuk

A város jobb gazdája lenne a műjégpályának
A város jobb gazdája lenne a műjégpályának

Habár könnyedén „átment” az önkormányzaton a sportminisztérium tulajdonát képező csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya, a szomszédos gyorskorcsolyapálya és a kiegészítő felületek átvételéről szóló határozattervezet, a komplexum jövője sok kérdést tartogat.

Korodi érdeklődésünkre akkor azt mondta, hogy a csíkszeredai önkormányzat az elmúlt három évben a Csíkszeredai Sportklub hokicsapatnak sporttevékenységre 0,9-0,9 millió, illetve 1,5 millió lejt biztosított. Az elmúlt három esztendőben ugyanilyen nagyságú összegeket kapott az FK Csíkszereda is a csíkszeredai önkormányzattól.

Idézet
Ezek a brüsszeli jóváhagyású kovidos állami segélyek voltak. Jövőre azonban ez a típusú jogi lehetőségünk el is fogy, ebből kifolyólag keressük az újabb jogi eszközöket arra, hogy a csíkszeredai profi sportot tovább tudjuk támogatni

– jegyezte meg a polgármester.

korábban írtuk

Országszinten egyedülálló támogatást kap a Csíkszeredai Sportklub és az FK Csíkszereda a várostól
Országszinten egyedülálló támogatást kap a Csíkszeredai Sportklub és az FK Csíkszereda a várostól

Aláírta Csíkszereda polgármestere és alpolgármestere azokat a támogatási szerződéseket a két jelentősebb csíkszeredai sportklubbal, amelyek az Európai Bizottsági jóváhagyással támogathatók a járványhelyzet miatti bevételkiesések orvoslására.

Szondy Zoltán is megerősítette egy nemrég készített interjúnkban Korodi számait. „A csíkszeredai önkormányzat ígért nekünk idénre 300 ezer eurót, amit az idény végéig valószínűleg ide fog adni (egy részét már átutalta). Emellett a klubvezetés (gyakorlatilag én), a kapcsolatrendszerünkön keresztül behoztunk 400 ezer eurót. Ez tehát összesen 700 ezer euró egy szezonra, amiből világosan látszik, hogy képtelenség játékost vásárolni” – fogalmazott Szondy Zoltán.

korábban írtuk

Szembeloccsant a valóság az FK Csíkszeredával
Szembeloccsant a valóság az FK Csíkszeredával

Nem köntörfalazott Szondy Zoltán, az FK Csíkszereda elnöke, amikor a felnőttcsapatuk idei sikertelenségének okait firtattuk. Elkényelmesedett, jóllakott és túlfizetett társaságról van szó, akik elégedetlenek is a sorsukkal – sorolta a klubelnök.

Akik elérték a rájátszásos helyeket

Szondy szerint tehát „világosan látszik”, hogy 700 ezer euró mire is elegendő. Na, de mennyire kevés 700 ezer euró, azaz 3,45 millió lej egy idényre a labdarúgó másodosztályban? – tettük fel magunknak a kérdést. A válaszhoz rákerestünk a 2. Ligában szereplő néhány labdarúgóklub jóváhagyott költségvetésére.

A számokat amúgy azért nehéz mértani pontossággal kiszámolni és átlátni, mert Romániában – mint ahogy Európa legtöbb országában – a labdarúgó bajnokság egy őszi és egy tavaszi időszakból áll (egy hosszasabb téli szünettel), tehát „egyik évről átmegy a másikra”, az állami intézmények költségvetései azonban naptári évre szólnak. Ez igencsak megnehezítette az összeállításunkat, mégis abban reménykedünk, hogy így is kaphatnak legalább egy felületes képet olvasóink arról, hogy mennyibe kerül Romániában a másodosztályú foci.

A Bukaresti Steaua első helyen végzett a húszcsapatos bajnokság március közepén zárult alapszakaszában;

a fővárosi alakulat több millió euróból gazdálkodik – ennek jelentős része természetesen közpénz (többek között a hadsereg biztosítja), amit annak tudatában költenek el, hogy nincs feljutási joguk az első osztályba.

