Koppenhágában, globális felmelegedés, környezetszennyezés kapcsán tartottak csúcstalálkozót.
A 130 fejlődő országot, köztük Kínát és Indiát tömörítő G77 csoport lesöpört az asztalról egy dán kormánynak tulajdonított, nem hivatalos megállapodás-tervezetet, mert az szerintük a gazdag országoknak kedvez, és szenvedésre kárhoztatná az emberiség nagy részét.
2009. december 09., 22:212009. december 09., 22:21
2010. január 06., 14:122010. január 06., 14:12
„Ez a szöveg komolyan veszélyezteti a koppenhágai tárgyalási folyamat sikerét” – jelentette ki szerdán Lumumba Stanislas Dia Pin, szudáni főtárgyaló, a G77 csoport vezetője, aki mindazonáltal világossá tette: „A G77 tagjai nem fognak kivonulni a tárgyalóteremből az egyeztetések e végső szakaszában, mivel egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak Koppenhága kudarcát. Egy méltánytalan megállapodást ugyanakkor nem vagyunk hajlandók aláírni. Nem tudunk elfogadni egy olyan javaslatot, mely a Föld lakosságának 80 százalékát további szenvedésre és igazságtalanságra kárhoztatja” – hangsúlyozta a G77 vezetője.
Már november vége óta tudni lehet, hogy a házigazda Dánia kormánya kidolgozott több nem hivatalos megállapodás-tervezetet, melyeket azután széles körben köröztetni kezdtek. Dzsairam Rames indiai környezetvédelmi miniszter már november 30-án „teljesen elfogadhatatlannak” nevezte az egyik ilyen tervezetet.
A tervezett Koppenhágai Egyezmény alapján 2020-ra a globális üvegházgáz-kibocsátásnak el kell érnie csúcsát, utána már csökkennie kell. A csúcs tíz éven belüli elérését a fejlett országok mindegyikétől megköveteli, míg a fejlődőknek hosszabb határidőt ad, bár ezt pontosan nem nevezi meg. Ami a kibocsátás-csökkentési vállalásokat illeti, a tervezet szerint a fejlődő országok , kivéve a legszegényebbeket, elköteleznék magukat bizonyos, országukhoz szabott kibocsátás-csökkentési projektek mellett, melyek 2020-ig való teljesülését százalékos mutatókkal mérnék. Ezek konkrét értékét jövő héten rögzítenék a tárgyalásokon.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.