Az elkövetkezőkben kézhez kapják a jogosultak az energiakártyákat
Fotó: RMDSZ
Elkezdték az energiakártyák nyomtatását, amit majd a postások szállítanak házhoz a jogosultaknak. De ki jogosult erre, és hogyan lehet igényelni. Az RMDSZ sajtóosztálya öszegyűjtötte a leggyakrabban előforduló kérdéseket az energiakártyával kapcsolatban, és honlapjukon megválaszolják ezeket.
2023. január 26., 11:592023. január 26., 11:59
2023. január 26., 12:002023. január 26., 12:00
Mi az az energiakártya?
Az energiakártyát a nehéz helyzetben lévő és kis jövedelemmel rendelkező állampolgárok kapják. A kártyán lévő segéllyel a számlákat lehet kifizetni. A támogatás összesen 1.400 lej és két részletben utalják ki, az elsőt februárban, a másodikat szeptemberben.
Elkezdték az energiaszámlák kifizetésére használható úgynevezett „energiakártyák” nyomtatását, amelyeket február 1-je és 28-a között osztanak majd ki a kedvezményezetteknek a Román Posta alkalmazottai – írja az Agerpres hírügynökség.
Milyen számlát lehet kifizetni a kártyával?
Villany, gáz és központi fűtésszámlák, gázpalack, tűzifa, fűtőolaj, fapellet és egyéb fűtőanyagok kifizetésére. Az energiakártyával aktuális vagy elmaradt számlákat lehet fizetni.
Kik kapnak kártyát?
Nyugdíjasok (60 év fölöttiek), akiknek 2000 lej alatti a jövedelmük
Rokkantnyugdíjasok, akiknek 2000 lej alatti a jövedelmük
Súlyos vagy közepesen súlyos fogyatékkal élő személyek, akiknek 2000 lej alatti a jövedelmük
Családtámogatásban részesülő családok
Szociális segélyben részesülő családok/személyek
FONTOS! A háztartásban az egy főre eső nettó jövedelem nem haladhatja meg a 2000 lejt.
Hogyan állítják össze a támogatottak végleges listáját?
A Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztérium létrehoz egy listát, amelyen a fent említett kategóriába tartozó összes állampolgár szerepel.
Ellenőrzik a jövedelmeiket.
Ellenőrzik, hogy hányan laknak a jogosulttal egy háztartásban.
Kiszámolják az átlagjövedelmet és ellenőrzik, hogy az összeg nem lépi-e át a 2000 lejes küszöböt.
Hányszor lehet fizetni a kártyával?
Egy kártyával többször is lehet fizetni, maximum 8-szor, több energiaszolgáltatónak, egészen addig, amíg el nem fogy a kártyáról a pénz. Az energiatámogatás nem számít jövedelemnek, ezért nem befolyásolja a támogatott személynek járó többi segélyt.
Mi történik, ha nem kap valaki kártyát, de jogosult lenne rá?
Ha valaki nem kapja meg a kártyát, de úgy érzi, jogosult lenne rá, hívja a postai call center számát: 0319966, ahol tájékoztat, hogy mi a teendő.
Mikor és hogyan kapják meg a kártyákat a támogatottak?
A kártyát a Román Posta kézbesíti mindenkinek személyesen 2023. február 1. és 28. között, automatikusan, ezt nem kell külön igényelni. Az átvételkor minden támogatott aláír egy nyilatkozatot, hogy megkapta a kártyát.
Mikor jár le az energiakártya?
Január 1-én minden kártya lejár, függetlenül attól, hogy marad-e rajta pénz vagy sem.
Milyen dokumentumok kellenek a fizetéshez?
Energiakártya
A támogatott személyi igazolványa
Ha valaki más fizet be a támogatott helyett, a támogatott személy ír egy felhatalmazást arra a személyre, aki befizet. Ilyenkor a felhatalmazás mellett a felhatalmazott felmutatja személyi igazolványát is.
A befizetendő számla vagy egyéb fizetést indokló dokumentum (fizetési felszólítás vagy a tulajdonos/bérlői társulás adosságérvényesítő igazolása).
Hogyan és hol lehet fizetni?
Fizetni a Román Postánál vagy a postásnál lehet. A fizetéskor fel kell mutatni a szükséges dokumentumokat (energiakártya, személyi igazolvány, befizetendő számla) és ki kell tölteni egy postai utalványt az energiaszolgáltatónak címezve. Ezután a támogatott megkapja a fizetési bizonylatot, amelyre ráírják, hogy mennyi pénz maradt a kártyán, mekkora összeget fizetett be és ki(k)nek fizetett. Azoknak, akiknek nincs lehetőségük elmenni a postára, a helyi postásnál is befizethetnek. Ebben az esetben is szükséges az energiakártya, a személyi igazolvány és a befizetendő számla (vagy tömbház esetében az adósságérvényesítő igazolás).
Lehet-e készpénzt felvenni a kártyákról?
Az energiakártyáról nem lehet készpénzt felvenni és csak energiaköltségekre lehet használni. A kártyát nem lehet eladni, sem eladományozni. Minden eladási kísérlet érvényteleníti a kártyát, illetve 42 000-60 000 lej közötti bírsággal jár. Ha a kártyával megpróbálnak mást fizetni, mint energiaköltség, szintén 4500-6000 lej közötti pénzbüntetés jár.
További kérdések és válaszok az energiakártya kapcsán az RMDSZ honlapján találhatók.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!