A piros-kékek közel 2 millió eurót (9,7 millió lejt) kaptak 2022-ben, ebből utánpótlás-nevelésre 3 millió lejt költöttek, a 2. ligás alakulatra pedig 6,65 millió lejt, azaz 1,36 millió eurót. Szponzoroktól és más forrásokból 2022-ben még 600 ezer euró folyt be a klub felnőtt csapatához. Az idei évre még nem nyilvánosak az összegek, ezért csak találgatni tudunk: a tavaly tavaszi számokból következtetve az idei tavaszi idényre is minden bizonnyal legalább 1 millió euró áll a hadsereg csapatának rendelkezésére. Összesen tehát legalább 3 millió euróból gazdálkodhatnak a 2022–23-as bajnokságban.

A bajnokság alapszakaszát a második helyen záró Jászvásári CSM Politehnica 2 millió eurót kapott Jászvásár Polgármesteri Hivatalától 2023-ra, ezen felül szponzori pénzek is rendelkezésre állnak – utóbbi összegekről azonban nem kaptunk megbízható adatokat, csak utalásokat.

Az önkormányzat egyébként megszabta, hogy a 2 millió euróból, azaz a közel 10 millió lejből nem törlesztheti a felhalmozott adósságait a klub;

ezért a moldvai nagyváros klubvezetésének, pontosabban Cornel Șfaițer klubelnöknek más forrásokból kellett kifizetnie a legsürgősebb, 250 ezer euróra duzzadt elmaradott számlát.

A jászvásári csapat tavaly hasonló összegből – közel 2 millió euróból – gazdálkodhatott. Így, ha csak az éppen zajló idényt vizsgáljuk, akkor feleznünk kell a számokat, de még így is 2 millió euró állt csak az önkormányzat részéről a moldvai gárda rendelkezésére. Hangsúlyozzuk, azért kell feleznünk a számokat, mert a 2023-ra odaítélt önkormányzati pénz egy részét az éppen zajló bajnokságra költhetik, a másik felét pedig az ősszel induló 2023-24-es idény első, tehát még a 2023-as naptári évre eső részére.

Az alapszakasz harmadik helyével a rájátszásba jutó Galaci Acél (Oțelul Galați) 2 millió euróból gazdálkodhat, a költségvetése felét a 220 ezres nagyváros önkormányzata, a másik felét pedig a Liberty acélgyár és más támogatók adták össze. Esetükben is fennáll a fentebb már vázolt helyzet: Galac helyi tanácsa 2022-ben és 2023-ban is 2,6–2,6 millió lejt szavazott meg a focicsapatnak.

A Dési Unirea a rájátszást jelentő negyedik helyen fejezte be márciusban az alapszakaszt,

a harmincezres erdélyi város csak a polgármesteri hivataltól 450 ezer eurót (2,2 millió lejt) kapott a 2023-as esztendőre; az azt megelőző naptári évre 405 ezer eurót (2 millió lejt) szavazott meg a dési önkormányzat.

Az Unirea egyéb bevételeiről nem kaptunk információkat. Az azonban nyilvánvaló, hogy a dési csapat a kivételes példája annak, hogy a focihoz nem elég csak a pénz, hanem szerencse is kell: viszonylag szerény pénzalapból és fiatal játékosokkal is sikerült rájátszásig jutniuk. Itt azonban fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a dési városházi támogatáson túl minden bizonnyal további néhány százezres szponzorpénz állhat a Kolozs megyei gárda rendelkezésére.

Elképesztően nagy büdzsét sikerült összekalapoznia a Bodzavásári FC-nek (FC Buzău); a rendelkezésre álló adatok szerint 2,5 millió euróból gazdálkodhatnak a havasalföldiek, a költségvetés 40%-át a polgármesteri hivatal, 40%-át a megyei tanács, 20%-át pedig a szponzorok „dobták össze”. A bodzavásáriak a felsőházba való bejutást biztosító 5. helyen fejezték be az alapszakaszt. Esetükben érdemes megfigyelni, hogy

nemcsak a megyeszékhely, hanem Buzău Megye Tanácsa is mélyen zsebbe nyúlt.

Az első osztályból történelme során tavaly nyáron először kieső Bukaresti Dinamo kezét nem engedték el a befektetők, illetve az állam. Utóbbi 1 millió euróval, előbbiek a DDB (Doar Dinamo București) programon keresztül további 1 millióval járultak hozzá a nagy múltú, 18 bajnoki címmel büszkélkedő alakulat 2. ligás szezonjához, abban reménykedve, hogy a farkasok már 2023-ban visszatérnek az első ligába. Ezen túl szponzori pénzek is érkeztek a piros-feketékhez, erről azonban nem kaptunk megbízható adatokat.

A rájátszásról lemaradó csapatok költségvetése

A rájátszásról lemaradó csapatok közül többnek is sikerült fellelnünk a költségvetését. Ezek közül kitűnik a Szeben megyei, 17 ezer lakosú Sellenberk nagyközség, amelynek csapata 1,5 millió euróból gazdálkodhat – ők az alapszakaszt a 14. helyen fejezték be.

A hetvenezres olténiai megyeszékhely, Slatina labdarúgócsapata, a CSM Slatina 2 millió euróból focizhat a 2022–23-as kiírásban; ebből az összegből az alapszakasz 10. helyéig jutottak.

A Bukaresttel gyakorlatilag összenőtt, ám önálló községként működő, 43 ezres Chiajna labdarúgócsapata, az elsőosztályt is megjárt Concordia 2 millió euróból költekezhet (ennek jelentős részét az önkormányzat biztosítja). Ám ez az összeg sem volt elegendő ahhoz, hogy elcsípjék a rájátszás hat helyének valamelyikét – az alapszakaszt a 8. helyen fejezték be.

A Brassói FC esetében a városi önkormányzat teremti elő a működési költségek legnagyobb részét. A Cenk alatti fociklub elnöke, Marin Mitran egy tavalyi nyilatkozata értelmében csapata 1,7 millió eurót kap Brassó helyi tanácsától; az összegből 300 ezer eurót az utánpótlás-nevelésre kell fordítania. Az elnök ugyanakkor úgy számolt, hogy további 600 ezer eurót támogatóktól fog összegyűjteni.

Érdekes a Bukaresti Metaloglobus kiscsapat esete, amelynek elegendő 500 ezer euró egy szezonra. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy viszonylag kevés pénzt kell költenie az infrastruktúrára: a műfüves borítású pályájának nincs éjszakai világítása, így sem a locsolás, sem pedig a villanyszámla nem okoz különösebb gondot. A fővárosi alakulat a 15. helyen zárta a bajnokság alapszakaszát.

Kimutatásunk nem teljes, mindemellett megjegyezzük: az interneten fellelt adatok nem tükrözik egy-egy gárda teljes éves költségvetését. Ugyanis minden alakulat esetében lehetnek olyan tételek – akár többszázezer eurós nagyságban –, amelyeket (nem közpénzről lévén szó) a klubok nem hoztak nyilvánosságra, az éves zárszámadásaikban azonban fellelhetők lesznek majd.

Mit mutatnak a számok?

A bemutatott számok alapján világosan látszik, hogy az euró százezrek – esetenként milliók – önmagukban még nem jelentenek rájátszást jelentő helyet. Az azonban kitűnik, hogy

az FK Csíkszereda évi 700 ezer eurós büdzséje a húszcsapatos másodosztályú bajnokság középmezőnyére elegendő.

A kiesés elkerüléséhez, tehát egy „izgalommentes” idényhez kell legalább 700–800 ezer euró, a felsőházhoz (az első hat hely valamelyikéhez) azonban már szükség van legalább 1,5–2 millió euróra. Vagy a csillagok szerencsés állására, jó példa erre a dési kiscsapat.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

További következtetést is levontunk az összeállításunk készítése közben: egyrészt azt, hogy

közpénzek felhasználása nélkül lehetetlen Romániában jelentős sporteredményeket elérni – a magán szektor ugyanis látványosan távol tartja magát az ilyen típusú pénzköltéstől.

Másrészt pedig azt, hogy mindaddig, amíg nincsenek leszabályozva, hogy milyen szempontok alapján lehet közpénzt fordítani profi sportra, addig fennáll a veszély a félreértelmezésekre – esetenként pedig akár a visszaélésekre.

A csapatok költségvetése szinte minden esetben nagyon esetlenül, kapkodva, vagyis számos külső tényező hatására áll össze. Ha ugyanis egy város vezetősége rajong a labdarúgásért (vagy bármilyen más profi sportért), akkor fel sem merül az, hogy az önkormányzat ne nyúlna mélyen a zsebébe ahhoz, közpénzből támogassa a település klubjait. Ha viszont a városvezetés „jó nyugodtan meg tud lenni sport nélkül”, akkor az adott város, bármennyire is dúskáljon a jólétben, a „habizsdőzsiből" nem nagyon ad a kluboknak – esetleg „odavet némi aprót".

Elég csak megnézni Jászvásár és Temesvár példáját: miközben a moldvai nagyváros már-már „szórja” a közpénzt focira, aközben az ugyancsak több százezres bánsági településen a két másodosztályú alakulatnak (a Ripensiának és a Politehnicának) jelentősebb közpénzek nélkül, kínlódva kell összekalapoznia annyi pénzt, hogy végigkínlódhassa a bajnokságot. Egyébként Jászvásár megyeszékhely (Iași) 2023-as éves költségvetése 2,2 milliárd lej, Temesváré pedig 2,35 milliárd lej. Az adatok elemzésekor az is szembetűnt, hogy a megyei tanácsok országszerte ódzkodnak pénzt pumpálni a profi sportba, ez alól csak Buzău Megye Tanácsa jelent üdítő kivételt.

Ebben a káoszban a közpénz elköltését minden minisztérium, önkormányzat, polgármester és megyeitanács-elnök másként értelmezi – ez a keszekusza helyzet abból adódhat, hogy Romániában tulajdonképpen nincs leszabályozva, hogy milyen formában lehet támogatni egy-egy profi sportegyesületet. Amíg ebben nem látnak tiszta képet a választott vezetők, addig továbbra is fenn fog állni az a furcsa helyzet, hogy miközben egy 30 ezres kisváros – mondjuk Dés – évi 2,2 millió lejt mer költeni a település focicsapatára, azalatt a tízszer nagyobb Temesvár elzárkózik attól, hogy jelentősebb összeggel finanszírozza a sportok királyát, a labdarúgást.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 09., szombat

Öt személy, köztük egy kisgyerek vesztette életét egy közúti balesetben

Súlyos, öt ember életét követelő közúti baleset történt szombaton a 2-es országúton, a Suceava megyei Grăniceşti településen.

Öt személy, köztük egy kisgyerek vesztette életét egy közúti balesetben
2024. november 09., szombat

Több mint 25 ezer lej volt a legnagyobb különnyugdíj októberben

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11.723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.

Több mint 25 ezer lej volt a legnagyobb különnyugdíj októberben
2024. november 09., szombat

Négyre nőtt a spanyolországi áradások román áldozatainak száma

További két román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott szombaton a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.

Négyre nőtt a spanyolországi áradások román áldozatainak száma
2024. november 08., péntek

Török és lengyel kamion ütközött, mindkét sofőr életét vesztette

Két nyerges vontató ütközött össze péntek délután a 6-os országúton, a Krassó-Szörény megyei Örményes település közelében, mindkét sofőr életét vesztette.

Török és lengyel kamion ütközött, mindkét sofőr életét vesztette
2024. november 08., péntek

Orbán Viktor: újra naggyá akarjuk tenni Európát

Elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén.

Orbán Viktor: újra naggyá akarjuk tenni Európát
2024. november 08., péntek

Megégett egy tízéves gyerek, aki felmászott egy vagon tetejére

Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.

Megégett egy tízéves gyerek, aki felmászott egy vagon tetejére
2024. november 07., csütörtök

EPC-csúcs – Orbán Viktor: meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában

Meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Politikai Közösség csütörtöki budapesti találkozójának plenáris ülésén.

EPC-csúcs – Orbán Viktor: meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában
2024. november 07., csütörtök

A Nép Ügyvédje megtámadta a katonai nyugdíjakról szóló törvényt módosító jogszabályt

Az állami katonai nyugdíjakról szóló törvényt kiegészítő jogszabályt a hét elején fogadta el döntő házként a szenátus – írja az Agerpres.

A Nép Ügyvédje megtámadta a katonai nyugdíjakról szóló törvényt módosító jogszabályt
2024. november 07., csütörtök

9,5 millió lejjel egészítik ki az Egészséges étkezés az iskolában program büdzséjét

A jóváhagyott kiegészítést csütörtökön jelentette be a kormányszóvivő – írja az Agerpres.

9,5 millió lejjel egészítik ki az Egészséges étkezés az iskolában program büdzséjét
2024. november 07., csütörtök

Pénzt kért és kapott a sebész, most három év letöltendőre ítélték

A Temes megyei bíróság csütörtökön három év letöltendő börtönre ítélte többrendbeli vesztegetés elfogadása miatt Marian Gaşpar sebészt, a temesvári kardiológiai intézet szívsebészeti osztályának volt vezetőjét.

Pénzt kért és kapott a sebész, most három év letöltendőre ítélték
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!